Na površini od oko 2.500 hektara na teritoriji Prokuplja u toku je berba šljive sorte „stenlej“, a za razliku od prethodnih godina otkupnom cenom od 40 dinara za kilogram proizvođači su zadovoljni. Otkupljivači kažu da je potražnja velika, a poljoprivredni stručnjaci tvrde da je kvalitet najbolji u poslednjih desetak godina.
Iako tvrde da tržište diktira cenu, otkupljivači kažu da je potražnja za šljivom na domaćem i inostranom tržištu za sada iznad svih očekivanja i da je nema u hladnjačama.
Ipak, jako nevreme i grad koje je pre oko mesec dana zahvatilo deo teritorije Prokuplja, Blaca i Žitorađe, prepolovio je rod ovog voća, na pojedinim mestima u Blacu grad je uništio gotovo 100 odsto ovog voća, a ukupna procenjena šteta je oko 800 miliona dinara.
Kod nas nije bilo ozbiljnijih elementarnih nepogoda koji bi oštetili voćnjake kao u pojedinim delovima Topličkog okruga, a šljiva je nikada krupnija i slađa. Trenutna cena od oko 40 dinara ove godine će zadovoljiti troškove proizvodnje, ali je rod nešto manji od očekivanog. Nadamo se samo da ovo nije izuzetak i da će i narednih godina cena pratiti troškove proizvodnje i omogućiti nam da nešto i zaradimo. Smatramo da je prošlo vreme kada smo ostavljani na milost i nemilost nekoliko lokalnih otkupljivača koji svake godine diktiraju cenu i daju nam koliko hoće i misle da treba – kaže voćar iz prokupačkog sela Babin Potok gde je berba u punom jeku.
Kaže da za razliku od višanja i drugih voćarskih kultura, vlasnici šljivika u Toplici imaju manje briga jer ukoliko im ne odgovara cena i ne uspeju da prodaju, deo roda završi u kazanima za rakiju koja uvek ima tržište i nađe put do kupaca.
Inače, prošle godine cena šljive za kilogram bila je oko 20 dinara, a pored niske cene proizvođači su muku mučili i sa neredovnim otkupom, što za razliku od većine prethodnih ove godine nije slučaj.
Krajem jula na teritoriji Prokuplja počela je berba ranih sorti šljiva „čačanske lepotice“, „čačanske rane“ i ruske „džanarike“, po ceni od 25 koja je kasnije porasla i na 35 dinara za kilogram.
Na teritoriji Prokuplja gotovo 70 % stanovništva se bavi poljoprivredom, a posebno su rasprostranjene voćarske kulture, poput oblačinske višnje i šljive, a u proseku se godišnje otkupi više od 2.560 vagona šljive sorte „stenlej“. Procena stručnjaka je da je prosečan rod šljive ove godine oko 10 tona po hektaru.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Napokon.
Moraću što pre u berbu , dok mi nisu pokrali ovo malo što je rodilo ! Prošle godine sa otkupnom cenom od 15d nije bilo krađe . Ili malo rodi ili te pokradu pa ispada finansijski isto ,džabe rabota !
Pisite da je stao otkup mafija na delu