109 evra po stranici – toliko košta Studija o već poznatim problemima u prokupačkom Vodovodu

grad pk
Direktor sa isteklim mandatom vređao opoziciju; Foto: Lj. M.

Grad Prokuplje platio je 1,8 miliona dinara ili 15.370 evra za izradu studije o poslovanju JKP Gradski vodovod, dokumenta koji je trebao da pruži sveobuhvatan uvid u stanje tog javnog preduzeća i predloži mere za poboljšanje rada i efikasnosti poslovanja. Međutim, nadležni su već najavili da neće slediti preporuke iz dokumenta pa se postavlja pitanje čemu ta studija služi, a plaćena je čak 109 evra po svakoj stranici.

Studija na 140 strana sadrži brojne podatke o organizacionoj strukturi, finansijama i infrastrukturnim kapacitetima preduzeća, ali se u mnogim delovima svodi na – prepričavanje opšte poznatih činjenica. 

Dokument otkriva već dobro poznate probleme koje svaki radnik u tom javnom preduzeću, ali i građani znaju, a to je zastarela infrastruktura, visok nivo gubitaka vode u mreži, neefikasna naplata potraživanja i preveliki administrativni aparat. 

vodovod
Veliki gubici i velika administracija neki od problema u Vodovodu; Foto: FB Gradski vodovod

Na osnovu analize, Studija daje niz preporuka, uključujući modernizaciju vodovodne mreže i zamenu dotrajalih cevi, uvođenje pametnih vodomera za smanjenje gubitaka, restrukturiranje organizacije i smanjenje administrativnih troškova, poboljšanje efikasnosti naplate i optimizaciju rashoda – neke su od preporuka koje se odnose na poboljšanje rada preduzeća.

U Studiji nema detaljnog plana kako i kada bi se ti problemi mogli rešiti, niti finansijske analize troškova njihove sanacije, već se iznose opšte preporuke bez jasnih podataka o izvorima finansiranja ili rokovima realizacije.

Iako je Studija osmišljena da posluži kao osnov za strateško planiranje i unapređenje poslovanja Vodovoda u narednih pet godina, zvaničnici su nagovestili da se preporuke iz dokumenta neće sprovoditi u praksi jer, pre svega, za njihovu realizaciju nema para.


Predloženo smanjenje radnika za trećinu 

Jedan od važnijih zaključaka Studije je da je preduzeće opterećeno administrativnim kadrom i da je neophodno smanjenje broja zaposlenih kako bi se povećala efikasnost i smanjili troškovi. Konkretno, dokument predlaže smanjenje broja radnika sa 165 na 115 do kraja 2025. godine.

Planirano je da 50 radnika napusti preduzeće kroz program dobrovoljnih otpremnina, a dodatno smanjenje broja zaposlenih predviđeno je kroz odlazak u penziju. Istovremeno, deo administrativnog osoblja trebalo bi da bude preusmeren u operativni sektor, gde postoji deficit radne snage – kaže se u Studiji.

U dokumentu se još ukazuje da troškovi zarada trenutno čine čak 74,7% ukupnih rashoda preduzeća, dok je prosek u sličnim preduzećima u Srbiji oko 42%. 

Prema autorima dokumenta, ovakva struktura troškova ozbiljno ugrožava finansijsku održivost Vodovoda.


Studiju radile niške firme, jedna većim delom u godini ima status mirovanja

Gradska uprava Prokuplja izradu studije poverila je dvema niškim firmama Centar za poslovnu inovacionu podršku doo i agenciji za konsalting Easy 4 Business Enterprise u vlasništvu Igora Mladenovića. 

Prema podacima Agencije za privredne registre, Easy 4 Business Enterprise je tokom 2024. godine većinu vremena bila u statusu mirovanja, uključujući i period raspisivanja javne nabavke i zaključenja ugovora.

Gradska uprava Prokuplja je prihvatila njihovu zajedničku ponudu kao najpovoljniju od tri ponude, navodeći da status mirovanja u APR-u ne isključuje firmu iz procesa javne nabavke i da nisu imali zakonskog osnova za isključenje tog preduzetnika iz postupka. 

Do dobijanja posla vrednog 1,8 miliona dinara firma Easy 4 Business Enterprise imala je aktivan status tek desetak dana u 2024, odnosno 2 puta – od 25. februara do 1. marta i od 13. do 17. maja, pa u vreme raspisivanja javne nabavke 18. oktobra, ali i zaključenja ugovora 31. oktobra imala je status mirovanja.

Nekoliko dana nakon teksta u Južnim vestima, oni se ponovo aktiviraju od 12. do 15. novembra, a zatim i od 20. novembra do 27. decembra prošle godine.

Ta firma je i sada u statusu mirovanja, a ove godine je bila aktivna od 8. do 17. januara, podaci su iz Agencije za privredne registre.


Igor Vučić – politički kadar SNS-a umesto stručnog menadžera

Na čelu JKP Gradski vodovod trenutno se nalazi vršilac dužnosti direktora Igor Vučić, kadar SNS-a iz Niša.

i.vucic
Niški naprednjak na čelu prokupačkog Vodovoda; Foto: Lj. M.

Vučić je odlukom Nadzornog odbora Vodovoda dobio na raspolaganje i korišćenje 24 sata automobil “dačija daster”, tako da on sada putuje tim automobilom na relaciji Niš – Prokuplje i obratno.

Tokom 2018. godine Južne vesti su pisale da je zbog toga što istovremeno obavlja funkciju v. d. direktora JKP Naissus i predsednika niškog Rukomentnog kluba Železničar, Agencija za borbu protiv korupcije utvrdila je da je Igor Vučić u sukobu interesa, zbog čega je naloženo da se odrekne jedne fotelje, a dok to nije uradio, on je službenim kolima tog javnog preduzeća odlazio na utakmice kluba.

Pre Vučića na mestu v. d. direktora Vodovoda bio je 71-godišnji penzioner Milisav Brajković koji nikada nije radio u sistemu tog javnog preduzeća, a on je odmah angažovao i savetnika, naprednjaka Miladina Radojičića uz mesečnu naknadu od 40.000 mesečno.

Kako se Gradski vodovod najvećim delom sufinansira iz lokalnog budžeta, sve te troškove plaćaju građani.

Autor:

Slični tekstovi

Komentari

1

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.