
Od tri firme u Srbiji koje su na konkursu Ministarstva privrede dobile bespovratna sredstva u okviru Programa finansijske podrške porodičnim preduzećima i preduzetnicima za 2025. godinu, dve su iz Blaca – jedna je u vlasništvu sina Suzane Veljović, funkcionerke Srpske napredne stranke i zamenice predsednika Opštine Blace, a druga pripada Jeleni Jovanović, članici Opštinskog veća i takođe funkcionerki SNS-a.
Ove dve firme dobile su zajedno blizu 50.000 evra, od toga firma Stefan Veljović PR prerada i konzervisanje voća i povrća Natural food organic Suvaja dobila je 3 miliona dinara, dok je preduzetnica i Opštinski većnik Jelena Jovanović PR prerada i konzervisanje voća Trbunje inkasirala bespovratna sredstva od države u iznosu od 20.000 evra.
Zanimljivo je i da sama zamenica predsednika Opštine Blace, Suzana Veljović, u Agenciji za privredne registre ima registrovanu firmu sličnog naziva kao i njen sin – Suzana Veljović PR proizvodnja dvopeka, keksa, trajnog peciva i kolača Natural food Suvaja, sa skraćenim nazivom Natural food.
Suzana Veljović kaže da ne vidi ništa neobično da je firma njenog sina jedna od tri u Srbiji koja je dobila bespovratna sredstva, te da se radi o ozbiljnom proizvođaču koji je završio višu poljoprivrednu školu.
Radi se o projektu za mlade preduzetnike i to nije moja firma već moga sina. Sve je transparentno i po meni nema tu ničega spornog. Mediji su greškom preneli da je novac dobila firma Natural food čiji sam ja vlasnik, ali to nije tačno jer je u pitanju firma moga sina Natural food organic. To su dve različite firme i sve je to potpuno legalno i transparentno. Ničega tu nema skrivenog, radi se o programu za pomoć porodičnih preduzeća. Zli jezici mogu da pričaju svašta, ali je sve transparentno i po zakonu – tvrdi Suzana Veljović.
Podseća da je njen sin završio višu poljoprivrednu školu i da se ozbiljno bavi poljoprivrednom proizvodnjom, i to organskom, za koju, kako kaže, veruje da je budućnost proizvodnje u Srbiji.
Ja ne želim da stanem. Svaki konkurs koji ne oštećuje opštinski budžet, a da je to na republičkom nivou i da pospešuje rad malih preduzeća koji će da zaposle ljude, mislim da je to validno i transparentno i ja ne vidim u čemu je tu problem – dodaje Veljović.
Ukupno 20.000 evra dobila je preduzetnica i funkcionerka SNS u Blacu Jelena Jovanović za unapređenje prerade voća i povrća i ona će od tog novca kupiti opremu za destileriju prerade voća.
Ipak, da firme koje su dobile državne subvencije nisu baš toliko uspešne, kako se predstavlja, govori podatak o prinudnoj naplati Narodne banke Srbije, jer prema zvaničnim podacima, firma Natural food organic, u vlasništvu sina zamenice predsednika opštine Blace, od septembra 2020. do marta 2025. godine bila je u blokadi ukupno 165 dana.
Poslednja blokada trajala je čak 63 dana i završena je 19. marta – upravo u vreme kada je firma konkurisala kod nadležnog ministarstva za bespovratna sredstva. Blokada je počela 15. januara ove godine.
Ni prethodne godine nisu protekle bez finansijskih problema – od 14. novembra 2024. do 8. januara 2025., račun firme bio je blokiran 55 dana, a u toku 2023. godine beleže se još dve blokade ukupnog trajanja 31 dan.
U 2021. blokada je trajala 9 dana, dok je prva zabeležena blokada stigla već 2020. godine, godinu dana nakon osnivanja firme, i trajala je 9 dana.
Ni firma njegove majke Suzane Veljović koja je i zamenica predsednika opštine Blace nije imuna na blokade, pa je NBS račun te firme u poslednje dve godine blokirala 3 puta – dva puta tokom 2023. godine u trajanju od ukupno 20 dana i još jednom u 2024., u trajanju od 7 dana.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ama pustite ljude nek „zavate“ .Ajvar je organska namirnica ,a koja sadrži visoko oksidisale komponente,i uopšte nije zdrav.Amerićka vojska devedesetih godina je bila stacionirana u Makedoniji i izbacili su ajvar iz ishrane zbog prethodnog.Ne zna niko u svetu da proizvede ajvar!!!Eto za šta država razbacuje novac .Umesto da ograniči njegovu proizvodnju ,ona pomaže istrebljenje Srba
I u Babusnici je subvencije dobio napredni SC Lift2018 inace vec su mediji pisali o njima. https://luftika.rs/namesten-tender-nastavili-vredjanjem-po-fejsbuku-zbog-neprijavljenih-radnika/
Nije to ni prvi, a na žalost ni poslednji put, niti je to izmišljotina ove vlasti. Ko sa medom radi taj liže prste. Suština je, bar za mene, u nečem sasvim drugom. Pošto živimo u kapitalizmu, gde nema „besplatne večere“ mogu da razumem povoljne kredite, radi unapređenja proizvodnje što je svima interes, ali da država uzima od siromašnog naroda da bi poklanjala bogatim privatnicima, to je samo po sebi banditizam.