Posle SNS akademije Vučićeva Fondacija pokrenula i časopis, urednik je profesor iz Niša

napredak
Vučič na naslovnoj strani poslednjeg broja akademskog lista Napredak; printskrin: Napredak

Jednom u tri meseca u prostorijama u vlasništvu Srpske napredne stranke (SNS) na Novom Beogradu okuplja se redakcija naučnog časopisa Napredak. Osnivač ovog časopisa, za koji su napisali da je naučni, a mahom se bavi društveno-političkim temama, ali i ekologijom, mas medijima i kulturom, jeste Fondacija za srpski narod i državu.

Tvorac vizije, ideje i inicijative za osnivanje Fondacije „Za srpski narod i državu“ je predsednik Aleksandar Vučić. Njegovo ime je simbol obnove i uzdizanja Srbije. Fondaciju „Za srpski narod i državu“ je osnovala Srpska napredna stranka u oktobru 2019. godine – napisali su u zvaničnoj prezentaciji.

Prvi broj časopisa izašao je na Vidovdan, 28. juna 2020. godine, kako sami navode „simbolično“ i dosad je štampano pet brojeva, dok bi do kraja godine trebalo da izađe još jedan. Sve njih uređivao je Zoran Jevtović, redovni profesor na Departmanu za novinarstvo i komunikologiju Filozofskog fakulteta u Nišu.

Sam Jevtović kaže za Južne vesti da je „formalno izdavač partija, ali da je suštinski to naučni časopis“ i da ima odrešene ruke oko uređivanja.

Nikada nisam nikada video Aleksandra Vučića, nikada nisam video nikog od političkih funkcionera, nikada nisam razgovarao sa njima. Jedini razgovori su bili sa direktorkom Fondacije i dobio sam potpuno odrešene ruke oko uređivačke politike – navodi Jevtović.

Tvrdi da nije član vladajuće partije, da za rad na časopisu ne dobija novac i da je i inače takva praksa.

Nađite mi jednog glavnog urednika koji prima pare za svoj rad. To je naučni rad. Praktično rade i kolege koje pišu i kolege koje recenziraju, sve se to radi besplatno – navodi Jevtović.

zoran jevtović
Glavni i odgovorni urednik stranačkog naučnog časopisa „Napredak“ Zoran Jevtović; foto: Filozofski fakultet u Nišu
Na pitanje zašto to radi, Jevtović kaže da se prihvatio ovog posla jer smatra da je Srbiji potreban što veći broj naučnih časopisa.
Iz Fondacije, koja pored izdavanja Napretka organizuje i Akademiju mladih SNS lidera, nisu odgovorili novinarima na pitanje sa kojim ciljem su pokrenuli časopis.
Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu (FPN) Đorđe Pavićević, pošto osnivač nije, pokušava da da odgovor na ovo pitanje. Smatra da je SNS-ov časopis Napredak pokušaj stranke na vlasti da pribavi i proširi intelektualnu podršku i legitimitet.

To je posebno važno da bi se odgovorilo na javno osporavanje i kritike za nestručnost kadrova ili populizam na vlasti. Pretpostavljam da je časopis, Akademija i sve što se događa unutar ove Fondacije pokušaj vlasti da svoju vladavinu pretvori u veliki ideološki i obrazovni projekat pomoću koga se reprodukuje podrška – smatra Pavićević.

Jevtović nije jedini profesor sa Filozofskog fakulteta u Nišu koji na ovaj ili onaj način doprinosi u radu časopisa Napredak.

Među recenzentima naprednjačkog naučnog časopisa nalaze se i profesori Zoran Aracki i Tatjana Vulić (uz Jevtovića jedini redovni profesor na Departmanu za novinarstvo i komunikologiju), a za ovaj časopis je pisao i Jevtovićev asistent Neven Obradović, upravnik Departmana.

Obradović kaže da za to nije uzeo nikakav novac i da je pristao da napiše prikaz knjige, nakon što ga je profesor Jevtović pitao da to učini.

Tu su i profesori sa beogradskog, kao i novosadskog Univerziteta, među kojima je i politički analitičar blizak vlasti Dejan Vuk Stanković, dok je sekretarka Napretka Lenka Dmitrović, inače ćerka ministra za brigu o porodici i demografiju Ratka Dmitrovića.

Spisak recenzenata možete pogledati OVDE.

Pavićević smatra da su autori ovog naučnog časopisa autori bliski vlasti.

Tu objavljuje grupa autora koji su bliski stranci na vlasti i koji joj i na taj način daju podršku, mada imaju različite stranačke afilijacije iz prošlosti. Ne bih tu isključio i razne druge lukrativne razloge i pogodnosti koje saradnja sa fondacijom i strankom na vlasti pruža – podvlači Pavićević.


SNS i nauka

Prema Pravilniku o kategorizaciji i rangiranju naučnih časopisa izdavač naučnog časopisa može biti naučnoistraživačka organizacija, naučno društvo, kao i institucija sa delatnošću od značaja za nauku u suizdavaštvu sa naučnoistraživačkom organizacijom. Kada je reč o časopisu Napredak, njega ne objavljuje nijedna od gorenavedenih ustanova, već Fondacija.

Uprkos tome, glavni i odgovorni urednik Napretka Zoran Jevtović tvrdi da naučne časopise mogu da izdaju i fondacije, pa i udruženja građana.

Časopis još nije dobio kategorizaciju Ministarstva nauke, koja je neophodna da bi u naučnim krugovima uopšte bio relevantan. Jevtović objašnjava da je to zato što je to nov, da je takva procedura i da oni ne žele da požuruju – da ne bi ljudi mislili „da vrše neke intervencije“.


Vučić, Kina i Rusija

Među dosad objavljenim brojevima je i specijal posvećen srpsko-ruskim odnosima, kao i onaj koji se bavi odnosima Srbije i Kine. Ovaj potonji je preveden i na engleski jezik, pa čak i na kineski.

Glavni i odgovorni urednik Jevtović sa ponosom ističe kako je to jedini časopis koji je obeležio godišnjicu Komunističke partije u Kini.

To je međunarodna diplomatija. To pripada krugu nauke, diplomatije, a nađite mi jedan tekst u kojem mi hvalimo Vučića ili bilo koga – kaže on.

Međutim, analitičarka za međunarodne odnose iz Ukrajine Ivana Karaskova analizirajući ovaj broj dolazi do zaključka da je reč isključivo o pohvalama, i definiše ga sa „propaganda, koja ima malo veze sa naukom“.

Primećuje da se sadržaj članaka kreće od političkog na početku, pa do više akademskog stila pri dnu.

Politički članci predstavljaju slučajeve propagande i recikliranja pro-KPK narativa, na primer komentar Ivana Mrkića „Ukazuje se na nemerljiv značaj Komunističke partije Kine u upravljanju najmnogoljudnijom zemljom“, ili Marka Obradovića „Kina je postala predvodnik razvoja i promoter ideje međunarodne saradnje u interesu mira i bezbednosti u svetu i zaštite budućnosti čovečanstva. Naizgled akademski stilizovani tekstovi (Darko Nasdić) su gurnuti na dno, a i ovi su pažljivo formulisani i izbegavaju svaku kritiku – navodi ona.

Još jedna stvar koju primećuje jeste da je uvodnik u ovom broju pisao ministar odeljenja za međunarodne odnose u Centralnom komitetu Komunističke partije Kine Song Tao, koji je, kako Karaskova kaže, „neobično visokorangirana ličnost da bi se pojavila u akademskom časopisu“.

Njegov sektor je, dodaje, još od 80-ih godina imao cilj da pronađe podršku za kineski komunizam i pomoć u širenju kineske propagande i narativa KPK u inostranstvu.

Moj utisak na osnovu ovog izdanja – a da ne znam više o izdavaču – jeste da ono ne predstavlja delo naučnog rada. Pruža prostor kineskim članovima KPK i odabranim akademicima za objavljivanje u inostranstvu i pomaže u širenju narativa KPK – zaključuje ona.

Međutim, Song Tao nije jedini diplomata koji je pisao za ovaj časopis. Kroz njega su prodefilovali i ruski i kiparski ambasadori.

Jevtović kaže da je pozivao i američkog ambasadora da piše, ali tada nije mogao jer su u toku bili izbori u Americi.

Slični tekstovi

Komentari

27
  1. „Nađite mi jednog glavnog urednika koji prima pare za svoj rad. To je naučni rad. Praktično rade i kolege koje pišu i kolege koje recenziraju, sve se to radi besplatno – navodi Jevtović.“
    Овде се слажем са овим „професором“. Овде се ништа не плаћа, тј. сви раде бесплатно, али, на црно капуцка…

  2. „Nađite mi jednog glavnog urednika koji prima pare za svoj rad. To je naučni rad. Praktično rade i kolege koje pišu i kolege koje recenziraju, sve se to radi besplatno – navodi Jevtović.“
    Али, НА ЦРНО, капуцка ли, капуцка, а?!

  3. Počeće „edukacija“ , makar i preko „intelektualaca“ zadojenih elanom , ljubavi prema svom narodu , dužnosti prema otečestvu i naravno svojim poboljšanim statusom a i ljubavi prema svom vodji…
    Ništa čudno , danas je to normalno – za normalne ljude , jedino mi „nenormalni“ ne umemo to da shvatimo na pravi način !
    Nema veze , ostaću i dalje „nenormalan“ , kada sam bio takav celog života!

  4. Ovo nema veze sa zivotom, svi sa novinarstva na filozofskom su protiv vucica, neki cak i javno

    • @Ceed : Ma, svi su fakulteti a i Univerzitet u Nišu , „zmijsko leglo“ mrske nam opozicije … Ha! Doduše , sve su „opozicionari“ – koji su tek sada „pronašli sebe“ !
      Sve sami oportunisti i rodoljupci !

  5. Aj u 100 marke da nece radi dzabe?

  6. Kako Vas nije sramota profesore? Ko da njima tikve sadi… proći će i njihovo, pa ćete možda onda da se zapitate…

  7. Koliko god ne voleo SNS, ovo je jedan od razloga zašto uspešno vladaju i zašto opozicija nema mnogo velike šanse protiv njih – SNS jednostavno razbija u komunikaciji sa svojim „tržištem.“ Znaju kome se obraćaju, znaju šta da kažu, šta da prećute, šta da spinuju. I kako. Dok opozicija ne nauči da radi to isto (samo bolje), nema šta da traži protiv ovih.

    • Dok opozicija ne otme narodu pare za kupovinu medija?! Dok ne koristi policiju za pomoć u krađi izbora? Dok ne uzurpira rad televizija sa naci freq? Dok ne uceni radnike javnih preduzeća da za njih glasaju? Kako mislite da opozicija to uradi?

    • Mani ti opoziciju, prvo nauci, da uverljivije lazes !

    • Odavno sam negde sam procitao „da je Tito pokusavao da od strucnjaka napravi pristalicu a Milosevic od pristalice da napravi strucnjaka“. Nisu sve ove „konverzije licnosti“ posledica mita i nepotizma. AV stiti dokazane pedofile, zlostavljace, razne kriminalce i sve one koje moze necim da uceni. Mozda ovaj profesor i govori istinu, mozda stvarno ne radi ovo zbog para. Mozda je razlog neki greh

  8. Strašno!
    Ovaj će nadmašiti GEBELSA, jer ima luđi narod.
    POSLE ovoga na redu je SNS tv kanal.

  9. Ovo je toliko glupa ideja da mi samo ukazuje da nije zaista cilj stampanje casopisa. Pratiti u narednom periodu finansiranje ovog “casopisa” obavezno.

    Naprednjaci nikada ne rade edukaciju. Oni samo kupuju ljude, jer su Srbi najjeftiniji narod na svetu.

  10. Dno dna!

  11. Akademiju,tv(pink),s(n)s patrole,to imaju,a evo sad i časopis.Samo da se njihove zastave okače uz državne jer i tako misle da je ON i snsekta Srbija.

  12. Posto su na SNS akademiji uspesno svladali izgovaranje „Dragan Djilas“ sad treba to da potvrde i pisanim putem….

  13. Dok je za ovo troje donekle i očekivano, veliko razočaranje je učešće profesora Jevtovića u svemu tome. Makar je se nama u toku studiranja predstavljao kao neko ko nije na strani vlasti ali izgleda da para vrti gde burgija neće… Inače, profesor Aracki je bio predavač na predmetima Novinarska etika i Deontologija medija, toliko o tome…

  14. Sramota i ogoljeni primer kako parama kupuju rad i podrsku „intelektualaca“
    U istom stanju je i SANU koja cuti na ogoljenu diktaturu zarad svojih „projekata“ i uhljebljenja u raznim placenim savetima.

  15. Vu ći ći i ekipa napredno napredovali izdavanjem ‘Napretka’

  16. Predavali ste mi, čak ste mi bili simpatični, sada, Vas se stidim!
    Stidim se što sam bio Vaš student i pitam se koliko košta obraz?
    Znate, prof.Branislav je sada za Vas gospodin, sa velikim G.

  17. Pod hitno pokrenuti i časopis iz oblasti Medicine, koji će pomoći profesorima sa Medicinskog fakulteta u Nišu da se više ne muče sa objavljivanjem radova u međunarodnim časopisima.

  18. Narod sve pamti! Živog me interesuje koje izgovore i opravdanja možete smisliti dragi „profesori“ kad stigne račun na naplatu?

  19. Profesore, zar i Vi? :'(

  20. Za Cutu ili Mariniku to je spas

  21. Kao nekadašnji student Filozofskog fakulteta, mogu samo da kažem da je važio za avangardu, bila je privilegija i raditi i studirati tamo. Ovaj slučaj je pokušaj da se Filozofski fakultet prikaže u sasvim suprotnom svetlu. Ali, naprednjaci, zapamtite, jedna lasta ne čini proleće. Što se tiče Filozofskog fakulteta, no pasaran!

  22. SNS…nauka??????
    Mladi lideri?????
    Da li stvarno misle da smo toliki kreteni?????

    • Sekta!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.