Preko hiljadu tužbi protiv Grada Niša, višemilionski iznos preti budžetu

gradska kuca nis foto t t
Tužilaštva ćute, opozicija traži da se odgovorni izvedu pred lice pravde; ilustracija; foto: T. T.

U sudovima je više od hiljadu nerešenih predmeta u kojima je Grad Niš tužena strana, a neki sežu još iz 2015. godine. Vrednost sporova je oko 260 miliona dinara i najviše je onih za naknadu štete. Stručnjaci su podeljenog mišljenja – jedni ukazuju da je reč o velikoj cifri koja bi ugrozila budžet svih građana, kao i da su nadležni mogli da preduprede taj problem efikasnijim radom svih službi, dok drugi smatraju da to nije mnogo para za treći grad u Srbiji. U nastavku saznajte ko je sve i zbog čega tužio Grad Niš.

Najviše sporova protiv Grada vodi se u Osnovnom sudu u Nišu, u kojima se on kao tužena strana javlja u 1.070 postupaka.

Sud Niš
U Osnovnom sudu 1.070 nerešenih tužbi protiv Grada Niša; foto: Tamara Tasić

Na osnovu broja predmeta, koje je sud dostavio Južnim vestima, saznali smo da je ukupna vrednost tih sporova oko 140 miliona dinara i da obuhvataju period od 2015. do 2023. godine.

Postupci se vode oko naknade štete, isplate, činidbe, dugova, utvrđenja prava svojine, utvrđenja prava korišćenja i raspolaganja i drugo. Najviše je sporova zbog naknade štete i samo u prošloj godini je oko 300 nerešenih, dok je od početka ove godine više od sto takvih predmeta.

U mnogim tužbama se uz Grad kao tužene strane javljaju i niška javna i javno-komunalna preduzeća. U odnosu na druge, JKP Mediana je u prednosti po broju tužbi, koja je 2020. godine završila kao drugo najzaduženije niško preduzeće. Advokat Marko Krstić ističe da u svakom trenutku ima mnogo sporova protiv Grada, kao i da je ukupna vrednost nerešenih predmeta velika i da je taj problem mogao da se predupredi.

Direkcija za izgradnju grada Nisa, foto jv ljubica jocic
Tužena i Direkcija za izgradnju Grada Niša; foto: JV / Ljubica Jocić

Prvo, rad komunalnih službi ili javno-komunalnih preduzeća, da se prosto spreče izvori opasnosti moguće štete koja bi nastupila. Drugo, da Grad ili uopšte službe Grada poštuju te neke ugovorne obaveze, to je sve sa jedne strane. S druge strane, opet je to budžet grada, nešto što treba da služi građanima, nije nužno odmah kad se nešto desi podneti tužbu, postoji i mogućnost mirnog rešenja spora. Ipak, mislim da ovo prvo igra veću ulogu u ovom problemu – kaže advokat Krstić.


Najveći spor – slučaj „Diamond“

Tužba koju je još 2017. godine Ugostiteljska radnja „Diamond St“, na mestu nekadašnje diskoteke Studio, podnela Privrednom sudu protiv Grada i Opšteg udruženja samostalnih privrednika i zanatlija Niš ima najveće potraživanje – skoro 48 miliona dinara.

Naime, prostor diskoteke su prethodni vlasnici renovirali, a kasnije su prava preneta i diskoteci Diamond. U tužbi se navodi da je izvođenjem radova tužilac uvećao građevinsku i tržišnu vrednost objekta.

Kako je tužilac došao do saznanja da je pred Osnovnim sudom u Nišu pokrenut postupak izvršenja nad imovinom drugotuženog, te kako postoji mogućnost, a kako se i tužilac nalazi u istom poslovnom prostoru sa drugotuženim, da se popišu i pokretne stvari tužioca, te tužilac predlaže da se zabrani tuženima otuđenje, odnosno opterete pokretne stvari čiji su vlasnici… – piše u tužbi.

JKP Mediana
U velikom broju predmeta tužena i JKP „Mediana“; foto: JV

Nekoliko građana je tužilo Grad Niš i Direkciju za izgradnju zbog izgradnje drugog kraka Ulice Petra Aranđelovića, čime je, kako se navodi, zauzeta nepokretnost tužilja. Spor se od 2015. godine nalazi u Višem sudu, a vrednost je 16 miliona dinara.

Pored višemilionskih predmeta, tu si i oni najmanje vrednosti – od 100 dinara.

Gotovo da se ne postavlja pitanje pravnog interesa kod takvih tužbi, tako da one idu i vode se i troškovi su ko zna koliko veći nego sama vrednost predmeta spora, ne samo troškovi, nego se troši čitavo vreme svih učesnika – poručuje advokat Krstić.


„Tončev group“ i „Graditelj“ protiv Grada Niša

Među onima koji su tužili Grad Niš su i firme koje sa njim sarađuju na određenim projektima. Firma Tončev group u predmetu za utvrđivanje zemljišta za redovnu upotrebu na zgradi New city hotela iz 2020. godine tužila je i Grad Niš. Prema javno dostupnim podacima, udeo od 100 odsto ove firme ima GP Tončev Gradnja d.o.o. Surdulica vlasnika ministra Novice Tončeva.

niška banja
Rekonstrukcija, raskid ugovora, pa tužba; foto: JV/M. J.
Ovaj predmet se nalazi u Privrednom sudu, gde su i tužbe leskovačke firme Sistem SNL Graditelj, koja je pre četiri godine sređivala Trg u Niškoj Banji. Opština Niška Banja je raskinula ugovor sa njom zbog probijenih rokova.

Naime, ova firma traži da im Grad na ime naknade štete zbog nevraćanja betonskih ploča isplati milion i po dinara, kao i 70.000 dinara zbog nepriznavanja celokupne količine ugrađenog peska. Druga tužba se odnosi na isplatu radova po ugovornoj obavezi u iznosu od oko dva miliona dinara.


Šta kaže budžet?

Kada se saberu vrednosti nerešenih sporova protiv Grada Niša u Osnovnom, Višem i Privrednom sudu dobija sa iznos od oko 260 miliona dinara. Profesor Ekonomskog fakulteta u penziji Zoran Aranđelović ističe da je veliki broj tužbi i da je svaka poseban slučaj, ali smatra da ukupan novac ne predstavlja i veliki iznos za gradski budžet koji je projektovan na oko 13 milijardi dinara.

Tamo gde Grad činjenjem ili nečinjenjem oštećuje građane ili firme, tu postoji odgovornost. Čitao sam da je bila neka poplava kod Toplane, pa naravno da postoji odgovonost nadležnih, tu je nastala šteta. Budžet ima prihodnu i rashodnu stranu, sve što je predviđeno budžetom to je u redu, sve što nije predviđeno, ako su veliki novci, onda mora da se izvrši rebalans, ako nema para u budžetu – kaže Aranđelović.

Pravobranilaštvo Grada Niša
Da li je 260 miliona dinara velika cifra za Grad?; foto: Tamara Tasić

U rashodima niškog budžeta za 2023. godinu je oko 102 miliona dinara za naknadu štete za povrede ili štetu nanetu od strane državnih organa. Da li je i koliko je para opredeljeno u budžetu u slučaju gubitka sporova, a po tužbama svake vrste pitanje je za Grad Niš i Upravu za finansije na koje očekujemo odgovor.

*Novinarka je sve tužbe analizirala od početka februara, pa postoji mogućnost da su određeni predmeti rešeni.

Slični tekstovi

Komentari

15
  1. Kada građani ne mogu da ostvare svoja prava u borbi sa administracijom i partijskim činovnicima ili direktorima javnih preduzeća ili ustanova potežu za tužbama.Mada ni tada nisu najsrećniji jer svi znamo kakav stav sudovi zauzimaju kada tužite neku instituciju koju poistovećuju sa državom(čitaj strankom na vlasti).Pisalo se o milionski izgubljenim sporovima Pčelice i šta se desilo sa dir. NIŠTA!!

  2. Samo za prevoz sto nam je nezakonito ukinut bice milionske cifre a za sve je kriva gradonacelnica.

    • Druze, vec pola godine najavljujes tuzbe i NISTA.
      Nema nista od toga, srce misa imate!

  3. Znam ljude kojima grad Niš ne daje da prodaju placeve jer će tu biti škola, a ne daje ni novac za iste i tako 50 godina…da li je to normalno?

  4. Tek ako uspete da izvršite uvid u predmete Gradskog pravobranilaštva, što je samo po sebi veliki poduhvat, otvoriće se Pandorina kutija i videćete da Grad za oduzetu imovinu duguje građanima na desetine milijardi dinara. Taj dug nije nastao od juče ili od pre pet godina već se otimanje imovine bez naknade sprovodi već pedeset godina. Skoro polovina tog dugovanja jesu kamate i sudski troškovi.

  5. Navešću konkretan primer. U sporu za naplatu zemljišta od oko 350 kvadrata faktički eksproprisanog još šezdesetih godina prošlog veka, po proceni veštaka od 1.700 dinara po kvadratu, umesto oko 600 hiljada posle pet godina naplatio sam blizu devet stotina hiljada dinara. Na toj parceli koju je Grad eksproprisao ima oko pedesetak ranijih vlasnika ali nisu svi tužili, pošto svojina ne zastareva.

  6. Pre nego što dođe do prinudne naplate sa računa Grada, spor se otegne a advokatima se ne žuri jer je svako ročište ili podnesak po desetak hiljada, a Pravobranilaštvu je naređeno da svaki spor „istera“ do zadnje instance. Nema vansudskog poravnjanja. Čak sam na jednom sastanku predlagao Gradonačelniku Bulatoviću da posredujem kod svih vlasnika koji bi pristali na više rata van suda ali uzalud.

  7. Važno je da se „Bauvezen“ isplati na vreme jer se samo tako čuva željena fotelja koja je izborena teškom mukom. Ovi seljaci što su okopavali kukuruz i sejali žito na periferiji Grada i što im je oteta imovina, oni nisu bitni. Zato je crni luk preko dvesta dinara i to holandski a krompir preko sto dinara, Važno je ne uznemiravati Gradonačelnika četiri godine a posle toga on je na sugurnoj grani.

  8. Sve dok su ovako napredni ljudi na čelu grada biće i para za tončeva !!!!

  9. A, sta reci, da izgubljene sporove, placaju iz dzepa, ne bi se tako ponasa!i ! Ovako, igraju se sa tuzbama, nemaju adekvatne pravnike da se nose sa referentnim advokatima, pa ko vele, sta me brige, izgubljene sporove ,platice narod, sto nas je glasao, cepaj budzetske korisnike ! Njima ni u dzep,ni iz dzep, radio ne radio, svira ti radio !

  10. Da li neko u ovoj drzavi zna za nesto sto se zove ODGOVORNO LICE i LICNA ODGOVORNOST?

  11. evo u tursku sada narod pise puno na te socijalne sajtove a ko ima prijatelja tamo zna kako je

    • Znam, Kalemegdan !

  12. Tamo gde je očigledno protivpravno postupanje opštinskih organa pravobranioc i pravni tim moraju ići na neposrednu pogodbu kako bi se izbegli dodatni advokatsko sudski i dr troškovi.Nestručnost pravobranioca je osnovni problem zato opština mora imati pravni tim!

    • Pravobranioci nisu nestručni ali šta da rade ako su sve tužbe osnovane jer zbog visokih troškova svako dobro promisli pre nego što tuži Grad. Onda moraju da se upuste u parnicu kako bi je razvukli a to sa druge strane stvara nove troškove za kamate i parnične troškove . Ko ne plati na mostu platiće na ćupriji.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.