Aktuelni zamenik gradonačelnika Niša Miloš Banđur, nije na vreme prijavio prihode koje je dobijao dok je bio član Gradskog veća, zbog čega je Agencija za borbu protiv korupcije predložila Prekršajnom sudu u Beogradu da protiv ovog niškog funkcionera pokrene postupak.
Banđur je Agenciji prijavio prihode, kako navode, još avgusta 2012. godine, kada je postao većnik, i od tada je ignorisao ovu zakonsku obavezu, poštujući je samo tokom kontrole i po upozorenju Agencije.
Iako je morao da prijavi prihode i imovinu mesec dana po prestanku funkcije gradskog većnika, a isti zakonski rok imao je i po stupanju na mesto zamenika gradonačelnika Niša, Miloš Banđur, kako kažu u Agenciji, ignorisao je Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije.
Zbog toga je Agencija sredinom aprila Prekršajnom sudu u Beogradu podnela zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv njega. Međutim, novinari zasada nisu uspeli da saznaju da li je sud i postupio po preporuci Agencije za borbu protiv korupcije.
Kao javni funkcioner Banđur je takođe, dodaju, imao obavezu da podnese izveštaj za svaku godinu ukoliko je bilo većih promena u prihodima, što je on takođe radio sa zakašnjenjem. Iz Agencije navode da je tokom 2014. godine sadašnji zamenik gradonačelnika Niša primio skoro 605.000 dinara koje nije prijavio, kada je, navode, bilo bitnih promena u njegovim prihodima u odnosu na prethodni izveštaj. (/slika3)
To bi značilo da je kao većnik primao u proseku oko 50.000 dinara mesečno, iako je, kako je sam kazao, poslednje 2 godine mandata primao 22.700 dinara.
Ista je situacija bila i 2015. godine, kada je bilo skoro 550.000 dinara, kako piše u rešenju Agencije, neprijavljenih prihoda iz gradske kase.
Izveštaj o ovim primanjima podneo je tek tokom kontrole, maja 2016. godine, navode u Agenciji.
Prilikom provere izveštaja o imovini i prihodima funkcionera Miloša Banđura utvrđeno je da se prihodi koje nije prijavio u svom izveštaju od 26. avgusta 2012. godine i nakon toga, u toku 2014. i 2015. godine, odnose na prihode koje je ostvario kao član Gradskog veća Grada Niša – naveli su iz Agencije.
Zamenik gradonačelnika pak tvrdi da prihode dok je bio član Veća nije mogao da prijavi, jer su bili „klizni“.
To je bila neka tablica, šema, krenuli su prve godine sa 70.000 pa su onda prešli na 50.000, pa na 30.000, pa na kraju na 22.000. Taj prihod se smanjivao i poslednje 2 godine bio 22.700 dinara. I sada je toliko gradskim većnicima taj paušal – kaže Banđur.
On dodaje i da je dobio upozorenje od Agencije, ali „interno, a ne javno“ i da je na njega reagovao. Stava je da to što nije poštovao zakon nije „velika stvar“, jer on nije hteo ništa da sakrije već je „samo zakasnio“.
Ja sam njima podneo to što su tražili, doduše sa nekim zakašnjenjem, jer nisam u tom trenutku najbolje tumačio zakon da mora da se to sve redovno prijavljuje, jer je kod mene promena imovine naniže, a ne naviše. I kažem, šta ima da prijavljujem kad nemam ništa. Posle sam video da postoji potreba i sve uredno prijavio, i ne vidim da tu postoji neki problem – rekao je Banđur.
Inače, Banđur, kako sam kaže, nije bio u radnom odnosu dok je bio gradski većnik, a kao zamenik gradonačelnika je 10 meseci na ovom poslu bio angažovan samo 10 % radnog vremena, jer je ostatak radio kao profesor na fakultetu.
Na ovaj način bio je angažovan u Gradskoj kući uz blagoslov Administrativnog odbora gradske Skupštine. Ipak, Ministarstvo za državnu upravu zaključilo je da funkciju u Gradskoj kući može da obavlja samo sa punim radnim vremenom. Banđur je tada uložio prigovor na ovu odluku, ali zasada nije poznato kakav je bio odgovor Ministarstva.
Podsetimo, Banđur je bio član Gradskog veća do kraja juna prošle godine, a u julu je stupio na novu funkciju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ma kakve to veze ima, za drzavne namestenike ionako ne vazi nikakav zakon, a ti sirotinjo moras da se pridrzavas svega i svacega, jedan dan zakasnjenja u placanju npr poreza na imovinu ili nekog drugog drzavnog nameta debelo te kosta. Zato se svi guraju u drzavnu sluzbu jer tamo mogu da rade sta i kako hoce i za njih slovo zakona ne vazi.
Izvinite a odakle je gospodin,gde je professor,ko je on,sta je on bitan u mom sirotinjskom zivotu.
Guska sece u korenu.
Jutros citam kako je vise od pola stanovnistva Srbije na ivici bede, a ova individua prima ovolike pare za nerad!Bruka!
Sklonite već jednom ovog čoveka bez trunke obraza.
Mada, kad malo bolje razmislim, cela stranka im je takva.
Nije znao koliki su mu prihodi??? Ono što prosečan naprednjak izrekne, to normalan čovek ne može da razume.
jadan fakultet na kome ovaj covek predaje
Izjavio da to sto nije postovao zakon ,, nije velika stvar ,, !? Bezobrazluk funkcionera zaista nema granicu, kako ga nije makar sramota!
15.10.2012. – Gradski većnik i funkcioner SNS u Nišu Miloš Banđur osuđen je pred Osnovnom sudom u Kosovskoj Mitrovici zbog pronevere novca, saznaju …
Evo teksta nije mu prvenac!
takvi nam obrazujy omladinu
Klizni prihodi,sigurno ta kategorija zarada ne postoji u zakonu pa čovek nije znao.A da mu je jedan od nekoliko prihoda otklizio da li bi primetio da mu tekući račun nije opterećen onoliko koliko treba ?E, čovek,a nije jedini,ne zna koliko prima,njega ne pogadja -10% kao nas koji znamo koliko pr(ne)imamo.Svaku zaradu dobijaju iz budžeta,nijednu od privatnika.(„promene do mene“).Bed(n)a filozofije