Vanpretresno veće Višeg suda u Nišu odbilo je zahtev Ukrajine za izručenje obaveštajaca i raščinjenog generala Andrij Naumova i sada je taj predmet dostavljen Apelacionom sudu koji daje konačnu reč, kažu za Južne vesti iz Višeg suda.
Naumov do daljeg ostaje u pritvoru, gde se nalazi od juna prošle godine kada je, zajedno sa Nemcem Aleksandrom Akstom, uhapšen na prelazu Preševo, jer je u automobilu kojim su se vozili pronađeno 607.990 evra, 124.924 dolara i dva smaragda.
Njegova odbrana tvrdila je da njih dvojica ranije nisu bili povezivani u Ukrajini, iako su tamošnji mediji 2021. godine pisali da je Akst držao jedan od najvećih lanaca šverca u toj zemlji i da je sarađivao sa Naumovim, koji je tada izbačen iz Službe, nakon čega je prebegao iz Ukrajine.
On je putem advokata, nakon čitanja zamolnice, poručio da bi potencijalno izručenje za njega značilo „smrtnu kaznu“.
Naumov je negirao navode iz zamolnice, a branioci su insistirali na tome da je reč o političkom progonu i da je u jednom delu zamolnice navedeno da se protiv njega vodi postupak za veleizdaju, iako se on sumnjiči za krivična dela poput zloupotrebe službenog položaja i pronevere novca.
I u samoj zamolnici, u jednom njenom delu, navedeno je da se protiv njega vodi postupak za veleizdaju člana 111. Krivičnog zakonika Ukrajine, što i prema našem Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći isključuje izručenje, a s obzirom na to da je ovde reč o vanugovornoj ekstradiciji, odnosno mi nemamo bilateralni ugovor s Ukrajinom, postupa se po Evropskoj konvenciji, koja takođe isključuje izručenje za politička i dela vojnog karaktera – navodi Petrović.
Inače, u sudnici se kao Akstov advokat pojavljivao i narodni poslanik Vladimir Đukanović za koga su ranije advokati pojasnili da je tu po zameničkom punomoćju kolege iz Beograda.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Zašto je sud odbio izručenje odgovor ima Christopher Robert Hill.
Pa nije tajna da politiku u Srbistanu vodi Hil
Ma šta pričate, ovog Ukrajina traži kao izdajnika koji je radio u interesu Rusa, Hil bi jedva čekao da se izruči
Vidi, vidi. Kada treba da se neki Ruski aktivista izruči Rusiji, tada se digne kuso i repato od raznih NVO i raznih advokata da brane izručenje, a kada se radi o Ukrajincu ti isti koji brane slobodu onih koji su izbegli iz ratnih zemalja ćute. Da li to znači da ne smeju ništa raditi ako im za to ne odobri „veliki brat“ preko bare?