Promo tekst

Zelenom ekonomijom ka održivom razvoju

autor: NiCat
vizual za zelenu ekonomiju 2 1
foto: NiCat

Prelazak na zelenu ekonomiju prepoznat je kao globalni imperativ današnjice usled razmatranja posledica prethodnih obrazaca ponašanja i poslovnih modela na planetu i zdravlje ljudi. Zelenu ekonomiju će pokrenuti potpuno drugačiji ciljevi od današnjih. Ključno je razumevanje međuzavisnosti blagostanja ljudi i prirode, što vodi ka radu na unapređenju pravednog i zelenog ekonomskog sistema. Shodno tome, ukazuju se nove prilike za donošenje dobrih odluka na svim nivoima – od državnog, privrednog sektora, kao i na individualnom nivou, što posledično preusmerava fokus na dugoročni održivi ekonomski razvoj uz zaštitu životne sredine. Državni sektor je odgovoran za napuštanje neefetktivnih državnih politika u predmetnoj oblasti i kreiranje delotvornih, npr. uvođenje zelenih javnih nabavki. Privredni sektor ima zadatak prelaska na cirkularne poslovne modele, odnosno zamenu poslovnih modela zasnovanih isključivo na generisanju profita i ekonomskom rastu. Na individualnom nivou, nivou potrošača, neophodno je smanjenje nepromišljene hiperpotrošnje pojedinaca.

Trenutni ekonomski model rasta je neodrživ – uzrokuje iscrpljivanje prirodnih resursa, zagađenje planete/ubrzavanje klimatskih promena i daljnje društveno raslojavanje. Prelaz na zelenu ekonomiju je transformacija prema pametnom, inkluzivnom i održivom razvoju kroz podršku ekonomskom rastu uz istovremeno smanjenje potrošnje ograničenih resursa, posledično i resursne zavisnosti, pojednostavljenje logistike, smanjenje zavisnosti od dobavljača, unapređenje kontrole proizvoda i naposletku sprečavanje daljeg uništavanje eko-sistema.

Zelena ekonomija uključuje dobre prakse poput ekološke poljoprivrede, razvoja zelene tehnologije, područja recikliranja ili upravljanja otpadom, digitalizacije usluga, vodoprivrede i upravljanja vodama, zelene arhitekture, gradnje i dizajna i njima srodne delatnosti. Uz zelenu ekonomiju se vezuju zelene društvene inovacije, zelene naučno-tehnološke inovacije i cirkularna ekonomija. Cirkularna ekonomija se, između ostalog, fokusira i na prevenciju nastanka otpada, ponovnu upotrebu otpada kao sirovine i recikliranje otpada.

Pokrenuti su mnogi procesi/projekti u cilju razvijanja zelene i cirkularne ekonomije. Međutim, usled fragmentisanog pristupa, nedostatka preventivnih mera, finansijske podrške lokalnih i nacionalnih tela, osim za upravljanje otpadom, nisu postignuti značajni rezultati. Svest o benefitima zelene i cirkularne ekonomije je veoma niska, iako je ona velika mogućnost za mala i srednja preduzeća i sektor nabavke, kao i prilika za povećanje energetske efikasnosti. Shodno navedenom, zaključujemo da je neophodan sistematičniji, dugoročniji i sveobuhvatniji pristup.

Kako se navodi u studiji Smart kolektiva, podržene od strane Evropske unije, na temu zelene budućnosti, Srbija je primer zemlje u regionu bogate prirodnim resursima i zavisne od ekonomskih aktivnosti koje zapravo doprinose njihovom uništavanju i smanjenju kapaciteta i kvaliteta ekosistema. Zavisnost od uglja kao glavnog resursa u proizvodnji električne energije, prenosi se na zavisnost celokupnog ekonomskog rasta BDP-a od najprljavijih fosilnih goriva. Pri tome se stvara 70% ukupnog otpada kao posledica proizvodnje energije na takav način. Istaknuta je neophodnost stvaranja preduslova za razvoj zelene ekonomije koji se tiču jasnih standarda, podsticajne regulative i kvalitetno usmerenih investicija.

Zelena i cirkularna ekonomija omogućavaju brojne praktične modele i instrumente za unapređenje poslovne prakse. Podstaknute su brojne kompanije (H&M, Lenovo, Feydom Furniture, Sony Group Corporation, Audible i dr.) na uvođenje praksi recikliranja i ponovne upotrebe proizvoda i digitalizaciju proizvoda, što je njima osiguralo bolju tržišnu poziciju kod osvešćenih potrošača. Tako je, na primer, navedena kompanija H&M osmislila take-back program koji podrazumeva mogućnost vraćanja nošene odeće, dok zauzvrat potrošač dobija vaučer koji može iskoristiti prilikom sledeće kupovine u H&M. Na opisan način, smanjuje se količina odbačene odeće odnosno tekstila koji bi završio na deponiji, omogućava se kruženje materijala (putem reciklaže ili prodaje na second hand tržištu) i potrošači su stimulisani da razmišljaju u smeru održivijih praksi i obrazaca potrošnje. Jedan od primera koji je vezan za idustriju nameštaja u regionu jeste kompanija Feydom Furniture doo, Skoplje čiji dizajn kao fundamentalni deo koncepta omogućava modularnost proizvoda, primenu na višestruki broj načina, podsticanje kupaca na inovativan pristup upotrebe proizvoda.

Slede primeri u okviru IT oblasti, kompanija Lenovo je implementirala uslugu DaaS (device as service) koja omogućava korisnicima uslugu iznajmljivanja proizvoda. Kompanija je zauzela fleksibilan pristup pružanju usluge servisiranja, podrške, upravljanju uređajem i konfiguraciji, kao i drugim IT rešenjima. Ključni efekti navedenog su produžena odgovornost proizvođača (Extended producer responsibility – EPR) kroz upravljanje životnim ciklusom proizvoda nakon upotrebe, kao i unapređenje efikasnosti i efektivnosti samog poslovanja.

Sony Group Corporation pruža PS Plus plaćenu uslugu pretplate za PlayStation koja omogućava članovima preuzimanje dve PS4 igre za preuzimanje svakog meseca, kao i pristup za igranje igara za više igrača na mreži, ekskluzivne popuste sa PlayStation Store, 100GB Cloud skladišta za čuvanje igara i bonus sadržaje. Dakle, digitalizovani su diskovi i korisnici su navedenim benefitima stimulisani na bolju praksu uz zadržavanje nivoa iskustva igranja igrica.

Pristupom tehnološkim inovacijama i vrhunskim programiranjem usmerenim na korisnika, Audible je redefinisao kategoriju medija i predstavlja pokretačku snagu današnje revolucije audio zabave. Audible je vodeći kreator i dobavljač vrhunskog audio pripovedanja, obogaćujući živote miliona slušalaca svakog dana pružajući sadržaj audio knjiga, Audible originala i ekskluzivnih podcast-a.

Autor:
NiCat

Slični tekstovi

Komentari

1
  1. Medijana odvozi đubre za reciklažu (plastika, papir, …) – da li se to stvarno reciklira i gde?

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.