“Milenijum timu” 10 miliona evra za investicije u Vranjskoj Banji, Savet za borbu protiv korupcije ukazuje na malverzacije

banja
Za posetioce organizovan i Etno sajam; foto: Gradska opština Vranjska Banja

Za izgradnju Velnes centra sa dva hotela i klinikom za tretmane i lake medicinske intervencije u Vranjskoj Banji Komisija za kontrolu državne pomoći odobrila je bespovratno oko 10 miliona evra beogradskoj firmi Milenijum resort, koja je, pored mnogih državnih projekata, kupila i zemljište i nezavršen hotel u Banji, zatim hotel “Železničar”, a na kraju i Specijalnu bolnicu i time postala vlasnik celokupnog banjskog jezgra.

Sa druge strane, u izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije Vlade Srbije piše da postoje indicije da se tokom privatizacije desilo organizovano krivično delo i unapred dogovorena kupovina ispod tržišne vrednosti.

Preko projekta “Resrot”, stoji u Rešenju Komisije, do kraja 2023. godine biće zapošljeno najmanje 145 novih radnika na neodređeno vreme.

Biće izvršeno ulaganje u materijalna i nematerijalna sredstva korisnika, u vrednosti od najmanje 65,8 miliona evra u istom roku. Vrednost troškova zarade za novozaposlena lica povezana sa ulaganjem u dvogodišnjem periodu, nakon dostizanja pune zaposlenosti predviđene Investicionim projektom iznosiće najmanje 3,4 miliona evra – stoji u Rešenju.

Milenijum resort je u obavezi da obezbedi učešće od najmanje 25% opravdanih troškova iz sopstvenog budžeta ili drugih izvora, kao i da investiciju i radnike zadrži najmanje pet godina po završetku projekta.

Investicionim projektom je planirano ulaganje u materijalna i nematerijalna sredstva u iznosu od 65,7 miliona evra, od čega 3,9 miliona evra za nabavku i opremanje zemljišta, 61,4 miliona evra za izgradnju, rekonstrukciju i adaptaciju objekta, 9,8 miliona evra za novu opremu, a 316.500 evra za patente i licence – navodi se u Rešenju Komisije.


Nezavršeni hotel srušen iako je imao građevinsku dozvolu, Bolnica izbrisana iz mreže zdravstvenih ustanova

Stručnjaci Saveta za borbu protiv korupcije su se u izveštaju o prodaji nepokretnosti Fonda PIO dotakli i prodaje zemljišta i objekta Specijalne bolnice za rehabilitaciju u Vranjskoj Banji, a zaključak je da ima indicija o organizovanom krivičnom delu i unapred dogovorenoj kupovi ispod tržišne vrednosti, za šta su odgovorni zaposleni iz Poreske uprave u Vranju, Republičke direkcije za imovinu i Gradskog zavoda za veštačenje iz Beograda.

hotel vranjska banja arhiva jv
Objekat srušen iako je imao građevinsku dozvolu; arhivska fotografija: I.M.
Pre kupovine Stacionara, firma Milenijum resort je kupila zemljište i nezavršeni hotel po ceni od oko 250.000 evra, dok je procenjena vrednost objekta znatno viša, čak 3,2 miliona evra, a zemljišta 2,8 miliona.

U izveštaju se navodi da se, nakon objave javnog oglasa za prodaju zemljišta, Upravnom odboru Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje obratio deo stručne službe sa konstatacijom da je Odluka Upravnog odbora nezakonita i da treba da bude poništena.

U stručnom mišljenju je navedeno da se na predmetnom zemljištu nalazi objekat za koji je izdata građevinska dozvola, a koji nije predmet prodaje, te da predmet prodaje može biti samo objekat sa pravom korišćenja zemljišta, a ne zemljište bez objekta, te je takvo raspolaganje nezakonito i suprotno odredbama Zakona o prometu nepokretnosti – piše u izveštaju.

Takođe, sumnjaju da je u pitanju unapred organizovana kampanja da se Vranjska Banja proda po “bagatelnoj ceni”, s obzirom na to da je Građevinska inspekcija Gradske uprave Vranje donela nezakonito Rešenje o rušenju objekta koji ima građevinsku dozvolu, pa i ne može biti srušen.

Protiv takvog Rešenja je Fond, navodi se, morao da podnese žalbu, a umesto toga su nadležni izvršili zloupotrebu službenog položaja i omogućili materijalnu štetu Fondu PIO.

Odmah nakon prodaje zemljišta bez objekta, pristupilo se i prodaji “Stacionara”, a iako je tržišna vrednost bila procenjena na 2,1 miliona evra, Zavod za veštačenje iz Beograda je Specijalnu bolnicu procenio na 870,304 evra, što je tri puta niža cena od tržišne i početna prilikom prodaje.

Paralelno sa preduzetim aktivnostima u pogledu procene tržišne vrednosti nepokretnosti i pripremi prodaje, tekle su i aktivnosti u pogledu brisanja zdravstvene ustanove Specijalne bolnice za rehabilitaciju Vranjska Banja iz mreže zdravstvenih ustanova Republike Srbije, a što je usledilo na osnovu Uredbe Vlade Republike Srbije kojoj je ona izbrisana iz mreže zdravstvenih ustanova Republike Srbije – piše u izveštaju.

“Stacionar” je, navodi se, septembra prošle godine kupio Milenijum resorst za 1,6 miliona evra, a sa prethodnom kupovinom zemljišta u iznosu od 255.000 evra, firma je postala vlasnik celokupnog jezgra Vranjska Banja, u čijem središtu se nalazi izvor termalne vode temperature 96°C, koja je udaljena od Koridora 10 jedan kilometar, po ceni 1,8 miliona evra.

Iz Saveta za borbu protiv korupcije smatraju i da Specijalna bolnica za rehabilitaciju nije mogla da bude prodata jer je zbog arhitekture sa kraja 19. i početka 20. veka, kao i istorijskih aspekata vezanih za kralja Petra I Karađorđevića, prepoznata kao kulturno istorijsko dobro.

Savet za borbu protiv korupcije je izveštaj poslao Vladi i Tužilaštvu za organizovani kriminal i predlažu procesuiranje onih koji su učestvovali u prodaji.

Podsetimo, sredinom septembra prošle godine je nikad završeni hotel, koji su Banjci nazvali “Skadar na Banjštici”, čija je gradnja započeta na zemljištu Specijalne bolnice, kupila beogradska firma Milenijum tim koja je rušila objekte u Savamali kako bi raščistila teren za „Beograd na vodi“ i koja je, pored brojnih unosnih državnih projekata, dobila i posao izgradnje stanova za bezbednjake na jugu Srbije.

Sudski spor oko hotela koji je godinama vođen između Fonda PIO, kao glavnog investitora, i Specijalne bolnice za rehabilitaciju, na čijem je zemljištu počela gradnja hotela, rešen je tako što je vlasništvo podeljeno na po 50%, nakon čega je oglašena prodaja, a hotel i zemljište su već na prvoj licitaciji dobili novog vlasnika. To je bio uvod u privatizaciju Vranjske Banje.

Nešto kasnije je i hotel “Železničar” dobio novog vlasnika – firmu Milenijum resort, ćerku kompanije Milenijum tim.

Jula prošle godine ponuđena je na prodaju i Specijalna bolnica za rehabilitaciju u Vranjskoj Banji.

Slični tekstovi

Komentari

6
  1. Ko kaže da smo mi siromašni!? Imamo bre da platimo, i plaćamo smerak.

  2. Pare iz helikoptera za rodjake.

  3. Кад би ви и вама слични могли да порушите све што је Вучић део сада направио и изградио били би најсрећнији. Где вам је Савет био 50 година док је Врањска Бања уништавана, док је пропадала и млади одлазили. Сада коначно креће развој Бање и Ви сте нашли да бринете о Бањи.

    • Ovako, koliko su on i njegovi srusili i pokrali tokom 90-tih ovo nije ni 1% onoga sto duguju ovoj zemlji. Zabrnjiva me vas stav i stanje psihickog zdravlja da jednu ocitu kriminalnu radnju branite tezom da se nesto gradi sto je propadalo prethodbih godina. 850.000 ljudi u Srbije nema osnovno obavezno obrazovanje ali zato ima clansku kartu SNS-a. Potvrda je smisao vaseg komentara.

  4. Kada se vidi ko je vlasnik tog milenijumskog resorta, sve će narodu biti jasno.Da je bio tender sa početnom cenom od 50 milina evra, prodajna bi izašla na nekoliko stotina miliona evra.Samo izvor tople vode koliko vredi? Bagra je odradila na kvarno.Ali valjda će jednog dana svi dobiti po zasluzi.

  5. pitanje svih pitanja je …čiji je taj milenijum resort..

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.