„Planinka“ hotel u Kuršumlijskoj banji platila manje od subvencija i realne cene, Savet predlaže raskid ugovora

autor: Lj.M.
hotel zubor u kursumlijskoj banji
Hotel žubor u Kuršumlijskoj banji; Foto: Lj. M.

Da bi trebalo obustaviti započete procese privatizacija svih specijalnih bolnica, pa i Kuršumlijske banje gde ocenjuju da je bilo više nedozvoljenih radnji u tom procesu, stav je Saveta za borbu protiv korupcije. Kuršumlijsko preduzeće A.D. Planinka, u čijem vlasništvu su Prolom i Lukovska banja, fabrika Prolom voda, kao i park prirode Đavolja varoš, krajem 2019. godine postaje vlasnik i banjskog kompleksa Žubor u Kuršumlijskoj banji. Ukupna cena kompleksa Žubor je 1.415.836 evra, a ocena Saveta da je to duplo manje od realne, tržišne cene.

Ugovor o kupovini Kuršumlijske banje je overen pet meseci nakon završenog postupka prodaje, a u međuvremenu Planinka dobija preko 1,6 miliona evra subvencije, državne pomoći za podsticaj i ulaganja.

Sumnje da ima nezakonitih radnji i elemenata “sistemski organizovane korupcije širokih razmera i svesnog pričinjavanja materijalne štete Fondu penzijsko invalidskog osiguranja Srbije“ u čijem vlasništvu je bila Kuršumlijska banja, omogućavanja da se činjenjem ili nečinjenjem od strane Fonda i pojedinih državnih organa pojedinci obogate kupovinom nepokretnosti po cenama nižim od tržišnih, deo su izveštaja Saveta za borbu protiv korupcije u vezi sa ovom privatizacijom.

kuršumlijska banja
Izvor tople vode u Kuršumlijskoj banji; Foto: Arhiva Lj. M.

Savet je mišljenja da započete postupke privatizacije svih Specijalnih bolnica za rehabilitaciju pa i Kuršumlijske banje treba obustaviti s obzirom na to da se njihovom prodajom gubi namena i cilj koji je opredelio Fond da takve objekte. U periodu u kojem je Savet pratio rad Fonda, dakle od 2009. do 2019. godine, možemo uočiti tri potpuno suptrotna perioda, prvi u kojem je Fond sprovodio politiku koja je imala za cilj ukrupnjavanje imovine, njenu zaštitu i stavljanje u funkciju radi sticanja prihoda kako bi smanjili dotacije i rasteretili budžet Relublike Srbije – navode u Savetu.

U izveštaju piše da drugi period, koji započinje donošenjem Zakona o izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju 2014. do 2018. godine, a nakon što nadležna ministarstva i Vlada Srbije postavlja svoje ljude u Upravni odbor Fonda, karakteriše nečinjenje, odnosno svesno propuštanje da stečene nepokretnosti stave u funkciju i Fond počne da ostvaruje prihode.

žubor
Hotel Žubor nekada jedan od najpopularnijih iz vremena bivše Jugoslavije; Foto: Arhiva Lj. M.

Rukovodstvo i Upravni odbor se ponašao suprotno ovlašćenjima u kome je evidentno da se Fond ne samo ponašao nedomaćinski u pogledu svoje imovine, već da je svesno preduzimao radnje u cilju njenog umanjenja, prouzrokujući mu pri tom veliku materijalnu štetu. Postoji ozbiljna sumnja o sukoba interesa kada su u pitanju odluke Upravnog odbora RFPIO o raspolaganju nepokretnostima koje su u privatnoj svojini Fonda – kaže se u izveštaju Saveta.

U trećem periodu analize poslovanja Fonda od strane Saveta koji obuhvata period od 2018. do 2019. godine u kojem je došlo do prodaje nepokretnosti u Kuršumlijskoj banji, navodi se da su aktivnosti Fonda u tom periodu ne samo suprotne Zakonu i interesima Fonda, već predstavljaju preduzimanje “svesnih aktivnosti za koje postoji sumnja da ima elemenata organizovane korupcije i zloupotrebe službenog položaja odgovornih lica u Fondu”, sa ciljem umanjenja imovine Fonda i rasprodaje banjskog kompleksa “Žubor” ispod njegove tržišne vrednosti.


Savet: Procenjena vrednost duplo manja od tržišne

Savet za borbu protiv korupcije smatra da je celokupan postupak prodaje nepokretnosti banjskog kompleksa „Žubor“ u Kuršumlijskoj banji od strane RFPIO i Republičke Direkcije za imovinu Republike Srbije zasnovan na preduzimanju niza nedozvoljenih radnji, navode da je Poreska uprava 2014. već procenila vrednost nepokretnosti u Kuršumlijskoj banji na osnovu koje su od 2014. plaćali porez na imovinu od 5.507.292 evra, a da se 3 godine kasnije oglasila nenadležnom za procenu iste nepokretnosti.

Činjenica koja stvara sumnju da postoje elementi organizvanih radnji, unapred sračunatih sa ciljem umanjenja tržišne cene banjskog kompleksa „Žubor“ je i ta da je nadležna poreska uprava Filijale Prokuplje – Filijala Kuršumlija 2014. godine procenila tržišnu vrednost hotela „Žubor“ u Kuršumlijskoj banji, a 2017. se oglasila da nije u mogućnosti da izvrši procenu. Nova procena tržišne vrednosti je urađena od strane Gradskog zavoda za veštačenje na iznos od 2.359.727, što je duplo manje od procene poreske uprave, a samim tim i prodaje po početnoj ceni koja je višestruko niža od njegove stvarne vrednosti- zaključuju u izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije.

Savet smatra da RFPIO i Republička direkcija za imovinu nisu mogle ponuditi na prodaju nepokretnosti u Kuršumlijskoj banji koje su bile predmet postupka vraćanja oduzete imovine pred Agencijom za restituciju, po zahtevu naslednika bivših vlasnika, koji su postupak za vraćanje imovine pokrenuli 2014. godine.

Takvo postupanje RFPIO i Republičke Direkcije za imovinu dovelo je do prodaje pojedinih objakata i zemljišta u Kuršumlijskoj banji koji su na osnovu pravosnažnog rešenja Agencije za restituciju vraćeni starim vlasnicima čime je ugrožena pravna sigurnost građana, piše u izveštaju.

Banjski kompleks Žubor u Kuršumlijskoj banji, pored istomenog hotela čija je površina veća od 16.000 kvadratnih metara, čini i više ugostiteljskih objekata, među kojima su vila Milica i restoran Prepolac, a predmet prodaje činilo je i 95,9 hiljada kvadratnih metara zemljišta.

Autor:
Lj.M.

Slični tekstovi

Komentari

20
  1. Zašto su država i taj Savet ćutali skoro 20 godina i „gledali“kako ostavljena i zaboravljena Kuršumlijska Banja svakim danom propada …?

  2. Ne sviđa vam se cena . Onda bolje da ostane ruglo i da nema zaposlenih u objektu. Kako će te zadržati ljude na tom području, za koje svi znamo da je granično prema Kosovu. Pa posle nam kriv đavo što se jug Srbije prazni.

    • Kako će te vi da solite pamet savetu za borbu protiv korupcije kad neznate ni elementarne stvari iz gramatike i neumete da napisete ni ti će te umeti da napisete isto takodje ćete kako treba.

      • Поштовани QGO, па Ви сте невероватни. Критикујете Облака за правописне грешке. Па он је направио само једну грешку: „će te“, док сте Ви у мање текста направили четири правописне грешке, једну велику стилску грешку, а да ни не говорим што у Вашем коментару нема ниједне запете. Наш народ каже „корила коза овцу…“.

      • Sopstvena pismenost pojazala se u ovom komentaru!

      • Čovek koji piše „neznam“ i „neumete“ priča o gramatici… strašno…

      • Bitnija je suština izgovorenog ili napisanog od greške, za koju su još stari latini imali naziv „Lapsus calami“.
        Ali kada smo već kod pravopisa i kada drugome solite pamet, ne piše se „neumete“već „ne umete“.
        I da znate da „isto“ i „takođe“ označavaju jedan pojam i ne idu jedan pored drugog..

    • Апсолутно тачно. Под претпоставком да се обустави процес приватизације Куршумлијске бање, нема шансе да би се у следећих 10-ак година то приватизовало по замисли Савета за борбу против корупције, а онда би све то мање вредело него што је сада дала Планинка. Могућа је ситуација да ја грешим ако се појави неки предузимач, рецимо из Подујева, који би дао велики новац сумњивог порекла.

  3. Kuršumlijska Banja i svi objekti u njoj, pa i objekat hotela Žubor, su bili napušteni i propadaju više od 20 godina! Propadanje je do te mere da u Kuršumlijskoj Banji više nema stanovnika (!). Treba biti zahvalan PLANINKI iz Kuršumlije što su se zainteresovali da sve to kupe i obnove. Svako ko je bio u Prolom i Lukovskoj Banji, zna da su nekada ruinirani objekti odlično sređeni. Želim im uspeh.

    • Nisu ti gazde rekle, da optuzis Vladiku Grigorija, Mariniku, Djilasa ,Solaka ,Obradovica… Devet vodina ste na vlasti, sta ste cekali ?
      Tvoji provinciji daju samo mrvice, kad se sete ,a glasate ih stalno ! Tebi i sacici dobro, narod oskudeva !

    • Niste li se možda zapitali, da je Banja namerno, sistematski uništavana, da bi je sad neko kupio. Siniša Pavić je to lepo opisao.

  4. Ljudi nemojmo da smo smesni. Svi mi znamo sta je Planinka i cemu ona sluzi. Naravno da ce sada svi da krenu da ovu nevidjenu pljacku pravdaju time- „ali banja je 20 godina propadala, vi ste protiv njene obnove“.

    • Алекс, да ли си ти уопште свестан шта причаш, помињеш невиђену пљачку. Да ли си уопште био у тамо, поготово задњих 15-20 година и да ли знаш како изгледа. Ја сам као дечак одлазио тамо лети. Тада је бања била пуна људи, издавале су се собе у многобројним приватним кућама, радио отворени олимпијски базен, гужва на сваком кораку. А сада буквално пустош. Треба је и џабе дати али да се обнови живот.

      • Da, bio sam tamo mnogo puta. I to da li banja treba da radi ili ne treba da radi je neupitno- treba da radi. Ali ne da bude obnovljena na kriminalan nacin. Preduzece Planinka sluzi za enormno bogacenje pojedinaca i finansiranje stranke na vlasti dok obicni radnici rade za minimalac.

  5. Mafija se okrece prema banjama,zeli sve segmente zivota da stavi pod kontrolu.Bice sve vise ovakvih situacija.Ove godine se Srbija zaduzuje 2,5 milijardi dolara i te pare moraju finansijskom gimnastikom da se slegnu u dzepove njine.

  6. AD Planinka koja je kupac je privatna kompanija. Dobili su drzavnu subvenciju da kupe banju po namestenoj ceni. Korist ce imati akcionari Planinke. Uz pomoc subvencije i namestene cene, banju je mogla da kupi bilo koja privatna firma, ili bilo koji pojedinac- član SNS- a.

  7. Ja takodje tvrdim da je to organizovana kriminalna grupa sa svojim članovima u svim opštinskim institucijama ali i državnim institucijama. Planski su uništili banju, zatvorili sve pa i školu. Pokupovali sve, napravili sve da niko ne može da dodje i bude im konkurencija. Mesto gde je trebalo da bude još jedan hotel isparcelisali tako da se mogu praviti samo prizemne kuće kako im nebi smetali.

  8. Znate li da je sve kod njih kriminal. Taj hotel za koji dobijaju pare će tek biti tema. Opasni kriminalci. Obidjete ga, vidite ko gradi, ko kontroliše…….

  9. Zar je bitno koliko je sta placeno , bitno je da je banja spašena od propadanja ..

  10. Strasno

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.