Gradonačelnik Niša Darko Bulatović formirao je radnu grupu za izradu novog Lokalnog antikorupcijskog plana. U njoj se nalaze novinari, građanski aktivisti, advokati, ali većinu čine zaposleni u Gradskoj upravi i najviši gradski funkcioneri – zamenik gradonačelnika, predsednik Skupštine grada, dok radnom grupom rukovodi sam gradonačelnik.
Od 27 članova, čak 16 je zaposleno u Gradskoj upravi ili su javni funkcioneri.
Zasada nisu poznati kriterijumi po kojima je Bulatović birao članove Radnog tima. On je novinare za sva pojašnjenja uputio na zamenika gradonačelnika Miloša Banđura, ali njegov komentar nismo uspeli do sada da dobijemo.
Odlukom koju je Bulatović potpisao 24. jula jasno su definisani zadaci radnog tima.
Zadatak Radnog tima je da analizira Model lokalnog antikorupcijskog plana (LAP) koji je izradila Agencija za borbu protiv korupcije i druge antikorupcijske javne politike i dokumenta koji postoje na lokalnom nivou, odluči koji će od elemenata iz Modela biti preuzeti u LAP, definiše ostale lokalno specifične elemente LAP-a i izradi Nacrt LAP i održi javnu raspravu – piše u odluci.
Ipak, zasad nije poznato kakva bi trebalo da bude dalja procedura izbora članova LAF-a.
Biro za društvena istraživanja (BIRODI), organizacija koja je pre 5 godina osmislila kompletan mehanizam Lokalnog antikorupcijskog plana, a koji je zatim prvi put primenjen upravo u Nišu i po kome je Agencija za borbu protiv korupcije izradila svoje pravilnike, je poptuno izostavljen iz gradonačelnikovog plana.
Njihovih predstavnika nema ni u radnoj grupi, niti je njima poverena uloga „posmatrača“ u procesu priprema za novi LAP.
Naime, gradonačelnik je predvideo da ta uloga bude poverena „predstavniku OEBS-a“. Međutim, prema nepotvrđenim informacijama, ovo je napisano iako je navodno iz misije OEBS u Srbiji prethodno odgovoreno da oni neće moći da obavljaju taj posao.
Ovaj čin neće omesti BIRODI u naumu da monitoriše proces izrade LAF-ova u svim gradovima u Srbiji, ali na simboličnom nivou pokazuje i ukazuje kakva se borba protiv korupcije sprema, imajući u vidu da se iz procesa sklanja organizacija koja je inicijator i autor lokalnih antikorupcijskih planova, poznatog kao model LAF – saopšteno je iz BIRODI-ja.
Inače, i još važećim Lokalnim antikorupcijskim planom, koji je usvojila Skupština grada Niša, BIRODI je određen za posmatrača na implementaciji ovog dokumenta.
Antikorupcijski forum (LAF) formiran je u Nišu jula 2011. godine, nakon što je Skupština Grada jednoglasno usvojila Lokalni plan za borbu protiv korupcije.
I tada je bilo brojnih prigovora na sastav LAF-a, pre svega zbog činjenice da je njegov koordinator bila članica Gradskog veća Biljana Jovanović, dok je u njemu bilo još javnih funkcionera.
Nakon što su članovi tog tela krajem februara 2012. godine zatražili da tužilaštvo i policija provere nalaze DRI u vezi sa nelegalnim trošenjem milijardu dinara iz gradskog budžeta Niša, tadašnji gradonačelnik Miloš Simonović je dva dana kasnije zaključio da LAF nikada nije ni formiran i na telefonskoj sednici Gradskog veća raspisan je konkurs za izbor novih članova.
Taj konkurs stručna javnost je bojkotovala, a gradska vlast nije formirala novi LAF.
Marta 2013. je, na inicijativu medija i nevladinog sektora izabrana petočlana Komisija koja je dobila zadatak da izabere novi LAF.
Posle sprovedenog konkursa, Komisija je predložila Gradskom veću nove članove Lokalnog antikorupcijskog foruma, pa je novembra iste godine novi LAF i formalno počeo sa radom.
Ipak, nakon što je nedavno Agencija za borbu protiv korupcije usvojila posebne pravilnike koji, po ugledu na niški model LAF-a, predviđaju formiranje tih tela širom Srbije, članovi niškog LAF-a su kolektivno podneli ostavke, smatrajući da bi zbog promena tih propisa trebalo ponoviti proceduru izbora.
Spisak iz odluke gradonačelnika:
Napomena je da će „u sastav radnog tima po potrebi biti angažovana i druga lica“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Simpatično….:)))
Koze još nisu čuvale kupus, ni vukovi ovce…do sada.
Hoćemo li pustiti sns-ovce da nekontrolisano troše naše novce?
Hocete…bas kao i do sad 😉
I mozete da opaite minus, ali ce SNSovci i dalje da nekontrolisano trose vas novac 😛
A,Guska,Mukica,Drvar?Pa to su najveci borci protiv korupcije,zar njih da izostavis?
Ima jedna ,stara izreka-kad hoces da NE uradis nesto,ti formiraj radnu grupu!
Zar nije slicno uradio i veliki diktator na pocetku svoje vladavine?