Tek što je iz servisa izašao na niške ulice, autobus na metan Direkcije za javni prevoz Niša, kako kažu zaposleni u ovom preduzeću, opet se pokvario. Inače, u Direkciji, uprkos nalogu Poverenika za informacije od javnog značaja, kriju servisnu knjižnicu ovog “problematičnog” autobusa, koji su građani platili 80.000 evra.
Prešao oko 380.000 km, promenio 4 vlasnika i plaćen 9,4 miliona dinara, “ekološki” autobus, kako kažu zaposleni u Direkciji, koji su želeli da ostanu anonimni, 29. maja se opet pokvario.
Pokvario se između 8 i 9 sati, dok je vozio “kružnu” liniju. Stao je na Trgu kralja Aleksandra. Odatle su ga odšlepali u servis. Tamo treba da mu menjaju sva creva za vazduhe, pošto su trula, pa onda da se vidi oko elektronike o čemu se radi – kaže izvor iz Direkcije.
Autobus je, dodaju upućeni u ovaj problem, pre desetak dana počeo da gubi snagu.
Inače, komentar na ponovni kvar autobusa je izostao od direktora Direkcije za javni prevoz Saše Petronijevića, jer nije odgovorao na pitanja novinara Južnih vesti.
Podsetimo, polovni autobus na gas, koji je niška Direkcija za javni prevoz aprila 2017. godine platila 9,4 miliona dinara parama građana, prevozio je Nišlije samo nekoliko meseci, a onda je pokvaren završio u garaži. Direktor Direkcije Saša Petronijević je tvrdio da se radi o redovnom servisu, dok su zaposleni u Direkciji otkrili da je autobus pokvaren od decembra 2017. godine. Naposletku i sam Petronijević je priznao da je autobus pokvaren.
Iako zaposleni u Direkciji za javni prevoz tvrde da dnevno autobus linije 34 A, takozvane „kružne“, svakodnevno treba da pređe između 240 km i 270 km, „ekološki“ autobus gotovo nikada nije „izdržao“ toliki put.
Po troja kola imaš u smerovima. U A smeru i B smeru imaš po 3 autobusa. Prva kola prave 12 krugova, dok 2. i 3. kola prave 13. kruga. Znači, svaki autobus treba dnevno da pređe od 245 km do 270 km. Ovaj autobus na gas se često kvario i gubio snagu i zato je tako malo vožen, a zato smo imali i autobus u zameni – navodi izvor.
Nišlije nisu mogle tako često da na autobuskim stanicama vide ovaj autobus, jer je, prema tahografskim listićima koje su novinarima Južnih vesti dostavili iz Direkcije, sporni autobus najčešće prelazio bar duplo manje od propisanog i zahtevanog. Vrlo često vožen je tek jedan krug, odnosno samo 20 km, pa čak i manje od toga.
Linija 34A: Aerodro, autobuska stanica, železnička stanica, aerodrom – polazak u 13:35, dolazak 14:50 – navodi se u u putnom nalogu od 25. oktobra 2017.
Pored toga, primera radi, 24. novembra MAZ-ov autobus okrenuo je tek 4 kruga, dok je 2 dana kasnije samo 2 kruga, odnosno tridesetak kilometara.
Ni zvanično rešenje Poverenika informacije od javnog značaja kojim je naloženo Direkciji da novinarima Južnih vesti dostavi servisnu knjižicu za „MAZ“ autobus na gas, iz koje može da se vidi kroz kakve popravke je prošlo ovo osmogodišnje vozilo, nije nateralo rukvodstvo ovog javnog preduzeća da to i učine.
S obzirom na to da ni na Portalu javnih nabavki, nikada nije osvanuo tender za popravku autobusa, ostaje misterija kako, gde, koliko puta i za koliko para je popravljan autobus početkom 2018. godine, kada je prvi put završio u servisu.
Novinari su nakon ovoga Povereniku predložili da prinudnim izvršenjem dođe do traženih podataka.
Podsetimo, iako je odbijao da odgovori na pozive novinare Južnih vesti, direktor Direkcije je za Niške vesti, Narodne novine i TV Belami izjavio da se radi o „banalnom kvaru“, koji će biti rešen nakon kupovine „dela iz Belgije“.
Međutim, ovo javno preduzeće nije raspisalo nikakvu javnu nabavku za popravku spornog autobusa, a predsednik Koalicije za nadzor javnih finansija Dragan Dobrašinović rekao je da bez tendera, popravku može jedino da plati Petronijević iz svog džepa.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ma šta se bunite ovo je najekološkiji autobus u istoriji Niša!!
KOmentar ti je u stilu pitalice „Koji auto je najbezbedniji na svetu?“- „Smart.“ – „Kako to?“- „U Smartu mogu da poginu najvise dve osobe.“
A ko ce da plati popravku onih autobusa koje je policija iskljucivala iz saobracaja i slala na vanredne tehnicke preglede? I da li ce da odgovara neko sto je vrednost tih popravki visestruko veca od vrednosti samih vozila? A vec u julu ih povlace iz saobracaja.Niko nece biti odgovoran za neracionalno poslovanje, tj.oprane pare,a gradjani ce da plate svu njihovu strucnost, zna se… Deco sto dalje!
Da mi je znati tko stoji iza gospodina Guske i kad će to javno da se obelodani možda bi se i desilo nešto.
Za sad samo gledajte i čitaj TE.
Guska je Car.Cekajte jos jedan tender raspise i da kupi jos jedan eko autobus i ne treba mu nista vise. Moze odmah u penziju da ide. Iljadarkin kadar
Nine tacno da je prelazio samo 20 km. Radim na pumpi za metan u Nisu i kazem da je autobus sipao u proseku po 100… 150 kg metana sto mu daje autonomiju od 250 do 300 km koliko je i trosio
RAzmisli o ovome: moja poznanica je bila direktor jedne fabrike. Bilo joj je cudno zasto se radnici otimaju da voze viljuskar. Svakog dana je trosio preko 100 lit dizela. Onda joj je palo na pamet da pogleda tehnicke karakteristike viljuskara i videla da on trreba da trosi duplo manje. Kada je uvela strogu kontrolu, niko se vise nije grabio za viljuskar… Tako i autobus, trosi li trosi…
Raspitaj se kod prijateljice ili vec koga o vozilima na CNG(metan)pa onda komentarisi
„POTROSNJU“
Много битна ствар. Колико се пара бацило (скембало) до 2014. па нико није кукао да му се доставе информације о томе, а г. Шабић нема битнијих поскова него да се бакће са аутобусом у Нишу. Јужне вести никако да објаве о хапшењу Јеремићевих пајташа у Америци. Чак су и Данас и Н1 о томе писали, ту се обрће око 5 мил.долара, а не нека сића за аутобус у Нишу.
Cute i Guska i Petronijevic,cuti i nadlezni vecnik Vojinovic nadlezni sekrerarijat mahom na essresu po gradu,Gradonanelnik otvara pumpe,ko vele:sta nas briga,plate na vreme,zatucan narod nam dao poverenje,ma ko ih….
Zna li neko kolika mu je potrošnja – dok stoji , ovako u kvaru ?
100 000€ u mestu.