Zato što su parama koje su zarađivali od prodaje užina u osnovnim i srednjim školama, umesto iz budžeta, morali da plaćaju račune za struju i platu zaposlenima, kako je objasnila šefica finansija Predškolske ustanove “Pčelica” Slađana Petrović, dug ove ustanove dostigao je 40 miliona dinara, koje će vraćati građani Niša. Zbog toga je Grad formirao Radnu grupu koja treba da preispita da li će se ova ustanova i ubuduće baviti komercijalom.
Pored celodnevnog boravka dece u niškim vrtićima, što je osnovna delatnost Predškolske ustanove “Pčelica” koja se finansira iz budžeta, kako kaže šefica finansija, bave se i komercijalnim poslovima – prodaju smrznuto pecivo i kolače u osnovnim i srednjim školama u Nišu, kao i u privatnim vrtićima.
Užine prodaju i po regresiranim cenama Ustanovi “Mara” i školi “14. oktobar”, dodaje Petrovićeva, ali poslednjih godina “škripi” ta proširena delatnost “Pčelice”, pa je u rešavanje problema morao da se uključi i Grad.
U prethodnim godinama nije blagovremeno usvajana predložena ekonomska cena celodnevnog boravka dece u vrtiću pre svega, koja utiče i na prihode roditelja i na budžete u ukupnoj masi. Nisu praćeni ekonomski parametri i došlo je do situacije da rashodi budu veći od prihoda. Ni cene iz oblasti dečije zaštite nisu blagovremeno povećavane u skladu sa ekonomskim parametrima. Znači po 4 godine, 4 i po nije menjana cena, a znamo svi da na tržištu nijedna od cena nije važila toliko dugo – objašnjava Petrovićeva.
Petrovićeva navodi i da se prethodnih godina dešavalo da Grad prenese “Pčelici” novac iz budžeta namenjen da se plate računi za struju, a da taj novac ode za tužbe roditelja koji su vrtić plaćali skuplje nego što je trebalo. Da bi ova ustanova izbegla nenamensko trošenje para, kako kaže, koristila je novac koji je zaradila kroz komercijalne usluge i tako plaćala račune za struju, brašno, meso.
S obzirom da znate da već treću godinu idu te tužbe roditelja i dan danas imamo blokade skoro svakodnevne, u tom smislu komercijalna sredstva su nadomestila potrebe budžeta – kaže Petrovićeva.
Osim toga, šefica finansija navodi i da u 2016. godini u budžetu Grada „nije planirana adekvatna cena rada“ za plate zaposlenih u “Pčelici”, pa je od para koje su zaradili prodavajući užinu morao da se plati veći deo novembarske plate u toj godini.
Uz obećanje da će se prvim rebalansom to regulisati, s obzirom na to da je to nedvosmisleno budžetska obaveza. Ni to dosad nije odrađeno blagovremeno, tako da je sad sve to kumiliralo i u tom smislu je zaključeno na nivou Grada da treba nadomestiti sve to i pomoći ustanovi da izađe iz ove situacije koja je neodrživa – priča Petrovićeva.
Zasad je poznato da je Predškolska ustanova “u minusu” čak 40 miliona dinara, a Grad je na današnjoj sednici odlučio da pomogne „Pčelici“ da izađe iz krize, ali je formirana i Radna grupa koja, kako kaže Petrovićeva, treba da utvrdi koji su se problemi godinama gomilali i analizira njihovo poslovanje.
Paralelno se analizira i prethodna i ova godina i zaostali dugovi kada nije bilo adekvatnih prenosa Grada, jer na primer pre 3, 4 godina imamo da cele godine nije prenet ni jedan račun za Toplanu – ističe Petrovićeva.
Sekretarka za obrazovanje Marina Kostić objašnjava da Grad „Pčelici“ za obavljanje osnovne delatnosti ne duguje „ni dinar“, već da neke stvari plaća i unapred, a da problemi koji su sada kulminirali traju dugo i odnose se samo na njihovu proširenu delatnost.
I sav ovaj iznos, odluka se i donosi iz tog razloga, da bi se iz budžeta Grada proširena delatnost isfinansirala, odnosno deo rashoda, kako bi se omogućilo u budućnosti neometano funkcionisanje ustanove – navodi Kostićeva.
Do 1. septembra bi Radna grupa, koju čine predstavnici Sekratarijata za obrazovanje, finansije i troje ljudi iz „Pčelice“, trebalo da napravi elaborat, na osnovu koga će, kako kaže Kostićeva, sve biti jasnije. Nakon toga će se znati koji su dalji koraci da se ova finansijska kriza reši, dodaje, a biće poznato i da li će se ova Predškolska ustanova ubuduće uopšte baviti komercijalom koja je „žarište trenutne situacije“.
Ove odluke Gradskog veća tek treba da usvoji niška Skupština.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ovo je najgora vlast u istoriji Nisa.
Das Jonicu da upravlja necim i onda se cudis sto pre ili kasnije krene nizbrdo…
Prodaju po skolama bajatu uzinu,katastrofa.
Pa zar to nije nenamensko trosenje sredstava!
Bravo Srbijo,prvo isterate coveka koji je odlicno vodio ovu ustanovu,pa zatim stavljate neduzne pijune da vode ustanovu.Sve to samo da se lakse moze upravljati Pcelicom.Zasluzuje ovaj grad jos jednu agresiju!
Niko ne pominje dug od dvesta miliona dinara koji je isplacivan roditeljima jer je grad pogresno naplacivao vrtic.Za neupucene moram da kazem da cenu vrtica odredjuje grad a ne Pcelica.A sada taj isti grad zbog svoje nesposobnosti hoce da ukida komercijalu.
Cenu usvaja Grad i gradsko vece na predlog finansijske sluzbe Pcelice.Cenu od 28% za roditelje a ne 20 uradila je finansijska sluzba Pcelice pocetkom 2012 god.na insistiranje Jonica i Grad je to samo usvojio.
Ma da.Jos cete da kazete da je Jonic upravljao i gtadom.Ditektori su u fotelji samo dok slusaju politicare.
Nisu komercijlani poslovi napravili dugove, vec su zaradom iz tih dugova krpili druge rupe. Potpuno je nelogicno gasiti ovaj deo. Naprotiv, treba ga povecati jer je on vadio ostale delove pcelice iz minusa. Ovo sve lici da cemo uskoro imati javne nabavke za decije uzine.
Повећати нешто у смислу квлитета топло поздрављам. Отидите до неке основне школе, пробајте ужину коју добијају деца. Кифла и паштета. Паковање паштете од 75 грама. Нисам упознат да пчелица производи паштете, дакле већ постоје јавне набавке. Можда чак и не би било лоше да угасе ту комерцијалу и да госпођа секретарка размисли шта нам деца то здраво једу по школама. Где су, бре, кантине?
Jako im je lepa užina :))))
Укинути нешто што доноси новац, па мањак тог новца пребацити на терет буџета Града.
„Пчелица“ ту држи монопол и њега не уме да искористи. Ужас!
G-đo Petrović,uz iznešene činjenice,nema razloga da Vam se ne veruje /daj Bože da Vam za rečeno, Grad ne uzme za zlo/. Toliko ste ih, u par reči ocrnili,da bi trebalo svi od reda, i članovi Veća i Kabinet zajedno sa gradonačelnikom da podnesu ostavke. Da uz pomoć štapa i kanapa „Pčelica“ sastavlja kraj s krajem,a Oni,poslednji slučaj, kupuju luksuzna vozila, pa to je blago rečeno, sunovrat morala.
Proveriti i nepovoljne ugovore sa pojedinim dobavljačima, kolike penale Pčelica plaća za kašnjenja nakon isteka valute, pa onda sudski troškovi, izvršitelji… Nemoguće da se sve to ne može drugačije organizovati ili su i tu isprepletani lični interesi….
Sladjo samo strogo, tako je.
Direktorka je negde na odmoru,brcka se i sekira za firmu koju vodi!
A,sekretarka ce sve da sredi,samo,treba joj ceo mandat da ukapira sta radi!
Sekretarka ce da resi problem haha.Dosla ni kriva ni duzna na to mesto i verovatno jos i ne kapira sta je snaslo. Tu je trebao da bude covek od struke a ne zena koja zbog neke lokalne popularnosti i nekih svojih veza zauzima mesto nekog strucnijeg za te stvari.Njena je struka daleko i od ekonomije i od obrazovanja. I na kraju ce deca da ostanu bez uzina i toplih obroka.