Poklanjaju tuđe
Autor
Direktor City radija Niš
Zašto Grad Niš uporno gura pod tepih činjenicu da je zemlja koju poklanja stranim investitorima, nečija? Zašto se u javnost iznose samo benefiti koje će imati građani Niša od ove odluke, a niko ne spominje šta će biti kada se donese Zakon o restituciji?
Jasno nam je da će se dolaskom stranih investitora u gradsku kasu indirektno sliti velika količina para, ali koliko će grad sutardan morati da obešteti prave vlasnike zemljišta, koje se sada bahato poklanja? Koliko će građane Niša to koštati? Zašto niko ne priča o tome?
Zemljište koje se ustupa u zakup bez naknade, je imovina starih gradskih porodica koja je oteta posle Drugog svetskog rata tadašnjim Zakonom o agrarnoj reformi i unutaršnjoj kolonizaciji. Porodice koje su ostale bez svoje imovine po drugi put gledaju kako im se zemlja bahato krčmi i otuđuje, a drugi na njihovim leđima slave svoje pobede i pišu sebi zasluge. Da, potrebno je oživeti privredu na jugu Srbije, potrebno je otvoriti nova radna mesta i smanjiti nezaposlenost, ali ne preko tuđih leđa..
Formalno pravno, takozvana industrijska zona "Donje Međurovo" jeste javno gradsko zemljište, ali samo zato što je 1946. godine, odlukom tadašnjeg Agrarnog suda, oduzeta bivšim vlasnicima i data na korišćenje Kazneno-popravnom domu u Nišu, da bi kasnije, kao državno dobro, postala javno gradsko zemljište. Zakonom o prijavljivanju i evidentiranju oduzete imovine, bivši vlasnici su se prijavili Republičkoj direkciji za imovinu Republike Srbije i potražuju ovu zemlju za povraćaj. Ako Srbija želi u Evropsku uniju, moraće da pod hitno donese Zakon o restituciji, što znači da će ova zemlja morati da bude vraćena bivšim vlasnicima.
Da li je predstavnicima kompanija Jura Eltek, Dajtek i Sažem ovo predočeno? Šta će biti kada oni ovo saznaju? Da li će oni i dalje biti spremni da investiraju? I, zašto Grad Niš ovo radi po svaku cenu? Da li iko zna odgovore na ova pitanja? Bitno da je u ponedeljak brzometno na Gradskoj skupštini usvojen Elaborat o opravdanosti davanja u zakup građevinskog zemljišta u radnoj zoni "Done Međurovo" i kompleksu bivše Elektronske industrije.
U javnosti se nemilosrdno širi priča o tome kako će Srbija bankrotirati, ukoliko bivši vlasnici oduzete imovine traže da budu obeštećeni. Međutim, Zakon o restituciji predviđa da oduzeta imovina bude vraćena, osim u slučaju kada je na predmetnom zemljištu izgrađena neka nepokretnost. Zašto se onda toliko žuri sa poklanjanjem tuđeg zemljišta, da bi na njemu bile izgrađene fabrike? Da li neko zna odgovore na sva ova pitanja?
Komentari
Poslednji komentari
Predrag Nikolić
18:28 // 22. 2. 2011.
Pošto je ovo moja "omiljena" tema ne mogu a da ne pomenem izjavu ministra Dulića da se " strare nepravde ne mogu ispravljati tako što će se činiti nove" koja predstavlja čistu nebulozu (lepo zvuči a ništa ne znači), a njegova konverzija prava korišćenja u pravo svojine bi naterala rimske pravnike da se prevrnu u grobu. Nema liberalnog kapitalizma i tržišne ekonomije bez poštovanja privatne svojine. Pošto više nema društvene svojine /makar formalno/ sada se nemilice arče državna svojina i prirodni resursi. Nije "Kolubara" samo u Kolubari, već u svim javnim preduzećima tzv. velikim sistemima koji sve svoje namerne greške prevaljuju na grbaču naroda dok se odgovorni rotiraju. Zato predlažem redakciji da "ispita" koliko Grad po izvršnim i pravosnažnim presudama duguje seljacima za eksproprisano a neisplaćeno zemljište i videćete kako će poteći mala "niška" Kolubara. Pokazali ste da imate hrabrosti - ja vam želim uspeh !
Predrag Nikolić
18:07 // 22. 2. 2011.
Očito da je oduzeta zemlja tabu tema u Gradu zato što su sve službe /katastar, imovinsko pravne,pravobranilaštvo i dr/ otuđene od građana umesto da budu njihov servis. A šta mi Matejevčani da kažemo ?! 45-te smo ukupno posedovali oko 2.000 ha a trenutno smo na oko 500 ha. Našu dedovinu je grad plaćao za vreme inflacije gomilom novčanica za koju nisi mogao da kupiš paklu cigareta u isto vreme kada su privilegovani građani (čitaj: oni koji su se zatekli u društvenim stanovima) za šaku maraka otkupljivali te iste stanove. Samo u sastavu Vodovoda ima 103 ha matejevačke zemlje, i umesto da raniji vlasnici budu akcionari mnogi nemaju da plate utrošenu vodu a i taj vodovod u selu smo sami pravili. Sami tel. centralu, sami kanalizaciju... Setiće nas se pred izbore i utrkivaće se ko će više da obeća, naravno i "pravednu" restituciju. U međuvremenu, direktor Vodovoda osniva televiziju, zapošljava komšiluk, angažuje kućnu pomoćicu itd. Sve Šojić do Šojća...
Veljo Rakocevic
01:54 // 13. 2. 2011.
Osiona vlast neće da vidi ono što je i više nego vidljivo. To je isto radio Milosevic, pa posle Mubarak, pa onaj u Tunisu itd. Kao da nema aviona i za ove naše, mada njima nista ne bi falilo ni tamo jer ne bi otišli praznih ruku.
Gradonačelnik Niša, poklanja Niteks, citaj fabriku Mite Ristića i sinova, nekom Benetonu, a kada su Ristići imali 400 svilenih razboja, nije bilo ni B od Benetona. Slično je i sa Pivarom, koja nije mogla biti vraćena porodici Apel, jednom malom Jovanu Apelu, nego je prodata, nekom Niniju. I sad je to Pivara NIninijeva, a ne Apelovih. A Apelovi, Ristici, Uzunovici... biće krivi za bankrot Srbije kad drzava bude priseljena da vrati ono što je opljačkala.
Besramno izbeganje vraćanja opljačkanog najuverljiviji je dokaz da Srbijom danas vladaju sinovi, kceri i unuci onih koji su ubijali i pljačkali posle 1945. godine. Da nije užasno bilo bi jadno!!!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.