U Srbiji je tokom prošle godine boravilo nešto preko 1,8 miliona turista, što je pad za 51% u odnosu na 2019. godinu. Ipak, među destinacijama koje beleže veći broj turista u odnosu na prethodnu, sa juga zemlje se nalaze Sokobanja i Stara planina. Niš je posetilo tokom prošle godine 46.455 turista, skoro polovina od tog broja je stranih turista, a registrovano je ukupno 92.638 noćenja.
Domaći gosti su najviše noćenja ostvarili u banjskim mestima, u čemu prednjači Vrnjačka banja, u vrhu je i Sokobanja, dok se se inostrani turisti najviše opredeljivali za Beograd.
Tokom prošle godine u Srbiji je ostvareno ukupno 6.201.290 noćenja što je za 38% manje u odnosu na prošlu godinu, a dominiraju domaći turisti koji čine 80 %.
Sokobanja je tokom 2020. godine imala 124.998 gostiju, od čega je većina bila domaćih turista, dok je 2.414 stanaca boravilo u ovoj banjskoj destinaciji koje je zabeležilo ukupno 698.238 noćenja.
Ostale banje i turističke destinacije na jugu Srbije zabeležile su mnogo manje brojke, a prema podacima Zavoda za statistiku, domaći turisti i u nešto manjoj meri strani, su se ove godine odlučivali da svoje dane odmora provedu na Staroj planini.
Destinacije koje beleže veći ukupan broj turista tokom 2020. godine u odnosu na prethodnu godinu su Sokobanja, Banja Vrdnik, Ribarska banja, Divčibare, Stara planina – saopštavaju iz Turističke organizacije Srbije.
Staru planinu posetilo je 25.188 turista, od kojih je 2.730 stranaca, a smeštaji na ovoj planini zabeležili su 88.375 noćenja.
Prolom Banju posetilo je 14.575 turista, a ova banja ima i zadovoljavajućih 69.777 noćenja.
Niška Banja je ugostila tokom 2020. godine ukupno 1.377 turista, pokazuju podaci Zavoda, od čega je 93 stranih, a kapaciteti su zabeležili 4.857 noćenja.
Ništa bolji podaci nisu ni za Vranjsku Banju – zabeleženo je 1.536 poseta turista, tek 100 stranih. Ipak u ovoj banji registrovano je tri puta više noćenja nego u Niškoj (15.011)
Najveći grad juga Srbije, Niš, posetilo je tokom prošle godine 46.455 turista, skoro polovina od tog broja je stranih turista (21.017), a registrovano je ukupno 92.638 noćenja.
Po broju noćenja u Srbiji je bilo najviše turista iz iz Bosne i Hercegovine, Turske, Rusije, Crne Gore, Rumunije, Kine i Nemačke.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ne razumem kako niko neće da reši i podigne na viši nivo našu Nišku Banju koja je pravo blago nadomak Niša… Dokle će biti najgora!!!
Na Staru planinu sam bio pre snega, popneš se na vrh i ima jedan hotel i livada. Nazovi vile koje se vide usput su sklepotine. Svaka čast za prirodu, ali sadržaj mora da postoji.
Za pocetak, kupite mapu gde mozete videti podrucje Stare planine.
I na toj mapi ću naći još sadržaja, apartmana, hotela, restorana ili samo šume i planine.
I na mapu ima samo livade i šume
Ako ti je do diskoteka i kafića idi na Zlatibor. Stara planina je za ljubitelje prirode, šetnje u prirodi i planinarenja.
Stare planina je divota.Dok je naravno ne unište. A sto se tice malo turista svako normalan primećuje da svakodnevno masovno nestajemo,nažalost bez obzira na bolesti,nesreće, godine.Nestajemo
A koliko nocenja je imala Vrnjacka Banja? Sokobanja svake godine ima 30 posto vise gostiju od Vrnjacke Banje a ta ista Vrnjacka banja se favorizuje sve vise iako nema nista specijalno a pogotovu prirodu kao sto ma Sokobanja.