Nenamenski i kapitalni transfer Republike od ukupno 360 miliona i porez na zarade od 68 miliona čine najveći udeo u budžetu za 2017. godinu koji ukupno iznosi 566.220.000 dinara.
Budžet je podeljen na 17 programa, od prostornog i urbanističkog planiranja, do energetske efikasnosti, a najveći iznos od 136.570.000 odnosi se na opšte usluge lokalne samouprave. Za poljoprivredu i ruralni razvoj će biti izdvojeno 34 miliona, za saobraćajnu infrastrukturu 67,5 miliona, a najmanji iznos od 2,25 miliona namenjen je za zaštitu životne sredine.
Najveći broj od ukupno 10 amandmana opozicije, najviše iz koalicije okupljene oko SPS-a, odnosio se na smanjenje plata zaposlenih, ali su svi odbijeni.
Prema obrazloženju načelnice Odeljenja za budžet i finansije Marine Savić, plate zaposlenih utvrđene su zakonom i tu se primenjuju osnovice prema zaključcima Vlade Srbije, pa nijedan od tih amandmana nije bio prihvatljiv.
Inače, prema rečima Savićeve, donacije od međunarodnih organizacija planirane su sa 10 miliona dinara, a sredstva su namenjena finansiranju komunalne infrastrukture.
Što se tiče rashoda budžeta, najveći akcenat stavljen je, prema rečima Savićeve, na investicionu izgradnju, razvoj poljoprivrede kao pretežne delatnosti, socijalnu zaštitu i sprovođenje akcionih planova za zapošljavanje.
Kapitalni transfer iz Republike od 60 miliona odnosi se na potpunu rekonstrukciju zgrade Osnovne škole „Dobrila Stambolić“. Takođe, planirana je i potpuna rekonstrukcija zgrade Srednje škole „Dušan Trivunac Dragoš“ gde će učešće Opštine biti 4 miliona dinara – kaže Savićeva.
Konačno je u plan budžeta ušla i rekonstrukcija gradskog parka, za šta je predviđeno milion dinara, ali će, nakon više godina propadanja i, najblaže rečeno rugla u centru grada, novi sjaj dobiti i neke zgrade u vlasništvu Opštine.
Samo za rekonstrukciju zgrade Opštine budžetom je predviđeno 1,3 miliona dinara – kaže Savićeva.
Naglašava da će, kako je predviđeno, konačno u narednoj godini biti uređene i fasade Centra za turizam, kulturu i sport, zatim zgrada Centra za socijalni rad, kao i sudska zgrada u samom centru Svrljiga.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Falinka ovog teksta je i deo lokalnog budžeta koji je namenjen za stimulisanje zapošljavanja na teritoriji ove opštine. To je životno pitanje mnogih sa evidencije NSZ – Filijala za grad Niš, bilo da su iz samog Svrljiga ili iz ruralnih prostora te opštine. Sada postoji i program Karavani zapošljavanja, kod NSZ, pa je tu pitanje trošenja novca iz budžeta još značajnije, posebno za svrljiška sela.