Očekivana igra ultimatuma između EU i Srbije
Autor
Redovni profesor Pravnog fakulteta u Nišu.
Dana 12. maja 2016. godine u Politici pojavljuje se veliki naslov „Lunaček: Hisam neprijatelj Srbije, ali Kosovo je uslov za EU”!
Izjava je data Tanjugu od strane Ulrike Lunaček, potpredsednice Evropskog parlamenta i izvestioca za Kosovo. Ništa novo, ovakve ili slične izjave mogli smo čuti i ranije od pojedinih evropskih zvaničnika. Naši državnici uglavnom su na njih reagovali traženjem da se EU izjasni da li će Kosovo biti uslov za ulazak u EU, ili pak ćutanjem (nereagovanjem).
Hajde da obavimo jedan misaoni eksperiment i da pokušamo da se izmestimo, recimo, u 2025. godinu, kao godinu ulaska Srbije u EU, i da pritom zamislimo da je EU konačno jasno i nedvosmisleno obelodanila (a to će jednom morati) da je Kosovo uslov za punopravno članstvo. Srbija se nalazi pred izborom, da prihvati ovaj uslov i postane član evropske zajednice, ili da odbije da prizna Kosovo kao državu i, posledično, člana UN, i ujedno ne dobije članstvo u EU.
U pitanju je "igra ultimatuma" (ili "uzmi ili ostavi igra") u kojoj jedna (jača) strana nešto predlaže (predlagač), a druga može ili da prihvati ili da odbije (usvajač). Svaka strana ima svoje interese, recimo, interes predlagača jeste da bude očuvana regionalna stabilnost, dok je interes usvajača da formalno ne prizna državu na svojoj teritoriji. No, jedna i druga strana imaju i zajednički interes – članstvo u ovoj organizaciji, ali se ne slažu oko postavljenog uslova (priznanja Kosova). Drugim rečima, i interes jače strane (EU), a ne samo slabije, bio bi pogođen ako usvajač ne prihvati postavljeni uslov.
Prvi scenario: usvajač racionalno rezonuje po principu bolje išta nego ništa, prihvata postavljeni uslov i postaje član EU, a Kosovo dobija priznanje i postaje država članica UN.
Drugi scenario: usvajač uvređeno odbija predlog, ne postaje član EU, a Kosovo ne dobija priznanje (status quo).
Koji je od ova dva scenarija verovatniji? Eksperimenti sa pojedincima u igri ultimatuma pokazuju da usvajači uglavnom odbijaju niske i nepovoljne ponude. Zašto to čine kada bi bilo racionalno prihvatiti bar nešto u odnosu na ništa (pogotovo kada su dve strane neravnopravne)? Razlog je što se usvajači vode i obzirima pravičnosti! Drugim rečima, predlagač se doživljava nepravičnijim kada ponudi nešto, a mogao je više i bolje. Dakle, u ovoj strateškoj interakciji, ne igra ulogu samo racionalnost (u smislu poređenja očekivanih troškova i koristi), nego i pravičnost, što znači da su bitne i namere, a ne samo posledice. No, interesantno je to da pojedini eksperimenti sa životinjama (šimpanzama) pokazuju da oni prihvataju ono što im se ponudi, odnosno da ne odbijaju nepravične ponude.
Shodno tome, da li je moguće očekivati da će Srbija, iz razloga pravičnosti, odbiti ponudu i time u potpunosti eliminisati prvi scenario? Mislimo da dâ, jer ako pojedinci to čine u eksperimentima, čini nam se da će (ozbiljna) država tim pre to učiniti, jer je ulog (nacionalno dostojanstvo) i njegov značaj još veći. U tom slučaju, ostaje drugi scenario: status quo.
Time dolazimo do ključnog pitanja: da li je interes EU da zadrži nepromenjeno stanje? Mislimo da ne, s obzirom na utrošene resurse u dugogodišnjem procesu pridruživanja, kao i na interes za regionalnom stabilnošću i saradnjom sa jednim od ključnih igrača na Balkanu.
Pritom, jako je bitno ponašanje usvajača u ovoj igri. Smatramo da bi Srbija trebalo unapred jasno da stavi do znanja EU da neće pristati na uslov priznanja Kosova i da se dosledno drži te strategije. Drugim rečima, ona mora da ostavi utisak kredibilnog igrača sa čvrstom strategijom. Prostor za ex ante dogovor naravno da postoji i to bi bilo najbolje rešenje, čime bi se zaobišla igra ultimatuma. U tom slučaju možemo očekivati da će EU uputiti drugačiju ponudu i zadovoljiti interes Srbije da ne prizna, makar, formalno Kosovo. No, ostaje da se vidi.
Suština prikaza ove igre jeste u opovrgavanju teze pojedinih analitičara da od nas ništa ne zavisi na putu članstva u EU, kao i u apostrofiranju stava da racionalnost (u opisanom smislu: bolje išta nego ništa) nije jedina isplativa strategija, naročito kada je u pitanju država i dostojanstvo njenih građana (posebno onih koji žive na Kosovu).
Štaviše, rukovođenje emocijama (uvređeno ili ljutito odbijanje neprihvatljivog uslova kako bi se druga strana "kaznila", tzv. strategija kažnjavanja) ne mora nužno da označava iracionalno ponašanje, jer nekada posredno, i u dužem roku, i emocionalno ponašanje može dovesti do uvećanja materijalnog blagostanja. U teoriji igara dokazano je da je u nekim situacijama pretnja igrača koji se rukovodi principom pravičnosti zapravo kredibilnija nego pretnja igrača kojeg interesuje samo novčani dobitak.
Prema tome, pitanje je da li će se naši zvaničnici ponašati kao ljudi koji teže i nematerijalnim dobicima, ili kao šimpanze u spomenutom eksperimentu koji na sve pristaju samo da zadovolje lični (sebični) interes, bez ikakvog osećaja pravičnosti!
Komentari
Poslednji komentari
fabrikant
09:17 // 9. 6. 2016.
Ne znam po cemu je pravicno da Srbija i dalje polaze pravo na teritoriju cije je gradjane (u to vreme to su bili gradjani i gradjanke Srbije) smatrala iskljucivo neprijateljima, pretnjom, otpustala sa posla, proterivala i ubijala. Time je njeno pravo na teritorijalni integritet ustupilo mesto onom drugom - na samoopredeljenje naroda, kao jedinom resenju koje Albance stiti od daljeg progona.
milan
15:36 // 9. 6. 2016.
Polaganje prava na teritoriju, kako kažete, potiče mnogo ranije od vremena nastanka fabrika.
Dexter
14:04 // 8. 6. 2016.
Slažem se sa većim delom analize i sa njenim glavnim zaključkom: čvrsta strategija i postavljanje crvenih granica svakako bi doprinele kredibilnosti zemlje. Ne slažem se da cela priča ima mnogo veze sa pravičnošću, ili sličnim emocionalnim i etičkim kategorijama, osim u smislu percepcije naših INTERESA u javnosti.
Verujem da u priči sa EU tek predstoje obrti regionalnog, ne lokalnog karaktera.
Aleksandar Mojaasevic
16:20 // 8. 6. 2016.
Poštovani čitaoče (kolega),
Inspirisali ste me Vašim komentarom, i mogao bih da se složim sa Vama u pogledu percepcije. No, u svojim analizama polazim od metodološkog individualizma (uvek pojedinci donose odluke, a ne entiteti), tako da ne bih rekao da emocionalne i etičke kategorije nemaju uticaja na donošenje odluka (čak i onih koje se tiču države)! Na tome je bio naglasak u kolumni.
Mojašević
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.