Svoju nezainteresovanost kako se njihove pare troše, Leskovčani su pokazali svojim nedolaskom na javnu raspravu o budžetu Grada, na koju se, među brojnim odbornicima, političarima i funkcionerima, pojavila tek jedna građanka. Međutim, ni ona nije učestvovala u raspravi.
Iako je Leskovac bio prvi grad na jugu Srbije u kojem su sami građani mogli da učestvuju u kreiranju budžeta zahvaljujući onlajn anketi koja je bila postavljena na gradskom sajtu, Leskovčani se nisu pojavili u sali Skupštine Grada da diskutuju o tome kako će se njihove pare trošiti 2018. godine.
Bila je samo jedna građanka, ali ni ona nije stupila pred govornicu, već je u skupštinskoj sali bila samo u ulozi nemog posmatrača.
Zbog čega je izvšenje budžeta tako loše, zašto se velike sume novca odvajaju za sređivanje propalih preduzeća, ali i predlozi na šta bi se mogle potrošiti pare svih građana, kao i na koje načine bi lokalna samouprava mogla da radi kako bi bila transparentnija, samo su neka od pitanja, koja su se mogla čuti na javnoj raspravi o budžetu Leskovca.
Da se malo novca ulaže u razvoj lokalnih preduzetnika, ocenila je Olivera Jović ispred Udruženja preduzetnika Leskovca, što, kako kaže, dovodi do toga da veliki broj njih ne može da premosti krizu, a posledica toga je i da sve manje ljudi želi da se bavi preduzetništvom.
Bolje je taj novac dati svakom pekaru ili obućaru – rekla je Jović.
Osim opaske da se malo računa vodi o lokalnim preduzetnicima i predloga kako rasporediti deo budžetski para, dala i nekoliko predloga o tome šta bi lokalna samouprava trebalo da učini kako bi njen rad bio transparentniji i pristupačniji građanima. Osim nje, na javnoj raspravi o budžetu svoje predloge i kritike dali su potpredsednik Pokreta “Dveri” Predrag Mitrović, i predsednik Gradskog odbora Social demokratska stranka Nenad Zdravković, koji su predlagali da se formulišu precedure i uputstva za samu izradu budžeta, ali i uputstva kako će se taj novac trošiti.
Iako je bilo nekoliko predloga o tome kako se i na šta mogu potrošiti pare svih građana, gradonačelnik Goran Cvetanović, ocenio je da ništa od toga nisu konkretni predlozi o kojima se može razmatrati.
Čuli smo ocene, procene i ekonomsko znanje, to je u redu i korektno, ali konkretno nije bilo predloga, da se na primer pozicija sporta poveća, a smanje socijalna davanja, što je konkretan predlog koji možemo da razmatramo – rekao je Cvetanović.
Podsetimo, predloženi budžet Leskovca za 2018. godinu iznosi nešto više od 3,9 milijarde dinara, što je za oko 11% manje od ovogodišnjeg, a osim na javnoj raspravi, građani su svoje predloge mogli da daju i popunjavanjem ankete na sajtu Grada.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Dobro je … Leskovac barem ima jednu gradjanku !
Zaostale /za ostale/ gradove – nisam siguran !