
Na tenderu za popravku udarnih rupa, koje su veliki problem vozača u Nišu, pobedila je firma MD Univerzal Turs koja se do raspisivanja javne nabavke bavila ugostiteljstvom. Inače, vlasnici te firme su isti oni koji su držali MD GIT, koja je asfaltirala niške ulice, sanirala halu “Čair”, ali i čistila sneg, sve do 2015, kada su ovoj firmi blokirani računi.
MD Univerzal Turs d.o.o. sa ogrankom restoran City Garden, osnovan je 2012. godine, a od tada je nekoliko puta pobeđivala na tenderima koje su raspisivale Turistička organizacija Niš, Medicinski fakultet, ali i niške opštine.
Iako nisu bili jedini ponuđač, oni su sklopili ugovor sa Gradom, jer je njihova ponuda bila najjeftinija, što je bio glavni kriterijum za pobedu na tenderu.
Međutim, u Kabinetu gradonačelnika promenu delatnosti ne vide kao problem i tvrde da kvalitet neće manjkati.
Svaka ponuda mora da bude ispravna, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, a jasan interes je da se traži najpovoljnija cena jer se na taj način ostvaruju značajne uštede, ali nikada i nikako ne na uštrb kvaliteta obavljenog posla – kazali su u Kabinetu gradonačelnika.
Oni dodaju i da izvođenje radova “prati stručan nadzor” i tvrde da Grad i građani “neće biti oštećeni po pitanju kvaliteta obavljenih radova”.
Svaki izvođač za bilo koju vrstu radova, dužan je da radove za koje je angažovan, izvede kvalitetno i da u garantnom roku, ukoliko dođe do pojave oštećenja, što je moguće, ista otkloni o svom trošku. Ugovorom su utvrđena sredstva obezbeđenja za dobro izvršenje posla i garantni rok, tako da Grad i građani neće biti oštećeni po pitanju kvaliteta obavljenih radova – navode u Kabinetu.
Inače, MD Univerzal Turs je na tenderu učistvovao sa firmom Tehnogradnja iz Kruševca.
Naime, MD Univerzal Turs je osnovan 2012. godine, na istoj adresi kao i firma MD GIT.
Dok je kao vlasnik MD GIT-a bio upisan Dragan Milenković, vlasnica firme koja će sada sanirati niške ulice bila je 26-godišnja Dragana Milenković, sve do nekoliko dana pre učešća na tenderu. Tada je kao formalni vlasnik u Agenciji za privredne registre izbrisana ona, a upisan Saša Peličić, koji je bio zastupnik MD GIT-a.
Inače, iako novinarima Južnih vesti u M Univerzal Timu nisu želeli da daju komentar, zaposleni su potvrdili da iza te firme stoji prvi čovek nekadašnjeg MD GIT-a Dragan Milenković.
Ne mogu ništa da vam kažem. Morate da se čujete sa vlasnikom Draganom Milenkovićem – bili su kratki u M Univerzalu.
Međutim, Milenković zbog zdravstvenih problema, nije mogao da odgovara na pitanja novinara.
Inače, aprila ove godine, firma je promenila ime u M Univerzal Tim.
Podsetimo, do blokade računa, skoro sve tendere vezane za izgradnju Niša dobijala je firma MD GIT. Inače, u vlasništvu te firme je i nekada državna firma Niskogradnja.
Koliki je problem loše stanje na niškim putevima, govori i to što veliki broj građana, gotovo svakodnevno preko aplikacije “Prijavi problem” novinarima Južnih vesti prijavljuje udarne rupe širom Niša.
Dovoljno je samo obići rupe koje se ovde krpe. Umesto testerom za asfalt, vrlo često to rade krampovima i sličnim alatom, što stvara mikro pukotine u koje ulazi voda. A voda je ta koja upropaštava asfalt – napomenuo je Dašić.
Osvrćući se na javnu nabavku na kojoj je pobedila firma MD Univerzal Turs, Dašić kaže da je sistem javnih nabavki dobar, ali da se one ne sprovode kako bi trebalo. Kao najveći problem, Dašić prepoznaje to što se uzima samo jedan kriterijum za dodelu ugovora i to uglavnom „najniža cena“.
Nije dobro što se na ovakvim javnim nabavkama insistira na jednom parametru, umesto da se više parametara uzme u obzir. Oni uzmu i kažu “samo cena”, i onda dobije firma koja je ponudila najnižu cenu, a onda se radi aneks ugovora, nađe se neko opravdanje da je zbog ovoga ili onoga došlo do promene količina i slično – kazao je Dašić.
On dodaje da se to „radilo i ranije“, ali da je sada toliko uzelo maha da je „postalo pravilo i način rada“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Па шта је ту чудно?Какви „стручњаци„ воде овај град добро имамо и асфалт по улицама да не газимо туцаник.
bolje da ih ne krpe dzabe bacene pare
negde je gore nego sto je bilo
!!!
Pa i ta niskogradnja je bila bolja kada je bila drustvena firma, od kako je privatna, firma je propala.
To znači, da kad gi se prijede ketering,
ova firma gi pravi sendviči, kad treba da
se krpe ulice, opet ova univerzalna firma.
Kad bude trebao da se oprema klinički
centar, ili kad bude trebao da se radi
remont kotlova u toplani, ili kad bude
trebala da se angazuje agencija za očitavanje
strujomera, sve će to ta agencija da radi.
Niko drugi ne ume ništa, a oni znaju sve.
Za sve ih je bog dao.
Jutros, dok sam išao na posao, razmišljam o tome da su rupe nepremostive. Prvo od Niteksa prema Jagodin maliili je rupa ili je ispupčenje, užas. A onda niz bulevar Nikole tesle ni jedna šahta nije u nivou s putom, što je slučaj sa većinom šahti u gradu. Niz bul. 12ti februar kod portirnice
Duvanske par šahti u nizu GODINAMA lome ljudima trapove na kolima i niko da prstom mrdne. STIDITE SE!!!
A zaboravio si da pomenes deo ulice od Tehnickih fakulteta pa do semafora. Pa tu kao da su bacane tepih bombe, deonica duga mozda 200m, sa preko 200 zakrpa. Zar to ne moze da se odradi komplet novim asfaltom? Sramota u sta se ovaj grad pretvorio. Aj da pomenem i semafor u Jagodin Mali, kad se ide iz grada, uopste se ne vidi od grana drveca, tek kad se pridje na 20m vidis semafor.
Te rupe su zamena za lezece policajce ili semafor da vozaci uspore kod skole.
Živeli, na zdravlje, ajd živeli, na isto mu dođe. Ceh je na naš račun. Kome li bakšiš ide ?
Ретко ко од грађевинских фирми у овом граду изводи квалитетно, а ни надзорни органи овог града не умеју да препознају лоше извдене радове асфалтирања око свих могућих поклопаца шахти за атмосферску или градску канализацију: Булевар 12. фебруар, Војводе Гојка, Косовке девојке…
Такође када се скине стари асфалт, гомиле остају предуго поред рупа или се и не склоне од надлежних фирми.
Juce u 15:30 od Sv.Nikolske crkve prema trosarini rade punom parom u sred gradskog spica kada se svi pustaju sa posla… I prave takvo zakrcenje da je to katastrofa …. Odselimo se svi sa ovog prokletog mesta pa da ne mogu ni gave sebi da zakrpe …. Jer nece imati odakle …
A kada da rade? Nocu?
DA- nocu. Jer, tako se radi u normalnim zemljama koje vode normalni ljudi i u kojima normalne strucne firme strucno obavljaju poslove- normalno.
Da, nocu, ili ujutru, kad je manja guzva.
Kukate kada ima rupe zasto se ne radi, a kada se radi onda zasto se tada radi.
„Dete, daj dve male ljue i jednu moravsku salatu , za ove dve rupe a zaostalo drustvo po jedan sok i sendvic“!
„Na chiji rachun, gazdo“?
„Dete, ti li pa ne znas!!?? Pa , Nishlije ce da plate. Samo donosi“ !
Kao i u vecini slucajeva u ovoj zemlji nije bitna je strucnost vec veza (rodbinska, politicka…)! A to sto lose rade im ide u korist.Stalno nove rupe, znaci stalno imaju posla…
Izgleda da rupe krpe telecom glavom,a ne asfaltom!