Niški funkcioneri, za koje su državni revizori utvrdili da su 2010. godine zloupotrebili preko milijardu dinara iz budžeta, kažnjeni su samo prekršajno. Iz DRI objašnjavaju da najčešće podnose prekršajne, a ne krivične prijave jer su takve zakonske mogućnosti.
Za nenamensko trošenje milijardu dinara, DRI je od 2012. godine podnela dvadesetak prekršajnih prijava protiv najviših gradskih funkcionera. Trećina procesa je zastarela, neki se još vode, a tamo gde su presude donete, funkcioneri su kažnjeni simbolično.
Pravosnažno je osuđeno sedmoro njih koji su zloupotrebili preko 15 miliona dinara, a kažnjeni sa ukupno 748.000 dinara.
Na pitanje zašto DRI u ovakvim slučajevima podnosi prekršajne, a ne krivične prijave koje bi sa sobom u slučaju presuda povlačile i veće kazne, iz ove institucije kažu da oni samo postupaju onako kako zakon to propisuje.
DRI podnosi zahteve za pokretanje prekršajnog, odnosno krivičnog postupka nadležnim organima ako u postupku revizije kod subjekata, pa i revizije budžeta, otkrije materijalno značajne radnje koje ukazuju na postojanje elemenata prekršaja, odnosno krivičnog dela, a kako je to propisano zakonom – kažu u DRI.
Međutim, prema njihovim podacima, od osnivanja 2005. godine do danas, ova institucija je podnela skoro 10 puta više prekršajnih nego krivičnih prijava – 1.112 prekršajnih i 123 krivične, kao i 119 prijava za privredni prestup.
Neki postupci protiv, recimo, tadašnjih funkcionera “Toplane” nisu ni pokrenuti jer je prošlo više od godinu dana od kada je prekršaj učinjen.
Takođe, 2012. godine su preduzeće JKP “Naissus” i direktor osuđeni nepravosnažno sa 80.000, odnosno 400.000 dinara za prekršaje utvrđene revizijom, međutim, nakon žalbe slučaj je došao na Viši sud koji je obustavio postupak.
S obzirom da su od učinjenih prekršaja do odlučivanja u Višem prekršajnom sudu prošle više od 2 godine, doneta je odluka o obustavi zbog nastupanja zastarelosti za vođenje prekršajnog postupka – navodi se u presudi.
Iako je ovakva zakonska regulativa išla na ruku funkcionerima koji su prošli bez sankcija, u DRI tvrde da je ranije situacija bila i gora, i to kada je reč o prekršajima Zakona o javnim nabavkama.
Mislimo da su rokovi zastarelosti u prvim godinama sprovođenja naših revizija za nepoštovanje ovog zakona bili kratki, što smo ukazali nadležnim organima – kažu u DRI.
Nakon njihove inicijative, tvrde u Državnoj revizorskoj instituciji, rokovi zastarelosti su produženi.
Šta o ovome misle pravnici i eksperti za kontrolu javnih finansija, da li bi DRI, nakon što kontrolom budžeta utvrdi da su funkcioneri zloupotrebili novac građana mogla da podnosi i krivične prijave i za koja krivična dela, i da li tužilaštvo radi svoj posao kako treba, čitajte na sajtu „Južnih vesti“ u petak.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sramota.Izgleda da postoje dva zakona,neki odgovaraju,a neki su pošteđeni.Jadna ova drzava
loši, onda ukinimo DRI. Neko pretupa 15 milke i nikom ništa, a za to vreme državni revizori, tužioci i inspektori privrednog kriminala uredno primaju plate. Zbog čega bi privatni sektor šlepao toliku gomilu državnih službenika kada je efekat njihovog rada nikakav?
Ukrades 1000 din, ti si lopov. Ukrades 1 000 000 000 din, ti si nedodirljiv.
Ima tu vise slojeva problema. Politicari su nam koruptabilni – dobro jutro! Sudstvo uzasno. DRI nista bolji, pa nikad ne znas da li su im optuzbe osnovane. Ali za mene je najveci problem ovog drustva taj sto je u njemu, tvrdim, NEMOGUCE poslovati pozitivno, voditi firmu, grad, sta god, ako postujes pravila igre i sve propise. Pitajte bilo kog preduzimaca.
Zakoni su medjusobno konfliktni. Zakon o javnim nabavkama vas prinudjuje da kupujete najjeftinije umesto najboljeg, pa nam se farba sa horizontalne signalizacije brise za 3 meseca, a asfalt propada za 2 godine. Cekam da neki sposoban novinar istrazi TAJ problem. Mozda kad JV zavrse ovu visemesecnu kampanju protiv bivse vlasti? Ne vidim na jugu ni jedan drugi nezavisni medij.
u tenderskim uslovima da navedeš gomilu nepotrebnih stvari kako bi spakovao posao za uvek istu firmu, onda možeš i da tražiš određeni kvalitet po optimalnoj ceni. ZJN vas ne prinuđuje da kupujete nekvalitetno. Zakon o ruke, videćete da su vas pogrešno informisali.
DRI je ikebana na čelu sa Radencetom. Postali su smešni i ne vidim bilo koji efekat njihovog rada. Jedino što vidimo je pojavljivanje na TV-u. Ali takve su nam sve institucije sistema. Nažalost.
izrekla ukor, nemojte ljudi, previše je
Sever pamti!