„Južne vesti“ saznaju: Na pašnjacima u Matejevcu investitor želi da gradi solarnu elektranu

Beli vrh Matejevac foto D S
Planirana solarna elektrana u Matejevcu; foto: D. S.

Na pašnjacima u niškim selima Jasenovik i Matejevac, koje su odbornici nedavno oduzeli meštanima, postoji namera investitora da proizvodi i koristi energiju sunca, odnosno da izgradi solarnu elektranu – informacije su Ministarstva poljoprivrede koje su dostavili Južnim vestima. Zahtev za izdavanje informacija o lokaciji za matejevački Beli vrh stigao je i do Gradske uprave Niša, a novinari su došli do dokumenta u kome se vidi da elektranu na sunčevu energiju želi da gradi firma Heliosun iz Beograda, koja je prema podacima sa APR-a osnovana pre manje od 4 meseca.

Pašnjaci u ovim selima bez objašnjenja oduzeti su meštanima pre mesec dana, a do danas im niko od nadležnih nije objasnio šta će umesto njih ubuduće biti na ovim parcelama. To meštanima ni juče nije otkrila gradonačelnica Dragana Sotirovski, uz komentar da država „višnje neće da sadi sigurno, niti će ovce da čuva i kopa litijum, a još manje da skladišti nuklearni otpad“.

Ali nije otkrila šta hoće, a kao prva dama grada morala je da zna ono što su Matejevčani i na protestima pitali – šta se planira na mestu pašnjaka.

pašnjaci
Postoji pismo o namerama da se gradi solarna elektrana; foto: JV
A postoji namera da se gradi solarna elektrana – odgovorili su novinarima Južnih vesti iz Ministarstva poljoprivrede, kojima je upućen Zahtev za informacijama sa tim pitanjima.

Godišnjim programom zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta Grada Niša za 2023. godinu katastarske parcele 102/1 KO Jasenovik i 73 KO Gornji Matejevac su označene kao „mogućnost davanja na korišćenje u nepoljoprivredne svrhe“. Za iste je dostavljeno pismo o namerama za korišćenje za proizvodnju energije korišćenjem obnovljivih izvora energije sunca izgradnjom, odnosno postavljanjem elektrana na sunčevu energiju sa pratećom infrastrukturom i opreme za proizvodnju električne energije korišćenjem sunčeve energije – odgovaraju iz Ministarstva.

Potvrdili su i da je za ove pašnjake u Matejevcu i Jasenoviku, odnosno pomenute katastarske parcele, pred Gradom Nišom u toku postupak kojim treba da se utvrdi ispunjenost uslova koji su propisani Uredbom o uslovima, načinu i postupku za davanje poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini na korišćenje u nepoljoprivredne svrhe.

Objašnjavaju da je ta procedura neophodna, kako bi mogli da objave javni oglas za davanje na korišćenje predmetnih katastrarskih parcela u nepoljoprivredne svrhe, a ako ovi uslovi ne budu ispunjeni, zemljište će biti ponuđeno na javnom nadmetanju za poljoprivrednu proizvodnju.

dokument
Podnet Zahtev za informacije o lokaciji; foto: JV
Da je ova procedura u toku novinari saznaju i iz Gradske uprave. Izvor Južnih vesti dostavio je dokument Zahteva za izdavanje informacija o lokaciji, ali samo za Beli Vrh u Gornjem Matejevcu.

Za izgradnju elektrane na sunčevu energiju sa pratećom infrastrukturom (objekti solarnih panela, nedostajući dalekovodi, drugi objekti u funkciji elektrane, rasveta i dr.) i opremom za proizvodnju električne energije korišćenjem sunčeve energije – piše u zahtevu.

Zahtev je podneo Igor Stojković, direktor firme Heliosun doo Beograd, a prema podacima sa APR-a ova firma je osnovana pre manje od 4 meseca – 3. februara 2023. godine.

Na Stojkovićev broj novinarki se javio čovek koji kaže da je njegov saradnik, ali da nije upućen u ovu njegovu nameru, a obećao je da će mu preneti i da će se naknadno javiti sa informacijama.


Grad Niš pozitivno ocenio pismo o namerama

Da li je pismo o namerama da gradi solarnu elektranu podneo isti investitor, za sada nije poznato, ali iz odgovora Ministarstva zaključak je da Grad Niš jeste to pozitivno ocenio i da su za pašnjake u ovim niškim selima ispunjeni uslovi za davanje na korišćenje u nepoljoprivredne svrhe.

Ako jedinica lokalne samouprave pozitivno oceni pismo o namerama i ako su ispunjeni svi uslovi za davanje na korišćenje za nepoljoprivredne svrhe, parcele koje se opredeljuju za tu namenu grupišu se u posebne jedinice javnog nadmetanja u Godišnjem programu zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta, koje se opredeljuju za zakup sa napomenom – „mogućnost davanja na korišćenje u nepoljoprivredne svrhe“ – objašnjavaju iz Ministarstva.

Pojašnjavaju koje se sve odredbe Uredbe o uslovima, načinu i postupku za davanje poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini na korišćenje u nepoljoprivredne svrhe primenjuju u ovom slučaju, a tu između ostalog navode da je propisano da se državno poljoprivredno zemljište može dati na korišćenje na period do 30 godina.

Predmetno zemljište se nudi u zakup, odnosno na korišćenje, isključivo na javnom nadmetanju koje se sprovodi digitalnim putem preko aplikacije Uprave za poljoprivredno zemljište u postupku koji je potpuno transparentan, jednostavan za ponuđače, bez mogućnosti bilo kakvih nezakonitih uticaja na sam tok postupka, a zakupac, odnosno korisnik zemljišta koje je predmet javnog nadmetanja je lice koje ponudi najveću cenu na javnom nadmetanju – dodaju.

A sve što bude prihod od zakupa, odnosno korišćenja državnog poljoprivrednog zemljišta, isitču iz Ministarstva, odlazi u budžet Republike i gradsku kasu Niša, kako su ranije u svom opravdanju da se pašnjaci oduzmu objasnili i iz gradske vlasti.

Uprava za poljoprivredno zemljište napominje da će prosečna cena zakupa pašnjaka prve klase za agroekonomsku 2023/2024. u Gradu Nišu biti 2.629,41 din/ha na godišnjem nivou. Prosečna cena zakupa poljoprivrednog zemljišta u Republici Srbiji u ovom trenutku je 23.420,81 din./ha. Za korišćenje poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini u nepoljoprivredne svrhe početna godišnja visina naknade na javnom nadmetanju jednaka je petostrukom iznosu procečne cene zakupa po hektaru državnog poljoprivrednog zemljišta na teritoriji Republike Srbije, što odgovara iznosu od 117.104,08 din/ha na godišnjem nivou – takođe odgovaraju iz Ministarstva.

Podsetimo, organizatori protesta u Matejevcu su juče podneli tužbe protiv nadležnih, jer odluku o oduzimanju pašnjaka smatraju nezakonitom.

Dokumenti za preuzimanje

  1. Odgovor Ministarstva poljoprivrede(preuzmi) – 1,276.44 KB
Autor:

Slični tekstovi

Komentari

13
  1. То је одлична вест!Колико је то нових КВ струје,за наш град и нашу државу?

    • Nije kv nego kw. Kolicina kw je zanemarljiva, ali zato ce eps to morati da otkupi po povlascenoj ceni i investitor ce debelo da zaradi od toga a sve iz nasih dzepova. Isto kao sa mhe kojima unistavaju reke. I naravno NJEGOVI kumovi jedini to smeju da rade. Ajde neka proba obican covek to da sagradi? Znas kad bi dobio dozvole? Nikad!

  2. Pa ako mestani to ne koriste i ako nemaju stetu od takve aktivnosti u njihovom selu sto bi se bunili…

    • I treba da se bune. Ja sam kupio pre desetak godina 8ha zemlje i kucu na selu. Kako mi je plac uz kucu pola hektara, palo mi je na pamet da gradim solarnu elektranu ali kada sam video da tu postoje kvote, prijave, dozvole, aukcije… ukapirao sam da za nemam sanse da dobijem odobrenje za gradnju. I tako, zasadio sam orahe, lesnike, kruske, jabuke, visnje, dunje, smokve, tresnje… i bas mi je ok.

  3. Botovi, neka grade solarne elektrane u vašem dvorištu, ispred gradske kuće ili na Terazijama ako im volja ali našem brdu u Matejevcu neće ni prismrdeti. U to sam gotovo 100% siguran.

    • @Micko – daj Bože da si u pravu, ali zbog otimačine zemljišta i prenamene je i dovedena nova ministrica, čiji je lični interes izgradnja i održavanje elektrana na račun države i naroda, a profit zna se kome. Moraće neka nova narodna vlast regulisati sve to, ali i sankcionisati sve u zadnjih 40 godina.

  4. I ovo je kao i mnogo toga SNS pljačka. Sad registrovana firma na exponenta i onda pare iz fonda-budzeta, medijska propaganda i glup narod proguta žabu koja nije dovoljno skuvana.

    • I, nit oroa, nit kopao, dzepovi se pune ! Nekom vise, nekom manje, no dobro je ,vazno da se ucari nesto !

  5. Niš ima preko 250 sunčanih dana godišnje a to je idealno za solarnu centralu. Takođe, geotermalno jezero ispod grada Niša a mi uvozimo gas i mazut za grejanje. Hajde da to iskoristimo da budemo mudriji malo.

    • Kad je tako zasto ne sufinansiraju izgradnju solarnih panela na milionima kvadrata dostupnim na krovovima zgrada i kuća. A da, tu ne mogu da ućare. Budi ti mudar u svom dvorištu a ne tuđem.

  6. A be kume,ne kosta valjda taj Meklaren toliko…dobio si Dimitrovgrad,oladi malo…

  7. Koj’ je kako glasao – toj će si dobije … kad tad !

  8. Pa, jašta. Nije otimano bez razloga.
    Sada svi ozlojedjeni meštani da nadju nekog nestranačkog advokata, pa lepo tužba- pa će se “ćerati” podugo. A, taj koji je mislio da će da zaradi kintu na lak način tako što je tutnuo plavu kovertu nekima iz gradske vlasti- nek se oprosti od para.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.