Kočnice u kulturi
Autor
Novinar
U Leskovcu postaje praksa da se do jednostavnih informacija o kulturnim dešavanjima dolazi na jako otežan način, ili se uopšte i ne dobijaju.
Dok, sa jedne strane, Leskovčani vape za kulturom i zabavom, sa druge, ljudi na rukovodećim položajima u ustanovama kulture insistiraju na“formalnostima“.
Na primer, Leskovčani su početkom nedelje ostali uskraćeni za informaciju o tome koje su trenutno knjige najčitanije i najtraženije među njihovim sugrađanima, kao da je reč o jako poverljivoj informaciji od važnosti za opstanak države Srbije.
Poštovanje hijerarhije u biblioteci „Radoje Domanović“ je isključivo, barem po rečima osobe sa vrha lestvice, direktorke Gordane Đorđević.
Ona se naljutila i vratila novinarske ekipe Televizije Leskovac i Južnih vesti samo zato što su takvu informaciju pokušali da dobiju od osobe koja je „samo urednik - bibliotekar“.
Naime, u želji da odradim televizijski prilog o trenutno najčitanijim i najtraženijim knjigama u gradskoj biblioteci „Radoje Domanović“, kontaktirao sam urednicu - bilibliotekarku Anicu Cvetanović da mi obezbedi podatke o deset najčitanijih naslova.
Dogovorili smo se da sa kamermanom dođem u biblioteku kako bismo snimili prilog tačno u podne, ali me je na hodniku umesto nje dočekala direktorka Gordana Đorđević i zamolila me da napustim zgradu jer nisam najpre kontaktirao nju.
Susretljivi uposlenici gradske biblioteke su do sada uvek bili na raspolaganju sugrađanima, pa tako i novinarima, ali im je to, očigledno, ovom prilikom bilo uskraćeno.
Postavlja se pitanje da li direktorka bilbioteke mora baš da bude ta koja će svojim sugrađanima da preporuči lično knjigu, izda im člansku kartu ili neki roman, ili, pak, dočekuje u gradskoj čitaonici.
Onda joj ostali radnici uopšte i nisu potrebni jer se stiče utisak da sve može sama.
Evo rešenja za najavljenu racionalizaciju?!
Slična situacija, žale se kolege novinari, je i u još nekim ustanovama, poput Leskovačkog kulturnog centra ili Centra za ekonomiku domaćinstva.
Preporuka je svim sugrađanima da, kad uđu u biblioteku, potraže direktorku lično da im preporuči knjigu za čitanje; a ako posete, recimo, izložbu slika u LKC-u zatraže objašnjenje od direktora šta je slikar svojim delom hteo da kaže.
Komentari
Poslednji komentari
Nenad
17:14 // 17. 9. 2015.
Svaka cast za tekst.
Persa Vučić
03:58 // 21. 8. 2015.
Gluposti, ime ti je: Sujeta.
sveta sveta
11:20 // 20. 8. 2015.
Mala sredina jadno nema sta. Direktori i rukovodioci moraju biti isto sto i radnici. Kada bi oni to samo mogli da razumeju.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.