Avgusta će biti poznato ko su stotinu preduzetnika koji će, zahvaljujući programu „Pokreni se za posao“ niške Nevladine organizacije ENECA i kompanije „Filip Moris“, dobiti po 2.000 evra da opreme postojeći ili započnu novi biznis. Od 2.660 prijava svaka četvrta je sa juga Srbije.
U uži krug ušlo je 300 kandidata koji će ovog meseca biti posećeni na terenu, a zatim će za korisnike biti odabrano stotinu onih čija je poslovna ideja bila prepoznata kao dobra i kreativna.
Kroz ovaj program do sada je podržano 606 malih i porodičnih biznisa iz cele Srbije iz sektora proizvodnje, zanatstva, poljoprivrede i uslužnih delatnosti, a statistika pokazuje da se na korak da se i sami okušaju kao preduzetnici često odlučuju i mladi, koje Nacionalna služba svrstava u kategoriju teže zapošljivog stanovništva.
Do sada je podržano 249 žena i 282 preduzetnika mlađih od 35 godina. Ovakav rezultat programa govori o preduzetničkoj inicijativi i inovativnosti mladih i žena da realizuju svoje poslovne ideje – kažu u NVO ENECA.
Sličan udeo mladih zadržan je i u aktuelnom 8. ciklusu, s obzirom na to da je mlađih od 35 godina koji su dospeli u drugi selecioni krug 38 %.
Kako piše na sajtu „Pokreni se za posao“, u selekciji se koriste ekonomski i socijalni krietrijumi, tako da se posebna pažnja u izboru preduzetničke ideje poklanja mladima, ženama koje žele da se ostvare kao preduzetnice, samohranim roditeljima i socijalno ugroženim grupama.
Osim novca za kupovinu opreme, korisnicima se obezbeđuju i poslovne i stručne obuke, kao i savetodavna pomoć ekonomskih stručnjaka.
Oni ih upućuju u osnove malog preduzetništva i postaju im mentori u prve dve godine poslovanja – ističu u NVO ENECA.
Tim ove organizacije je tokom aktuelnog ciklusa procenjivao i analizirao priijave iz čak 118 opština, a skoro četvrtina ih je stigla sa juga Srbije. Oko petina prijavljenih kandidata je iz Vojvodine, 17 % iz Beograda, toliko iz centralne Srbije, nešto više od desetine iz zapadne Srbije, a samo 7 % iz istočne.
Kada je reč o delatnosti za koje su se zainteresovani prijavljivali, akcenat je u bio na proizvodnim delatnostima. Oko 70 procenata prijava se odnosio na pokretanje posla u proizvodnim delatnostima i preradi hrane, 14 % na uslužnim, a 16 % ih je iz oblasti poljoprivrede.
Ovaj program finansira kompanija „Filip Moris“, a sprovodi se uz podršku Nacionalne službe za zapošljavanje koja o njemu informiše nezaposlene i pomaže im da se prijave.
Nezaposlenost mladih u Srbiji predstavlja jedan od najvećih problema sa kojima se suočava naša zemlja. Prema izveštaju o globalnoj konkurentnosti 2016/2017 Svetskog ekonomskog foruma, Srbija je rangirana na 136. mestu od 137 zemalja. Najveći broj nezaposlenih, prema izveštaju, predstavljaju mladi iz južne i jugoistočne Srbije. U narednom periodu, Južne vesti će se baviti istraživanjem ovog problema, kroz analizu trenutnog stanja i načinima borbe protiv nezaposlenosti mladih, a sve kroz programe podrške i pomoći koje nude EU i SAD.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0