Promo tekst

„Za softver testera potrebno poznavanje engleskog jezika, dobre logičke veštine i posvećenost“

autor: SEAVUS
foto Seavus
O radu i hobiju u razgovoru sa koordinatorom Akademije za Softver Testera; foto: SEAVUS;

Da bi se izbegle ili minimalizovale greške koje mogu nastati u IT sistemu, potrebno je testirati ga i proveriti na vreme. Što je kvalitetnije sprovedeno testiranje, to će dugotrajniji biti IT proizvod ili sistem. Naš koordinator Akademije za Softver Testera – Đore Zaharčev, koji je ujedno i član Odbora za testiranje Jugoistočne Evrope (SEETB), odgovoriće nam na nekoliko suštinskih pitanja iz ove oblasti. Svoje četrnaestogodišnje radno iskustvo, pretočeno u znanje, preneo je na 165 studenata koji su uspešno zavšili našu Akademiju za Softver Testera.

1. Đore, reci mi nešto o tebi. Kako si postao trener i koordinator SEDC Akademije?

Ideju sam imao odavno, budući da u Makedoniji nije postojala nikakva obuka za testere softvera, niti je bilo koji program na fakultetima za informatičku tehnologiju pokrivao ovu oblast. Tako sam jednog dana 2017. godine uspeo da preko Seavus-a ostvarim saradnju sa Elektrotehničkim fakultetom u Nišu i odabranoj grupi studenata magistarskih studija održim mentorski program sa ubrzanim tempom. S obzirom na to da se program pokazao vrlo uspešnim, sa istim smo aplicirali i u Skoplju. Tada sam razgovarao i sa direktorkom SEDC-a da napravimo Akademiju, ali sa optimalnim trajanjem od šest meseci, da bi bila privlačna i ljudima koji bi želeli da se prekvalifikuju.

2. Šta znači biti softver tester?

seavus
Svoje četrnaestogodišnje radno iskustvo, pretočeno u znanje, preneo je na 165 studenata koji su uspešno zavšili našu Akademiju za Softver Testera; foto: Seavus;
Teško pitanje. Najjednostavnije rečeno, softver tester znači da si profesionalni tragač za manama, ne samo perfekcionista, moraš da budeš čovek koji može naći i najslabije tačke na softveru, a sa minimalno utrošenim vremenom.

3. Ko sve može da postane softver tester?

Da bi postao softver tester, potrebno ti je nekoliko stvari, i to: solidno poznavanje engleskog jezika, ne samo za učenje iz materijala na engleskom nego i za razumevanje materijala na kom se radi. Dobre logičke veštine i povrh svega neprestana želja; jednom rečju, da se potpuno fokusiramo na jedan neformalni obrazovni proces koji traži posvećenost.

4. Kakva je danas poslovna potražnja za ovim kadrom, u Makedoniji i van nje?

Mogu da kažem da su u ovom trenutku softver testeri najtraženiji ne samo u Makedoniji već i šire, budući da su softveri sve kompleksniji, a korisnici tih softvera sve više probirljiivi, pa tako ako neko ima loš softver, to ga može koštati čitavog biznisa.

5. Koji je tvoj savet svima onima koji žele da upišu ovu Akademiju?

Morate da uložite napor i van Akademije, odnosno da odvojite od 20 do 30 sati nedeljno pored redovne nastave, jer ćete na taj način steći praktična znanja i iskustva i dopunićete stečene veštine na samoj Akademiji.

6. Kaži mi nešto više o trenerskom timu koji se neprestano širi, koji su ključni igrači i kako ste podelili uloge?

U našem trenersko-asistentskom timu svi su ključni igrači i svi su spremni za predavanja o svim temama Akademije, jer ti treneri imaju višegodišnje iskustvo u testiranju softvera, a asistenti su i sami prošli kroz obuku kao studenti, pa znaju šta tačno polaznicima treba. Treneri pokrivaju određene teme i iste predstavljaju sa praktične tačke gledišta, dok asistenti imaju zadatak da studente drže aktivnima van časa, da im pregledavaju zadatke i daju povratnu informaciju u kom pravcu da se kreću. Razume se, onima koji su aktivniji, dostavljaju zadatke na vreme ili pre vremena, sledi nagrada… odnosno još više zadataka.

7. Nastava je bazirana na akreditovanom ISTQB programu, koliko to olakšava proces usvajanja znanja?

Da, deo nastave je akreditovan preko ISTQB organizacije, u kojoj je tačno određeno kako da se izvodi nastava i u kom obimu. Taj program je prošlo na desetine hiljada profesionalaca širom sveta i adaptiran je tako da može najlakše da se sprovede.

8. Još jedna interesantna činjenica o tebi je da si vlasnik vinarije Zaharchev. Kako su hobi i strast povezani sa tvojom profesijom?

Interesantno pitanje… Hobi me dopunjuje i daje još jači motiv za rad, moju istinsku profesiju. Znate ono kada zaglavite kod nekog problema i ne možete da nađete rešenje, u prvom trenutnku kad se sklonite od problema i okupirate nečim drugim, rešenje samo od sebe dođe! Na isti način ja gledam da se relaksiram posle napornog dana da bih smogao snage i osvežio mozak za nove ideje. Na taj način su mi došle nove ideje i rešenja o kojima sam govorio na nekoliko konferencija širom Evrope.

9. Kako softver tester koji iza sebe ima ceo tim nađe balans, vreme za ideju i da li profesija pomogne da se potpomogne cela realizacija?

Profesija direktno ne, ali mogućnost rada od kuće, odnosno s bilo kog mesta je ta koja mi najviše pomaže u realizaciji. Ujedno, zahvaljujući radu s bilo kog mesta uspevam da nadoknadim ono vreme za putovanje do posla, ali i da dobijem nove ideje. Takođe mogu reći da su onlajn obuke mnogo zaslužne, budući da su studenti fokusiraniji i skoncentrisaniji iz udobnosti svog doma.

10. Koji je najveći izazov sa kojim si se suočio u svojoj dosadašnjoj karijeri?

Da budem iskren, svakodnevno se suočavam sa različitim izazovima i svi oni imaju svoju težinu, no definitivno najveći izazov je bio da objasnim prvacima (deci zaposlenih u Seavus-u) šta mi zapravo radimo, a da me, pritom, oni razumeju. Mislim da bi mi, takođe, veći izazov bio da roditeljima naših kolega objasnim isto to.

11. Za sam kraj, gde i kako mogu da se prijave kandidati koji su zainteresovani za Akademiju Softver Tester?

Na linku https://www.sedc.mk/academy/academy-for-software-testing/software-tester/.

Autor:
SEAVUS
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

3
  1. I sam se bavim programiranjem. Pozdravljam sve što je ovde napisano, ali, nažalost, stvarnost kod nas je skoro pa sasvim drugačija. Kod nas se traži kadar „sve u jednom“ a da bude plaćen relativno malo, čast retkim izuzecima. Tj. za male pare moraš biti i programer, i tester, i administrator baze, i administrator OS-a, i administrator mtreža, i…

    • Cudesni, ako imas knjizicu sns-a, ulazak u gradska i drzavna preduzeca je laksi !

  2. zanimljivo

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.