Suđenje koje traje već godinama, a u kojem se sudi Jovici Stefanoviću Niniju iz Niša zbog zloupotrebe položaja u Jugoremediji, konačno je dobilo epilog. Viši sud u Beogradu nepravosnažno ga je osudio na 4 godine zatvora, a firme preko kojih je svojevremeno i privatizovao fabriku lekova dužne su da plate više od 865 miliona dinara.
Privatizacija Jugoremedije bila je jedna od 24 sporne privatizacije o kojima je pisao Savet za borbu protiv korupcije na čelu sa pokojnom Vericom Barać, a zainteresovana je bila i Evropska unija.
Posle godina odugovlačenja i raspisivanja poternice za niškim biznismenom Stefanovićem, Viši sud u Beogradu doneo je presudu u slučaju zloupotrebe položaja u ovoj fabrici lekova zbog čega je Nini sa saradnicima uhapšen 2012. godine. Na ovu presudu osuđeni ima pravo žalbe Apelacionom sudu.
Viši sud u Beogradu – Posebno odeljenje za organizovani kriminal je dana 25. decembra 2019. godine, doneo i javno objavio presudu kojom je OGLASIO KRIVIM okrivljenog Jovicu Stefanovića zbog krivičnog dela zloupotreba ovlašćenja u privredi u produženom trajanju iz člana 238 stav 2 u vezi stava 1 tačka 4 Krivičnog zakonika u vezi člana 61 Krivičnog zakonika, pa ga je osudio na kaznu zatvora u trajanju od 4 (četiri) godine u koju kaznu mu se uračunava vreme provedeno u pritvoru počev od 07.11.2012. godine, pa do 06.09.2013. godine – piše na sajtu Suda.
Istom presudom saradnici su oslobođeni, a dve Stefanovićeve firme Jaka 80 i MD “Nini” d.o.o. dužne su da plate više od 865 miliona dinara na ime nezakonito stečene imovinske koristi, a za to imaju rok od 90 dana.
Sam Stefanović mora da plati sudske troškove u iznosu od oko 2,1 milion dinara.
U pomenutom izveštaju Saveta, prenosi CINS, navedeno je da su Akcijski fond i Agencija za privatizaciju prodali 2002. godine Jugoremediju za 16 miliona evra firmi Jaka 80 iza koje stoji Jovica Stefanović – Nini, „biznismen koji je u trenutku prodaje bio na poternici Interpola i kome je kupoprodaja državnog paketa akcija Jugoremedije poslužila za pranje novca stečenog kriminalom tokom devedesetih godina.“
Jugoremedija je od 2012. u stečaju, a kako piše novosadski Dnevnik, posle dve neuspele prodaje u ovoj godini, stečajni upravnik je pre nekolko dana oglasio još jednu prodaju, ali ovog puta neposrednom pogodbom.
Podsetimo, pored zrenjaninske fabrike lekova, Stefanović ima poternicu u slučaju Srbolek, gde je optužen zbog sumnje da je oštetio akcionare, radnike i državu za više od 5 miliona evra. Još jednu poternicu “zaradio” zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja za vreme “direktorovanja” firmom Farmakos.
Bio je “učesnik” i makedonskih političkih (ne)prilika, jer ga je tadašnja makedonska opozicija optuživala da je umešan u korupcionašku aferu sa tadašnjim premijerom Makedonije Nikolom Gruevskim.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
toliko stete naneo a samo 4god,firme nemaju da plate, on radi biznis po nisu i nikom nista.a unistio hiljade porodica.drzavu kostao ko zna koliko.
Kud Nini prodje, ….