NIŠ – Iako je od donošenja pravosnažne presude po kojoj je Grad dužan da Nišekspresu isplati 13 miliona dinara prošlo skoro mesec dana i dalje se ne zna ko je kriv za to.
Osim toga, zahvaljujući loše napisanom ugovoru koji je grad potpisao sa prevoznicima, postoji mogućnost da novcem poreskih obveznika bude isplaćeno još skoro 300 miliona dinara Nišekspresu i ostalim preduzećima koja prevoze Nišlije!
Međutim, sada, tri godine nakon što je sporni ugovor potpisan, svi „peru ruke“ i tvrde da „nemaju ništa sa tim“.
Aktuelni gradski većnik Boban Mihajlović (DS), tvrdi da je ugovor „nasleđen“, ali da nije siguran ko je formalno bio njegov predlagač.
– Ugovor je potpisan maja 2008. godine, kada je DS bio opozicija. Mi smo, dakle probleme zatekli i pokušavali da ih rešimo kako smo umeli i znali. Mislim da je ugovor stigao iz kabineta tadašnjeg gradonačelnika – kaže Mihajlović.
Smiljko Kostić (Nova Srbija), koji je bio gradonačelnik Niša do jula 2008. godine, odbacuje odgovornost.
– Ja taj Ugovor nisam ni video! To je potpisao predsednik Skupštine grada, jer je meni, podsetiću Vas, skupštinska većina na nezakonit način oduzela ovlašćenja – kaže Kostić.
Potpis na Ugovor zaista je stavio Goran Ilić (DSS), tadašnji predsednik gradskog Parlamenta, potvrđeno je Južnim vestima u ovoj instituciji. Ipak, nisu mogli da nam odgovore ko je formalno bio predlagač „Odluke o poveravanju obavljanja delatnosti gradskog prevoza“, čiji je sastavni deo bio i sporni ugovor uz napomenu da je to „najverovatnije“ bila gradska uprava koja je resorno bila zadužena za saobraćaj.
Međutim, načelnica Uprave za komunalne delatnosti, energetiku i saobraćaj Vladislava Ivković, kaže da ne zna ko je bio predlagač, ali da to „nije ni bitno“.
– Ja ne razumem šta to znači ko je predlagač, valjda je bitno ko je ugovor potpisao i to je bio Goran Ilić – kaže Ivković.
Prema nepotvrđenim informacijama do kojih su došle Južne vesti, formalni predlagač Ugovora bila je posebna Komisija koja je bila formirana sa zaduženjem da pripremi tender za dodelu paketa linija, a koju su činili predstavnici i vlasti i opozicije. Na njenom čelu nalazio se Saša Ilić (DSS), a tu su bili i Aleksandar Milićević (G17 plus), Nenad Stanković (Nova Srbija), Vlastimir Jovanović (SRS) i Boban Mihajlović (DS).
Prema našim saznanjima ova Komisija pripremila je celu konkursnu dokumentaciju, pa i sporni ugovor. Saša Ilić ovo odbacuje.
– Ne, koliko se ja sećam pošto je bilo odavno, mi o tome nismo raspravljali. Mi smo vodili računa o broju polazaka, broju autobusa i njihovom kvalitetu i ostalim tehničkim stvarima, ali ne sećam se da je bilo reči o ugovoru sa prevoznicima – tvrdi Saša Ilić.
Načelnica Uprave za komunalne delatnosti, energetiku i saobraćaj Vladislava Ivković odbila je da nam da na uvid konkursnu dokumentaciju i zatražila da im se pismeno obratimo.
Inače, skupštinska odluka po kojoj je Grad i zaključio ugovor sa prevoznicima, usvojena je 22. aprila 2008. godine. Njeno usvajanje podržalo je 40 odbornika – jednoglasno, a za nju su glasali i odbornici tada opozicione Demokratske stranke.
Privredni apelacioni sud u Beogradu presudio je krajem prošlog meseca u korist Nišekspresa i obavezao Grad Niša da isplati 13,3 miliona dinara ovom preduzeću, od toga oko 8 miliona za sam dug i 4 za kamatu.
Sudski spor je vođen jer ugovorom između Grada i prevoznika nije bilo precizirano ko bi trebalo da plaća porez na dodatnu vrednost prodatih autobuskih karata. Pravosnažnom sudskom presudom utvrđeno je da po potpisanom ugovoru teret plaćanja poreza ipak pada na Grad.
Detaljnije o ovome možete pročitati u posebnom tekstu – ovde.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kada je svojevremeno Vlada Vojislava Koštunice potpisala koncesiju za izgradnju auto puta naredna Vlada je pomenutu koncesiju raskinula jer je štetna po interese Srbije (tako se brani zemlja)… a u našem gradu DS glasa za ugovor pa ga 3 godine sprovodi i onda nam sud kaže da je štetan i da moramo da platimo silne milione a Simonović mr Miloš i većnik Boban Mihajlović, resorno ZADUŽEN za saobraćaj pojima nemaju i na još jedan u nizu načina pokazuju kako će ojaditi naš jadni grad!!!!!
Da li se zna ime pravnog strucnjaka koji je sastavio ovakav ugovor? Verovatno je i sada u kllimatizovanoj kancelariji i prima platu o nasem trosku. Momentalno otpustiti takvu pravnicku velicinu i ispitati dali slucajno tako los ugovor nije napravio namerno, naravno uz krivicnu prijavu. Dali je isti strucnjak zastupao grad na dosadasnjim sudjenima? Mnogo pitanja a samo jedno resenje. Otkaz, krivicna priijava i naplata stete.
Bravo Pedja, samo napred na hrabrosti da napises ovakve tekstove.
Cene karata za građane Niša su bile niže upravo za PDV. Da je PDV bio uračunat u cenu koja se plaća prevoznicima po preveženom kilometru cena karte od početka, ne bi bila 30 dinara već 35 dinara. A sada ne bi bila 40 nego 45 dinara. Eto u tome je „štetnost“ ugovora po građane Niša.
DEDA MRAZ JE KRIV!
Zar je moguce da se ne zna koje kriv.
Prvo informacija da je 13miliona za tri meseca takodje nije tacna, opet se ublazuje bruka i sramota. Presuda je doneta jos februara 2010.godine i tada je bilo 13miliona. A opste je poznato da su sudske kamate jako visoke tako da za ovaj period od 14meseci dok apelacioni sud nije potvrdio presudu ide kamata na kamatu. Tako da ce taj iznos biti preko 15miliona a mozda i mnogo vise, a pitajte gradskog vecnika i njegove strucnjake zasta su direktno odgovorni jer su ulagali zalbu i tvrdili kako ce apelacioni sud ponistiti presude. To je njihova direktna odgovornost i za to moraju da snose odgovornost. Drugo problem nije u ugovorima nego katastrofalnom po grad Integrisanom tarifnom sistemu koji je izglasan jula 2007.godine gde je omoguceno da se prevoznicima placa po kilometru od strane grada a ne koliko ce da preveze putnika. E to je nenormalo, i za to treba neko da odgovara,a cenu karte definise grad gradskom odlukom i to sa pdv-om.
Trece i kljucno pitanje odakle tim prevoznicima toliko hrabrosti da tuze grad koji im je dao siguran i dobar posao i koji treba za 2 godine ponovo da se jave na tender i zasto ti prevoznci koriste knjigovodstveni softver kupljen upravo od firme gradskog vecnika Mihajlovic softa i …
Da li će sada komisija da pregleda sve autobuse prevoznika koji su sada u saobraćaju i da utvrdi da li su to isti oni autobusi sa kojima su konkurisali na tenderu i koje je pregledala Tehnička komisija. Ukoliko su uvedeni stariji autobusi od onih koji su bili prilikom konkursa – raskida se ugovor sa prevoznikom. Svi autobusi koji su stariji od 5 godina obračunavaju se po ceni po kilometru koja je niža za oko 20% nego li što je cena za autobuse koji su stari do 5 godina. Jasno kao sunce. Vreme je da se ispoštuje svako slovo ugovora a ne samo ono šta je u interesu prevoznika. „Gospodin putnik“ treba da bude cilj svakog pregovaranja i dogovaranja između Grada i prevoznika.
@Žuća račundžija: ne mogu da verujem da pokušavaš ovo da opravdaš! U normalnom svetu ugovor obavezuje dve ili više strana na obaveze koje iz tog ugovora proističu a kod nas, to je šansa za pljačku od jadnog grada!
odbornicka grupa srpske radikalne stranke je trazila da o tome izvestaj podnese gradonacelnik. on je to odbio. dakle, za stetan ugovor kriv je gradonacelnik.
Student nije zapalio zito… :))