
“U etno kod Jane” bilo je ime kafane koja se nalazila u prostorijama niške Hitne pomoći i kojoj je, kako je utvrdila kontrola Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, ova zdravstvena ustanova platila struju. RFZO sada traži povraćaj oko 390.000 dinara, koliko je utrošeno za plaćanje struje, a u Hitnoj kažu da će pare vratiti kad naplate od vlasnice kafane.
Struja je, kako piše u izveštaju RFZO-a, kafani koja je zakupila prostor Hitne plaćena dva puta – po jednom u 2017. i 2018. godini.
Za napred navedenu nepravilnost Zapisnikom je predložen povraćaj sredstava u ukupnom iznosu od 388.564,11 dinara sa računa sopstvenih prihoda na račun za transfer budžetskih sredstava – piše u odluci RFZO.
Prigovorom kojim je RFZO podneo januara ove godine, nakon izvršene kontrole, iz Hitne pomoći pojašnjavaju da su Privrednom sudu u Nišu podneli zahtev za izvršenje protiv vlasnice “U etno kod Jane”.
Ona je, kako piše u prigovoru, po nalogu suda prostorije niške Hitne napustila u januaru 2018. godine.
Kako do današnjeg dana zakupodavac “U etno kod Jane” nije izvršila upatu na računa Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Niš, nisu se stekli uslovi za povraćaj sredstava sa sopstvenog na budžetski račun – napisali su u Hitnoj.
Takođe, oni smatraju i da ne postoji osnov za povraćaj novca za 2017. godinu, jer je za tu budžetsku godinu potpisan završni račun između RFZO i Hitne.
Podsetimo, ovo nije prva kafana u prostorijama Hitne pomoći. Još 2014. godine je u ovoj zdravstvenoj ustanovi bila kafana „Mače“ koja je nudila raznorazne specijalitete – od pohovanih škembića do junećih repova. Međutim, ni ona nije dugo ostala u Hitnoj.
Zavod za hitnu medicinsku pomoć Niš nije uložio prigovor na Zapisnik o izvršenoj kontroli – rekli su u PR službi RFZO-a.
U niškoj Hitnoj kažu da su pored pomenutog prigovora, uložili još jedan i to 5. februara 2019. godine, ali da na njega još niko nije odgovorio.
Ipak, u RFZO pojašnjavaju da je Pravilnikom o kontroli sprovođenja zaključenih ugovora sa davaocima zdravstevih usluga moguće uložiti samo jedan prigovor na Zapisnik o izvršenoj kontroli.
U samom zapisniku o kontroli, u koji su novinari Južnih vesti imali uvid, utvrđeno je da su pojedini zaposleni primali zarade po uvećanom koeficijentu.
Takođe, u zapisniku piše da je utvrđeno i da postoje neslaganja oko broja radnih sati na osnovu onoga što je upisano u knjizi dežurstva i podataka iz platnog listića.
Za dan 4. 9. 2018. godine u “Pregledu radnog vremena” upisan je podatak da je zaposleni radio 12 sati dok je u knjizi dežurstva upisan podatak da je radio samo 7 sati – jedan od primera iz zapisnika.
Na kraju je naloženo Zavodu da ne angažuje zaposlene koji su medicinska pratnja javnim skupovima i manifestacijama na teret RFZO, kao i da uskladi radno-pravnu dokumentaciju i evidenciju o prisutnosti sa zakonima i propisima.
Kako kažu u RFZO, Zavod za hitnu medicinsku pomoć je dostavio dokumentaciju po predlogu mera iz Zapisnika o izvršenoj kontroli, a nijedna od pronađenih nepravilnosti, osim plaćanja struje kafani, se nije našla u odluci ove ustanove kojom se niškoj Hitnoj pomoći nalaže povraćaj novca.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Banana država.
Svaka čast šefica hitne Veri Ekmedzić
КАФАНА у здравственој установи……не знам шта да напишем даље.
Ma kakvo pisanje, nešto na čačkaliciu i ladan špricer. A ČUKA ako zariba, odma na EKG.
Otvoriti istureno odeljenje Hitne pomoći Niš u Gulagu i tamo smestiti doživotno da rade dirketora i odgovorne iz Hitne pomoći!
PS. i obavezno po jedan sendvič da dobiju za usput!
To je samo deo objavljenog ,javašluga’ šta se dešava u HITNOJ POMOĆI NIŠ inspekcije mogu da primaju platu i prekovremi rad samo da bi utvrdile BEZAKONJE koje vlada u HITNOJ To nema ni u Africi PRIMAŠ PLATU A TI NA MALTI džin kra
Nije to jedinstven slučaj. Eto, Elektronski fakultet je u vreme dekana Dragana Antića imao ugovor o davanju u zakup prostora za pekaru, kafić i kopirnicu od nekih 150 evra mesečno, što je uključivalo sve troškove – struju, vodu, grejanje. Samo su troškovi za struju bili veći od hiljadu evra na mesečnom nivou. Potražite te ugovore, istražite malo kako su se tamo rasipale budžetske pare.
Molim Vas istražite kako pojedini lekari rade samo noćna dežurstva u Hitnoj,a nikada dnevnu smenu.Pouzdano znam da je član SNS-a.
Bivsi direktor sklopio te ugovore, Bili su tamo i skembici u saftu. Kada su ga smenili plako ko CICA, usladio mu se polozaj direktora.
Ma hocu hitno ladno pivo i skembice.A moze i hitno jedna pozajmica od1000 eura da si idem na more a pare cu vi vrnem kad gi obrnem?Samo hitno da vi ne uvati RFZZO?