Nekadašnji gradonačelnik Niša Miloš Simonović, protiv koga su državni revizori podneli prekršajne prijave zbog zloupotrebe budžeta za 2010. godinu, kaže da su 4 postupka apsolutno zastarela, u jednom je oslobođen, u jednom osuđen sa 10.000 dinara, dok se jedan još vodi.
Simonović, koji je bio gradonačelnik od 2008. do 2012. godine, u jednom objedinjenom postupku okrivljen je da je 2010. bez tendera potpisao sa Narodnim novinama ugovor za “izradu i objavljivanje dnevnog informatora o radu organa i službi Grada Niša“, za šta je potrošio 10 miliona dinara poreskih obveznika.
Takođe, okrivljen je i da je bez tendera sklopio ugovor sa novinskom agencijom “Info-biro”, što su tokom 2010. godine Nišlije platile 1,7 miliona dinara.
Osim toga, DRI je utvrdila da je Simonović, takođe bez javne nabavke, sklopio sporni ugovor sa avio-kompanijom “Vind-džet” čiji su avioni u to vreme leteli iz Niša.
Zaključio je ugovor o prevozu putnika na planiranim letovima Grada Niša sa ovom kompanijom, preuzevši obavezu od 10 miliona dinara, bez sprovedenog postupka javne nabavke – navodi se u prvostepenoj presudi protiv njega iz decembra 2014. godine.
Takođe, bio je okrivljen i za to da je u ime Grada Niša bez tendera sa “Montenegro Erlajnsom” sklopio ugovor vredan bezmalo 100 miliona dinara, za “fiksni zakup” 40 karata na svim letovima između Niša i Podgorice.
Kako je tada pojašnjeno iz Gradske kuće, Grad je garantovao ovoj kompaniji zakup 40 mesta u avionu, odnosno plaćao razliku do 40, ako mesta nisu popunjena, kao vid subvencija.
Dalje, na zahtev DRI je vođen sudski postupak, jer je podigao dva kredita od ukupno 3,3 miliona evra – protivno Zakonu o javnom dugu. Naime, kako su revizori utvrdili, on je građane zadužio na osnovu mišljenja Ministarstva finansija i Odluke o zaduživanju iz 2009. godine, a ne iz 2010, kada je i potpisao sporne ugovore.
Inače, krediti su uzeti za “unapređenje zdravstvene infrastukture Niša” i “adaptaciju i rekonstrukciju tribina, loža i borilišta hale “Čair” u Nišu”, kao i za projekat ”rekonstrukcije, adaptacije, sanacije i dogradnje” ove sportske hale.
Takođe, okrivljen je i za to da je pokrenuo tender za rekonstrukciju hale “Čair” a da to nije bilo predviđeno Planom javnih nabavki. Pritom, procenjena vrednost ovog tendera je bila 220 miliona, a ugovor potpisan na bezmalo 600 miliona.
Ipak, revizori nisu proveravali sam ugovor jer je, kako su naveli u prekršajnoj prijavi, potpisan godinu dana nakon njihove kontrole niškog budžeta.
Na ove ugovore, za koje su državni revizori zaključili da su protivzakoniti, Simonović je potrošio preko milijardu dinara poreskih obveznika.
Nepravosnažnom presudom od 17. decembra 2014. godine je za sve to kažnjen ukupno sa 170.000 dinara. Na presude je uložena žalba, a postupak nije okončan ni 4 godine nakon podnošenja prijave.
Predsednica Prekršajnog suda u Nišu Vera Cvjetković je odbila da novinarima dostavi poslednje presude u ovom slučaju, pravdajući se time da bi to “moglo da omete suđenje”.
Objavljivanje podataka o presudama koje nisu pravosnažne bi moglo da omete sprovođenje postupka i da naruši princip da niko ne može biti smatran krivim dok to ne bude utvrđeno pravosnažnom odlukom suda – navode iz Prekršajnog suda u rešenju na koje su se novinari žalili Povereniku, pa postupak i dalje traje.
Predsednica suda je odbila čak i razgovor sa novinarima. I pored nekoliko pokušaja, njena sekretarica je novinarima uvek odgovarala da je predsednici prenela poruku i da će se ona javiti. Cvjetkovićeva nije nijednom pozvala.
Komentarišući sve ove slučajeve Miloš Simonović je novinarima rekao da je u međuvremenu za sklapanje ugovora sa “Narodnim novinama”, “Info-biroom”, kompanijama “Vind Džet” i “Montenegro Erlajns” nastupila ”apsolutna zastarelost” , jer je “prošlo više od 6 godina od navodnih prekršaja”.
Za javni dug sam oslobođen odgovornosti, jer je sud dokazao da nisu bile tačne tvrdnje Državne revizorske institucije, dok se za neplansku javnu nabavku kod rekonstrukcije hale “Čair” postupak i dalje vodi kod Prekršajnog apelacionog suda, a predložena kazna je 10.000 dinara – tvrdi Simonović.
U posebnom sudskom postupku, nekada prvi čovek Grada i Gradskog odbora DS-a, bio je okrivljen zajedno sa tadašnjom načelnicom Uprave za finansije Snežanom Jovanović da su nelegalnim obračunavanjem većih koeficijenata isplaćivali veće plate zaposlenima, što je građane koštalo preko 90 miliona dinara.
Oni su pred Prekršajnim sudom u Nišu negirali prekršaj. Sud ih je 9. decembra 2014. godine nepravosnažno kaznio sa po 10.000 dinara, što je najmanja propisana kazna. Inače, zaprećena kazna za ovaj prekršaj je do 2 miliona dinara.
U obrazloženju presude koju je potpisala sudija Jasmina Šparavalo Nikolić, prilikom odlučivanja o visini kazne “kao posebno olakšavajuća okolnost sudija je uzeo u obzir činjenicu da nisu prekršajno kažnjavani, niti osuđivani u poslednje 2 godine”.
Sudija je smatrao da će se i ovako izrečenom novčanom kaznom postići svrha kažnjavanja… te da ubuduće okrivljeni neće činiti ovakve i slične prekršaje, jer je prekršaj učinjen iz nehata, a okrivljeni su bili svesni da usled njihovog činjenja može nastupiti zabranjena posledica, ali su olako držali da je mogu sprečiti ili da ona neće nastupiti – navodi se u prvostepenoj presudi.
I ovaj proces je, međutim, nastavljen i ova presuda poništena, tvrdi Simonović.
Ni za ovaj slučaj niški Prekršajni sud nije želeo novinarima da dostavi poslednju presudu pod istim izgovorom, ali je Simonović pojasnio dokle se stiglo sa suđenjem.
Tu presudu je Prekršajni apelacioni sud poništio, pa je u ponovljenom postupku doneta opomena, a onda je nakon žalbe DRI sud preinačio kaznu iz opomene na 10.000 dinara, tako da je postupak relativno završen. Iako imam mogućnost žalbe, može da se kaže da je presuda pravosnažna – navodi Simonović.
Kako kaže, on bi mogao da iskoristi svoje pravo i traži da da izjavu na sudu, “jer ga od 2012. godine iz nekog razloga sud nijednom nije pozvao, niti je ijednom saslušan u vezi sa ovim slučajem“. Kako kaže, ne smatra sebe odgovornim za ove prekršaje.
Tu gradonačelnik nema nikakvu ulogu, on nije poslodavac. Rešenja o koeficijentima potpisuju načelnici uprava, ne gradonačelnik. Ali DRI iz određenih razloga su išli na to da sam odgovoran i ja kao gradonačelnik – kaže on.
Od 2012. godine, revizori su podneli dvadesetak prekršajnih prijava. U međuvremenu, svega trećina procesa je pravosnažno okončana, a okrivljeni su osuđeni simboličnim sumama.
Pravosnažno su uglavnom okončani oni postupci u kojima su funkcioneri bili okrivljeni da su sklapali protivzakonite ugovore o delu za poslove koji postoje po sistematizaciji, ili ih već neko obavlja. Ove ugovore su dobijali i pojedini koji su već radili u gradskoj upravi.
Ipak, trećina postupaka se vodi i dalje, a trećina je zastarela, i to uglavnom oni postupci koji su se vodili protiv niških javnih preduzeća i njihovih direktora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
banda
Sramota za Ministarstvo pravde i sudije koje su vodile ove procese. Bruka! Jel je neko odgovoran za ovo sto su procesi zastareli?
kamioni, avioni i samo prekršajne prijave, lepo odrađen posao od strane DRI. Treba je ukinuti da se ne bi pokretao čitav mehanizam i da se ne bi trošile naše pare na ovakve igranke inspektora, sudskih veštaka, tužilaca i sudija.
Nemogu da verujem da je neko srećan što su postupci protiv njega zastareli, sramota da te bude što si upošte dozvolio da se vodi postupak protiv tebe ali verovatno si to dozvolio zbog svoje koristi…
Kada je neko srecan sto je optuzba zastarela trebalo bi da je to moguce iz jednog od dva razloga:
1. optuzeni je kriv i jedva je docekao da dodje do zastarelosti
2. optuzeni nije kriv ali se plasi jer sudstvo nije slobodno i sve presude su politicke
Za ovu nasu situaciju verujem da vaze oba.
Koliko ja vidim,naveće barabe su ustvari u pravosudju!
OK…ostaje samo pitanje obraza I morala…ma ko to jos gleda. ja Sam recimo varao svoju zenu al me nije uhvatila tako da nema problema
Odjekuju sitne ribe,a ove velike nesmeju ni,da pipnu.Pravna drzava
..i što je uhapšen zbog izdavanja u zakup bioskopa Vili grad beogradskoj firmi „Vilin grad“ na 15 godina besplatno…
Vrana vrani oci ne vadi.