Ti će mi kažeš
Autor
Suosnivač Južnih vesti
Pitanje: ''Na koj način prosečan stanovnik Srbije donosi zaključke i formira stavove'', po meni prelazi iz istražavčke u duboko filozofsku temu, ali se ne može reći da naš narod ne poseduje stav.
Naime, više je nego poznato da je Srbija zemlja pre svega selektora i predsednika, a po potrebi prosečan Srbin za čas se transformiše u ministra, pekara, pregovarača i sva ostala zanimanja u skladu sa datom situacijom.
Ne mogu da ne primetim da je naš narod posebno talentovan za komplikovanije i zahtevnije teme, tako da svako, ali baš svako bez ustezanja i na najadekvatniji način može i spreman je da komentariše svetsku ekonomsku krizu, dubinske razloge bombardovanja Iraka, prave uzroke zemljotresa i cunamija u Japanu i ostalih za srpski narod bitnih tema. Ono što ovu veštinu našeg naroda čini posebno univerzalnom jeste karakteristika pogleda sa aspekta globalne ekonomije i odnosa snaga, kako na Evropskom konteninentu tako i svetskom nivou.
Srpski narod je odavno shvatio da ključ rešenja dosadašnjih problema leži u generalnom poimanju pozicija u svetu, odnosa snaga i pravih pozadinskih razloga za akcije moćnih država, te prosto ne želi da troši vreme za stvari koje se dešavaju na lokalu.
Da se razmemo, srpski narod je dosta dobro upoznat i sa situacijom u zemlji i lokalu, tako da svako danas zna ko je ko u ovom drštvu, ko od političara krade, ko se sa kim.... i ko je kako došao na određene pozicije.
Problem nastaje kada jedan tako svetski edukovan narod krenete da bombardujete informacijama i stvarima iz svakodnevnog života. Jer, prosečan Srbin odlično zna koja prava poseduje, koliki je i zbog čega račun za struju, u detalje zna na šta lokalna vrast troši njihov novac i sl. Oko toga mu nisu potrebne dodatne informacije.
U skladu sam tim, Vlada republike Srbije je prilagodila i programe koje emituju kako nacionalni servisi, tako i ostali regionalni i lokalni mediji, te u istim dominiraju teme koje su od najvećeg značaja za naše stanovništvo za informisanje o dogadjaima na zemaljskoj kugli, ali i za podizanje kapaciteta i usvaršavanja neke vrste kolektivne ekpertize iz oblasti svetske politike i ekonomije.
Jedan od pokušaja da se građani informišu o loklanim temama je i emisija '' Beogradska hronika'' na RTS, koja je izazvala toliko gađenje i otpor stanovništva u Srbiji*, da je nacionalni servis odlučio da obustavi bilo kakvo dalje širenje informacija o lokalnim temama iz ostatka Srbije.
U svetlu gore navedenog, predlog Evropske Komisije da Srbiji dodeli status kandidata, u medijima i javnosti u Srbiji diskutovaće se na nivou toga koliko takva odluka nanosi udarac zagovaračima novog svetskog poretka i protivnicima Srbije, dok će pozitivni efekti ove odluke na kvalitet života građana Srbije, ravoj i napredovanje društva, ostati u skladu sa ranijim obrazloženjem - ne diskutovani.
Ali građani Srbije će ipak znati....
(* bez Beograda, pod rezolucijom 011 )
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.