Oni koji su želeli da ovog leta odmaraju u svojoj zemlji često su birali Sokobanju, te je ovo mesto među 5 najposećenijih turističkih destinacija 2015, pa ne čudi što u Organizaciji za turizam i kulturu Sokobanje kažu da je ova sezona bila za pamćenje.
U Ministarstvu turizma i trgovine kažu da su osim Sokobanje najposećenije turističke destinacije domaćih turista ove godine bile Lukovska i Prolom banja, kao i planine Tara i Kopaonik.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je u avgustu u Sokobanji boravilo blizu 8.500 turista, u julu blizu 6.000, mada direktor Organizacije za turizam i kulturu ovog grada Ljubinko Milenković kaže da statistika ne pokazuje realne brojke.
Takva je situacija da je oko 50 % gostiju neprijavljeno, pošto većina turista zapravo noći u privatnim kućama i vilama. Neke naše procene, koje se zasnivaju na validnim podacima, jesu da je od jula do kraja septembra Sokobanju posetilo oko 120 hiljada turista – kaže Milenković.
Napominje da je ove sezone, u odnosu na prethodne tri, bilo za oko 15 % više gostiju u Sokobanji.
Više od deset godina sam u Organizaciji za turizam i ne pamtim da je ikada bilo ovako uspešno leto. Puna su nam bila šetališta i izletišta celog leta. Pa čak i ugostitelji, kojima promet zavisi od turista i koji su se svake godine žalili na malu zaradu zbog manjka gostiju, ove sezone su bili zadovoljni – kaže Milenković.
Kaže da su u nekim danima svi kapaciteti – 14.500 ležajeva, od toga 12.000 u privatnom smeštaju, a 2.500 u hotelskom smeštaju, bili skoro maksimalno popunjeni.
Među gostima Sokobanje ove godine bilo je i dosta stranaca koji su dolazili iz Nemačke, Švajcarske, Francuske, Engleske i Italije, a među domaćim turistima prednjačili su Beograđani i Vojvođani.
Vojvođanima je Sokobanja privlačna jer ima potpuno suprotnu klimu. Sokobanja je jedino turističko mesto u Srbiji koje može da ponudi sve što jedno kontinentalna destinacija može. Ima četiri planine, čist vazduh, jezero, reku, lovišta, seoski turizam, termalne izvore i kulturno-istorijske spomenike – ističe direktor Organizacije za turizam i kulturu Sokobanje.
Osim zanimljivih izletišta i termalnih izvora Sokobanja u poslednje tri godine privlači brojne posetoce i akva-parkom “Podina”.
Prema rečima Milenkovića, od 21. juna do 10. septembra ovaj park posetilo je oko 90 hiljada ljudi, kako onih koji su već bili gosti Sokobanje, tako i onih koji su vikendom dolazili iz Aleksinca, Niša, Zaječara…
Južne vesti će u narednom periodu predstaviti kvalitete i prirodne potencijale Sokobanje.
Tekstovi će se odnositi na pridrodne resurse uključujući hranu, životnu sredinu, tradiciju, prirodne lepote, istorijske i kulturne lokacije… Pokušaćemo da prezentujemo što više potencijala koje ovaj kraj nudi i po kojima je specifičan u Srbiji i svetu.
Ovi tekstovi su deo projekta “Sokobanja u srcu prirode” koji je finansiran iz javnih sredstava Opštine Sokobanja, a ima za cilj da u skladu sa Zakonom o javnom informisanju doprinese većoj vidljivosti Sokobanje i širem informisanju javnosti o ovom kraju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bio sam ove godine u Soko Banji i ponovo obišao sve destinacije uzduž i popreko. stvarno dalo dušu za odmor.