ANEKS - šta košta, da košta...
Autor
Menadžer Opštinskog odbora LDP Crveni Krst - Niš.
Bivši predsednik Nadzornog odbora JP Parking servis Niš.
Kada je Ugovor o poveravanju delatnosti prevoza putnika u javnom gradskom i prigradskom saobraćaju u pitanju, podsetiću Vas na nekoliko ključnih nedostataka, koji ga čine nepovoljnim i štetnim po grad Niš i prvenstveno po građane Niša, koji koriste javni prevoz. Naime, ovim ugovorom se:
- garantuje određeni prihod prevoznicima (na osnovu toga su projektovane cene karata),
- plaća i neprevežena kilometraža,
- ne reguliše čija je obaveza plaćanja PDV-a (grada ili prevoznika), zbog čega će grad Niš najverovatnije uskoro morati da taj izdatak refundira prevoznicima.
Sve štetne obaveze iz ovog ugovora, kao nasleđene, je apsolvirao i gradonačelnik Simonović (Politika od 13. 11. 2008., članak pod naslovom: "autobusi se zakucali u Budžet").
Da li je nešto urađeno na ispravljanju štete?
Nije.
Čak je među nasleđene obaveze navedena, u pomenutoj izjavi, i obaveza plaćanja konduktera u iznosu oko 7.000.000 dinara mesečno.
Što, naravno, nije tačno.
Aneks ugovora subvencionisanju – plaćanju rada konduktera je potpisan u drugoj polovini decembra 2008. godine.
Da podsetimo – pomenuti osnovni Ugovor je potpisan 09. 05. 2008. godine. U predizbornoj ćutnji. Dovoljan razlog za mnoga pitanja.
Pre toga je raspisan konkurs za izbor prevoznika, a pre konkursa je Skupština grada Niša donela 2007. i 2008. godine Odluke o prevozu putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju.
Ni u jednom od ovih dokumenata (odluke, konkursna dokumentacija, osnovni ugovor) nismo pronašli osnov za potpisivanje ovog Aneksa, i preuzimanje obaveze plaćanja konduktera. Po ovim dokumentima kondukteri su zaposleni kod prevoznika, i isplate njihovih primanja su isključivo na račun prevoznika – nikako grada. Obaveza po ovom aneksu (aneksima) sada iznosi oko 90.000.000 dinara godišnje na teret Budžeta grada.
Ne želeći da ulazimo u razloge za potpisivanje pomenutih aneksa, upozoravamo da su potpisani bez osnova, i da grad Niš trpi štetu od oko 90.000.000 dinara godišnje. Ako tome dodamo i činjenicu, na koju smo nedavno ukazali, da je veliki broj linija kraći nego što to stoji u zvaničnom redu vožnje, i prouzrokuje štetu od oko 15.000.000 dinara na godišnjem nivou, jasno je da tu neko svoj posao ne radi odgovorno.
Takođe se ni ovi aneksi ne poštuju:
- vozno osoblje nema uniforme,
- vozno osoblje nema legitimacije izdate od Parking servisa,
- ni jednim dokumentom (kopije radne knjižice, ugovora o radu, M3 obrasca) do novembra 2010. prevoznici nisu dokazali da zaista imaju plaćeni broj konduktera,
- ne uplaćuje se dnevni Pazar na račun Parking servisa od prodatih pojedinačnih karata.
Zahtevamo odgovorno ponašanje zaduženih za ove poslove, i odgovornost svakoga ko je svojim (ne)radom i tumačenjem dokumenata prouzrokovao štetu u Budžetu Niša.
Komentari
Poslednji komentari
vmp
22:01 // 9. 2. 2011.
ok..ovaj Djokica nije tehnicko lice...al ja jesam...i mogu da kazem da je ovo sa Pakomom pljacka...al ajde da pricamo kao da niko nema pojam o tehnici i kompjuterima....kako to da banke imaju softver u njihovom vlasnistvu(gde su milionske transakcije i poverljivi podaci o licima), a jedam softver koji prati parkiranje mora da se rentira!!!! Alo!!!! Prevara!!! Ding-dong!!! el ima neko da mu se upalila sijalica?
Milica
20:41 // 28. 12. 2010.
Branko, u pravu ste 100%. Ja mogu samo da pitam sledeće:
1. Zašto su sada u saobraćaju stariji autobusi od onih koji su učestvovali na konkursu.
2. Uz čiju saglasnost su zamenjeni autobusi?
3. U ugovoru piše da autobusi koje uvode prevoznici mogu biti istog godišta ili noviji, da li je ovo ispoštovano?
4. Zašto autobusi nisu u sistemu GPS-a?
5. Da li se autobusi koji su za ove dve godine prešli u kategoriju autobusa "starosti preko 5 godina" obračunavaju po nižoj ceni po kilometru?
6. Ko to svesno urušava Sistem javnog gradskog prevoza u Nišu i zašto?
7. Da li je u pitanju nestručnost ljudi koji se bave javnim gradskim prevozom u Nišu ili je možda u pitanju korupcija?
Branko
09:38 // 28. 12. 2010.
Ovde se očigledno radi o naručenom tekstu. O gradskom prevozu koji je sredio Smiljko Kostić (razbio je monopol "Niš-ekspresa") treba pitati građane a ne neke poljoprivredne inženjere koji se ne razumeju u svoj posao ali su zato "eksperti" za gradski saobraćaj.
Za pređenu kilkometražu i praćenje realizacije reda vožnje, po ugovoru se koristi GPS (satelitsko praćenje).
Da li je u funkciji ovaj sistem ?
Kada su uvedeni privatni prevoznici odmah prvog meseca se pokazalo da je mesečni prihod od karata oko 70 miliona dinara a ne 50 miliona kako je iskazivao "Niš-ekspres".
Prihod je varirao od meseca do meseca pa je dostizao vrednost i 83 miliona dinara. Pod uslovom da su sve novi autobusi (jedna je cena po kilometru za autobuse stare do 5 godina a druga za starije autobuse.) od prihoda od karata su pokrivani prevoznici. Tada je bila cena karte 30 dinara a danas 40 dinara.
Neko se našao "pametan" pa je ukinuo broj polazaka suprotno od onoga što je utvrđeno Studijom o javnom gradskom prevozu (Na primer na liniji broj 6 "Duvanište" ukinut je 1 autobus radnim danima a 2 autobusa je ukinuto subotom od potrebnog broja ). Interesuje me ko je to uradio i na osnovu kojih parametara. Kome je to u interesu kada se plaća po preveženom kilometru?
Ovo su pitanja koja postavljaju dobronamerni .
A što se tiče Aneksa, u Ugovoru stoji da se potpisuje Aneks ugovora ako je to potrebno da bi se unapredio sistem javnog gradskog prevoza.
Da bi se ocenio Ugovor sa prevoznicima najpre treba reći da li se Ugovor poštuje u svim elementima. Ukoliko se ne poštuje treba reći ko ga ne poštuje i šta ne poštuje. Kome odgovara što nema "satelitskog praćenja autobusa". Kako to da 16 autobusa jednog prevoznika, koji su "proizvedeni" 2007. moraju 2010 na generalni remont?
Ko je hteo i zašto da ukine kružnu liniju 34 pod izgovorom da nije rentabilna. Kako nije rentabilna kada se plaća preveženi kilometar? Itd.....
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.