Klavir koji je izazvao aferu u Nišu 2003. godine, nakon godina stajanja u Simfonijskom, prošle godine je prebačen u NKC. Ipak, ni tamo se ne koristi, a gradska vlast i stručnjaci se ne slažu oko toga koliko još treba uložiti da bi moglo da se svira na njemu.
Nije poznato koliko se početkom dvehiljaditih sviralo na instrumentu koji je Grad “na neviđeno” kupio 2002. godine za Simfonijski orkestar pa se ispostavilo da je nedovoljno dobar i preplaćen. Poslednjih godina, međutim, on je skupljao prašinu.
Aktuelna direktorka Simfonijskog orkestra Vesna Bratić kaže da se klavir kada je ona došla na to mesto pre 3 godine nije koristio, a kako od 2009. godine imaju novi “Stenvej” odlučili su da stari daju Niškom kulturnom centru.
Stajao je na bini zapečaćen i takav je i predat NKC-u. Pošto oni tamo imaju svoje kulturne programe, književne večeri, dogovorila sam se sa direktorkom da preuzmu klavir – kaže Bratić.
Direktorka NKC-a Bojana Simović kaže da su klavir dobili pre oko godinu dana, ali se ne koristi jer se ne koristi ni Velika sala u kojoj stoji.
Da je to razlog što na klaviru niko ne svira, tvrdi i načelnik Uprave za kulturu Nebojša Stevanović.
Kada počne da se koristi Velika sala, koristiće se i klavir. Potrebno mu je samo jedno štimovanje – kaže Stevanović.
Dok gradske vlasti Niša tvrde da je spornom klaviru potrebno „samo jedno štimovanje“, stručnjaci su još pre više od 10 godina zaključili da to neće biti dovoljno.
Ekspertkinja iz samog “Stenveja” Agnes Erlih je neposredno nakon što je kupljen procenila da, s obzirom na njegovo stanje i loš kvalitet, potrebna obimna i skupa reparacija.
Prema njenoj ekspertizi iz 2003. godine da bi se klavir doveo na zadovoljavajuć nivo i kako bi zvuk odgovarao standardima “Stenveja” i bio pogodan za vrhunska koncertna izvođenja, još tada je bilo potrebno uložiti skoro 16.000 evra.
Međutim, kako se ispostavilo klavir je plaćen a da ga niko pre kupovine nije ni pogledao, pa je tek nakon što je stigao u Niš zaključeno da nije dovoljno kvalitetan za taj novac.
Ceo slučaj je završio na sudu, jer je Grad tražio povraćaj novca. Međutim, Trgovinski, Viši Trgovinski i Vrhovni sud su nakon višegodišnjeg procesa presudili da je klavir u Simfonijskom loše čuvan, ali i da je kupac imao mogućnost da pogleda klavir pre kupovine i informiše se o njegovom kvalitetu i godini proizvodnje.
Tako su građani osim 55.000 evra morali da plate i nekoliko stotina hiljada dinara za sudske troškove, kao i nekoliko hiljada evra za dolazak i ekspertizu dvoje inostranih stručnjaka koji su klavir procenjivali.
Zbog ove kupovine tadašnja potpredsednica gradske vlade Marina Stanković je podnela je ostavku ali pritom ostala u gradskoj vladi kao član, smenjene su predsednica Upravnog odbora Svetlana Dejanović Avramović koja je i ukazala na zloupotrebe i tadašnja direktorka SImfonijskog Milena Injac, kao i tadašnji načelnik Sekretarijata za javne službe i sadašnji načelnik Uprave za kulturu Nebojša Stevanović.
Ipak, iako je spor između Grada i firme od koje je klavir kupljen završio na sudu, nikada niko nije pokrenuo pitanje zakonske odgovornosti gradskih čelnika koji su i napravili svu tu štetu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Šteta,,skuplja će prašinu
Mogli bi da obavite jedno malo istrazivanje na temu koliko je narodnih para ulozeno u veliku salu NKC,ko su izvodjaci radova i ko se ovajdio od svega toga,da li je bilo korupcije i zasto i dan danas posle ko zna koliko godina velika sala NKC nije upotrebljiva.