Gerontološki centri iz Niša i Dimitrovgrada „podnovili su“ vozni park luksuznim automobilima, preko tendera koji su bili napisani tako da je mogao da se javi samo jedan ponuđač. Zbog toga, ali i činjenice da kupljena kola „prevazilaze i potrebe korisnika i finansijske mogućnosti države“, stručnjaci smatraju da su tenderi „bahato namešteni“.
Kožna sedišta, trozonska klima, tepmpomat, šestostepeni menjač, kožna sedišta, felne od 18 inča, parking senzori i senzori za kišu, samo su neke od stavki koje se traže u konkursnoj dokumentaciji niške ustanove za smeštaj i brigu o starima.
Prema toj specifikaciji, u obzir dolazi samo najskuplja “škoda”, tačnije “škoda superb” tip “style”. Za ovaj auto, Gerontološki centar u Nišu je platio 4 miliona dinara.
Direktor Dragan Miletić kaže kako su im baš takva kola potrebna za “odlaske službenika Centra u inostranstvo”.
Kada su u pitanju kriterijumi uzimalo se u obzir da službeni auto bude bezbedan za duža službena putovanja, za potreba odlaska u inostranstvo svih zaposlenih u socijalnoj zaštiti – kazao je Miletić.
Za razliku od Miletića, direktor dimotrovgradskog Centra Dragan Veličkov, koji je takođe kupio “škodu superb”, ali sa nešto slabijim motorom i felnama od 17 inča, tipa “ambition”, kazao je kako su im luksuzna kola od 3 miliona dinara potrebna “za odlaske do Beograda u Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike”.
Znate kako, mi nemamo nijedno vozilo kojim bismo mogli da idemo do Ministarstva. Neko manje vozilo, u smislu neke manje kubikaže ili ne znam čega. Prosto ne bismo mogli da koristimo takvo vozilo do Ministarstva – kazao je Veličkov.
Iako, prema rečima Veličkova, u Centar kojim rukovodi nije ulagano tridesetak godina, pa nema ni neophodnog lifta, ali “i mnogih drugih preko potrebnih stvari”, on smatra da su namenske pare koje su stigle od Ministarstva za kupovinu kola „njihov poklon Gerontološkom centru“, iako se radi o parama građana.
Pritom, Veličkov je sugerisao novinaru Južnih vesti da “nema potrebe da se diže prašina oko ovoga”.
Inače, obe javne nabavke raspisane su u decembru 2016. godine.
Pored toga što je specifikacija iz konkursne dokumentacije oba Centra gotovo u potponusti prepisana iz kataloga firme koja je i pobedila na tenderu, u njoj se navodi i da ponuđač mora da ima i “najmanje 5 zaposlenih u radnom odnosu na poslovima vezanim za upravljanje, administriranje i logistiku dobrima iz predmeta nabavke”.
Sve to, prema mišljenju predsednika Koalicije za nadzor javnih finansija Dragana Dobrašinovića, jasno ukazuje da su tenderi namešteni i da je sve u vezi s njima “sporno”.
Ovde bi i deca mogla da prepoznaju rukopis bahatih nameštavača tendera. Tražene tehničke karakteristike su prepisane kataloške specifikacije tačno određenog ponuđača. Pored toga, u dodatnim uslovima, traže se kadrovski kapaciteti koji ne stoje ni u kakvoj logičkoj vezi sa predmetom nabavke, ali očigledno stoje u tesnoj vezi sa kadrovskom strukturom firme koja treba sa pobedi na tenderu – rekao je Dobrašinović.
Nabavka je, ističe Dobrašinović, raspisana za unapred poznatog pobednika, potencijalnoj konkurenciji jasno stavljeno do znanja da na tenderu nema čemu da se nada, organizatorima ujdurme finansijsko-politički profit, korisnicima usluga gerantoloskih centara ništa, a građanima čist trošak.
Inače, prema podacima sa Portala javnih nabavki, u oba slučaja bio je samo 1 ponuđač i to firma “Ćirinac d.o.o” iz Beograda, čiji su vlasnici Dragan Živanović i Dragana Dragojević.
Iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike navode kako su pare za sanitetska, ali i putnička vozila, raspodelili ustanovama za socijalni rad na osnovu analize koju su radili 2014. godine.
Ministarstvo je opredelilo sredstva na osnovu veličine ustanove za smeštaj ili centra za socijalni rad, kao i na osnovu postojećih vozila koja poseduje ustanova, broja korisnika, povećanog obima posla, usled postojanja potreba rada sa migrantima. Inače, Dom za stare u Dimitrovgradu nije imao ispravna kola, a poslednje je nabavljeno pre 34 godine – kažu u Ministarstvu.
Inače, u Ministarstvu ističu kako oni “opredeljuju sredstva, a ustanove same sprovode postupke javnih nabavki” i obećali su da će ispitati da li su sve institucije nabavke sprovele po zakonu, a ako nisu “odgovorne će sankcionisati”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Samo bahato!
a sto da ne?
Mi, koji to placamo, samo cemo malo da se bunimo po komentarima, njima ostaju kola, prodavcu zarada, a definitivno niko nece biti kazenjen.
Dozvoljeno im je – glupi bi bili kada ne bi to radili.
Malo je jadno što su nam to „luksuzna kola“.
Genije, to su SVIMA luksuzna kola. To je najluksuzniji i najskuplji auto koji VolksWagenova Skoda proizvodi.
Skoda Rapid – niza srednja klasa, Skoda Oktavija – srednja klasa, Skoda Superb – visoka klasa, duplo skuplja od prethodna dva.
Машиш поенту.
1. Шкода је одличан ауто.
2. Шкода је јефтинији Фолцваген (Пасат)
3. некад су директорски аути били за класу већи од старог Пасата, нпр Опел Комодор или Мечка Е класа
Škoda luksuzan auto hahahahahahhahahah
Da se ja pitam-Svim drzavnim sluzbama (ima par izuzetaka) treba dozvoliti kupovinu iskljcivo Fiata 500L „nacionale“ u nekom srednjem paketu opreme i sa osnovnom bojom.Moze i njime do Beograda,pa i dalje po Srbiji bez problema.10ak luksuznih automobila samo za putovanja u inostranstvo najvisih drzavnih sluzbenika (po Srbiji mogu da se voze i u Fiat-u) ili za neke specijane prilike.
Veoma je uvredljiv odgovor direktora staračkih Domova, a naročito niškog, kad kaže: „automobil smo kupilim kako bi svi zaposleni u Domu, mogli bezbedno da idu u inostranstvo“. Pitam ga, što će zaposleni staračkih domova u inostranstvo.
Šta će tamo da rade, da uzmu dnevnice, idu malo u šoping i potroše pare za gorivo. To je uvreda za gradjane ove države. Treba da vas je sramota i da budete smenjeni
A,da kupite i neku Cesnu?Brze je i bezbednije a imamo i aerodrom.
U gerontološkom centru Niš je pravo rasulo i to najviše kod medicinskog osoblja koje taj starački dom smatraju kao njihov i da su bogom dane da baš one rade u toj društvenoj ustanovi. Ponašaju se tako nedolično i bahato prema starim i iznemoglim licima da je to prosto zapanjujuće.
Da je vrag odneo šalu pokazuje i primer moje majke, gde su joj juče dali punu šaku pogrešnih lekova ko zna čijih,