Zaposleni u fabrici „Olimpias“ u Nišu, koja radi za italijanski „Beneton“, žalile su se na to da ne mogu da koriste toalete kada god imaju potrebu, jer su zaključani pa mogu da idu samo tokom pauze. Iako je i inspekcija zaista zatekla zaključane taolete, poslodavac na ovaj način, objašnjavaju, nije prekršio zakon.
Radnice ove fabrike više puta su se obraćale redakciji Južnih vesti, uz zahtev da ostanu anonimne. One tvrde da u toalet mogu samo tokom pauze, iako mnoge zbog lošeg zdravlja ne mogu dugo da trpe. Takođe, one su navele da posle bolovanja trpe odmazdu šefova, koji ih tada, po kazni, “šetaju” iz jednog sektora pogona u drugi.
Vodu ne smeš da piješ dok radiš, ne smeš ni sa kim da pričaš, da odes u WC. Postaju sve gori, a na kraju kažu “pa drzava je kriva, ona je dala vama male plate, ne mi“. Za svaku grešku dele opomene pred otkaz. Ako se razboliš, ne dao Bog da odes na bolovanje. E tu je tek hajka na tebe, pozivi i sve ostalo – kazala je jedna zaposlena.
Iz inspekcije rada kažu da su radnici više puta anonimno prijavljivali nepravilnosti u fabrici, a između ostalog i zaključane toalete. Da su vrata tih prostorija “pod ključem” utvrdila je u više navrata i njihova kontrola.
Tokom kontrole 5. maja 2016. inspektor rada zatekao je zaključan toalet u objektu 16, sa istaknutim obaveštenjem da se ključevi toaleta nalaze kod administratora. Kao razlog zaključavanja navedena je bezbednost ličnih stvari zaposlenih koje se nalaze u svlačionicama jer se u istoj zgradi nalaze 2 firme. Poslodavcu je naloženo da omogući neometano korišćenje toaleta u roku od 5 dana i on je postupio po naloženim merama – navode iz inspekcije.
Dodaju da su kasnije u dva navrata ustavnovili da zaposleni mogu “da neometano koriste toalete”.
Međutim, u kontrolama koje su radili tokom juna i jula ove godine, ponovo su zatečeni zaključani toaleti.
Izgovor je ponovo “bezbednost ličnih stvari zaposlenih”, jer se, kako objašnjavaju, toaleti nalaze u međuprostoru i koriste ih 2 firme. Ključevi su, navode, bili “kod 7 zaposlenih čija su imena bila istaknuta na oglasnoj tabli”.
Inspektori rada predložili su da poslodavac obezbedi veći broj ključeva, koji će da se nalaze u svakoj proizvodnoj liniji i kod šefa linije kako bi se omogućilo korišćenje toaleta kada je međuprostor zaključan – naveli su.
Iako je zakonom propisano da poslodavac mora da „obezbedi zaposlenima toalete“, nije precizirano da oni moraju da budu otključani.
Iz inspekcije navode da u ovom delu fabrika tako nije prekršila zakon, iako zaposleni moraju da tragaju za ključevima u slučaju nužde.
Takođe kažu da radnici „Olimpiasa“ nisu imali prigovore tokom inspekcijske kontrole, a zaposleni tvrde da imenom i prezimenom ne izlaze sa žalbama iz straha.
Pitaju nas, zaposlene, iz inspekcije da li ima problema. Ko sme da kaže ispred njih da problem postoji? Niko, sve ćutimo ko zalivene. Inspekcija utvrdi da nema propusta i ode. Kao i u svim ostalim fabrikama – navodi jedna od zaposlenih.
U izveštaju koji su novinarima dostavili iz inspekcije navodi se da je bilo još nekoliko kontrola, kada su uočene povrede Zakona i ugovora o radu u oblasti prekovremenog rada, kao i nepravilnosti u primeni propisa o bezbednosti na radu, kada je kompaniji naloženo da “izdaju zaposlenima sredstva i opremu za zaštitu disajnih organa kao i da za zaštitne maske obezbede ispravu o usaglašenosti sa propisanim tehničkim uslovima”. Takođe, naloženo je da odluka o prekovremenom radu bude pismena, a da li se poštuje, inspekcija će kontrolisati ubuduće. Iz inspekcije navode i da su sve ove „nepravilnosti“ ispravljene.
Nekoliko firmi koje su registrovane na adresi Pantelejska 58, koje su na parceli nekadašnjeg „Niteksa“, nemaju istaknut ni kontakt telefon, ni imejl adresu, pa novinari nisu mogli da kontaktiraju rukovodstva. Na sajtu APR-a istaknut je samo broj firme „Olimpias Srb“, međutim, on nije bio u funkciji kada su novinari pozivali.
„Olimpias Knitting Srbija“ i „Tuscan family“, čiji su vlasnici takođe Italijani ili italijanske firme, nemaju istaknut nikakav kontakt osim fizičke adrese. Zbog toga su novinari poslali pitanja rukovodstvu fabrike poštom, te zasada čekamo odgovore.
Podsetimo, nekadašnju nišku fabriku tekstila „Niteks“ prvobitno je kupio italijanski „Beneton“, da bi prošle godine posao preuzela „Olimpias group“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
tokovi otpadnih voda me interesuju, i ekološki standardi, ako nije prevelika bajka
Organizujte se u kakav takav sindikat za pocetak ciji ce prvi i osnovni cilj biti da se bori za vasa prava i pregovara sa poslodavcem o kolektivnom ugovoru, a ne da vam nabavlja ogrev, kupujete preko administrativne zabrane i slicno.
ne tražite saosećanje, imate prava na otkaz ugovora o radu, zar ne?
Hranu za svoju porodicu možete da proizvedete, od zdravstva ionako ništa nema, bar dok se epohalni KC ne digne :DDD,
penzije su SF, realno, za šta sedite u grad?
Benzin vam je skup, more daleko, za šta trpite to ljudi?!
Ubedili vas da mora? Trpite onda!
Nema dovoljno mesta za sve nas da „proizvodimo“ hranu. Pa eto tako, imamo jedan prirodni tok opadanja populacije jer nas ima previše za prostor bez infrastrukture. Lako je zaključiti da će ovim trendom do 2050. biti manje od 2,5 a do 2100. biti nešto manje od 1,5 miliona stanovnika. Ako je nešto dobro od svega ovoga, biće manje glasača.
Postovani inspektori,imam predlog;Ajde da u p.c.Ambasador,gde vam je sediste,zakljucamo WC-e,a vi trazite po zgradi kod kog je kljuc ili trcite po gradu u neki javni!Zakon nije narusen a je li ljudski?
Nije ovde stvar u prekrsaju,vec da se covek sroza,ponizi,da se pokaze da moze da bude rob !
Ma nije istina.:))))
Čekajte, nešto je meni tu skroz nelogično. Kakve veze imaju prostorije gde stoje lične stvari zaposlenih i toaleti??? Pa njihove lične stvari se ne nalaze u toaletu, nego u svlačionicama koje imaju ormariće i svako od zaposlenih ima ključ od svog ormarića. Ne razumem, da neko hoće da ukrade stvari, on će to uraditi nezavisno od toga da li su toaleti zaključani ili ne.
ista su vrata…moras proci kroz svlacionicu,da bi usao u wc
Nema ga nijedan radnik iz tih i takvih fabrika da ostavi komentar samo mi zaludni socijalci i penzioneri;)
NJima je dobro – sreća jedna neopisiva!
evo me! u nasem pogonu su zakljucavali..naravno,ja to nisam postovala…to ne radim ni danas..idem u wc,dva puta pre pauze i dva puta posle pauze..niko ne sme rec da mi kaze…jer sam rekla,jos jednom zakljucajte,pred vama.momentslno zovem inspekciju…naravno,nikad vise nije bilo zakljucano!
Мала нужда један А.В, а велика два!
Čistačica toaleta je na godišnjem odmoru, zaključano zbog higijene.
Boze ne daju ljudima da pis..ju!!! Aloooo!!! I drzavi ss savrseno je.. Za to jer ne krse zakon zato sto imaju wc ali zakljucane?! Krsenje osnovnih ljudskih prava!!!
Pa za sta sluze pelene, na pocetku smene dobijes jedne ciste i to ti je to, kakvi wc-i toaleti i sl gluposti…
Неки овде мисле да ће уценама и претњама да нас натерају да отворимо тоалете, е неће моћи!
Korejci,Hrvati,Italijani kao poslodavci nisu sjajni,ali samo mogu da se dosecam koliko puta dnevno su radnice zloupotrebljavale mogucnost odlaska u toalet dok nije bio zakljucan….
Sta je, de vam je Vucic.