Recept za „Londonske štangle” na nišlijski način
Autor
- Odbornik u Skupštini Grada i potpredsednik gradske Vlade Niša od 2000-2004.
- Savetnik saveznog Ministra za nacionalne i etničke zajednice SCG 2001-2003.
- Član Komisije SCG za saradnju sa UNESCO 2001-2006.
- Direktor YUROM centra
Pre tačno 36 godina, tačnije 1978. otac mi je velikodušno ponudio da boravim u Londonu nedelju dana. Naravno, pristao sam, ko ne bi... Veoma brzo, doživeo sam kulturološki šok.
Dogadjaj o kome pišem ima veze sa bezbednošču, sa kojom, naročito u poslednje vreme, Niš ozbiljno kuburi.
Elem, mesto dešavanja je potpuno pusta ulica na periferiji svetske metropole. Kraj u kome sam boravio bio je sa tipskim kućama u dugačkim, slabo osvetljenim ulicama. Vraćajući se iz centra, te večeri, oko 11 sati kupio sam sendvič koji sam pojeo usput. Na stotinak metara od kuće, bacio sam papir u koji je sendvič bio umotan.
Mastan papir je pao blizu kante za smeće, a mene je mrzelo da se saginjem i podignem ga. Na ulici nije bilo nikoga, osim mene i moje drugarice. Sutradan ujutro, kad sam krenuo da izadjen napolje, na otiraču me je dočekao onaj isti papir koji sam sinoć bacio. Bio sam zbunjen i posramljen. Neko me je iz te naizgled "puste" i "mračne" ulice video i moju nekulturu mi gurnuo direktno "pod nos".
Sutradan su mi domaćini objasnili da je svaki gradjanin Londona u službi javne bezbednosti. Svoju decu vaspitavaju da čuvaju javne površine, da ne prljaju svoj grad, a da na sve nepravilnosti odmah ukažu i reaguju. Oni su vaspitavani godinama da je London njihov grad i da će biti bezbedan, lep, čist i funkcionalan, onoliko koliko se sami gradjani potrude.
To mi se desilo pre skoro 40 godina. Sada, posle Olimpijade, mogu samo da pretpostavim kakvo je stanje. U najstarijoj demokratiji na svetu je sve pod najstrožom kontrolom. Kao i moja malenkost tada. Zašto pišem o ovome i kakve to veze ima sa našim gradom?
Ima, zato što bih želeo da se povrati osećaj sigurnosti i zaista uspostavi sistem institucionalne i društvene odgovornosti za bezbednost u Nišu. Najava gradonačelnika i novog načelnika Policiske uprave u gradu da će se formirati gradski Savet za bezbednost je za svaku pohvalu, ali da bi on funkcionisao mora da ima podršku. Podršku, od strane nas, običnih građana.
Kako predvidja i novi Zakon, policija pre svega saraduje sa organima lokalne samouprave ali i gradjanima na preduzimanju mera radi povećanja bezbednosti ljudi i imovine. U Nišu je najavljen proces približavanja i saradnje lokalne vlasti i policije u cilju sprovodjenja, pre nekoliko godina usvojene Gradske strategije bezbednosti i artikulacija bezbednosne procene lokalne zajednice, operacionalizovane u formiranju Saveta za bezbednost.
Osnovni cilj formiranja ovakvih tela je da se kroz partnerski odnos u Savetu rešavaju lokalni problemi koji utiču na bezbednost i osećaj sigurnosti u gradu.
Članovi Saveta za bezbednost trebali bi da budu, naravno, gradonačelnik sa svim predsednicima opština, načelnik Policiske uprave, predstavnici opštinskih tela, predsednik Saveta za međunacionalne odnose (u Nišu, Saveta za ljudska i manjinska prava), predstavnici Mesnih kancelarija, predstavnik Opštinskog suda, socijalnih, zdravstvenih i inspekcijskih službi, obrazovnih institucija, nevladinog sektora, vlasnici lokalnih preduzeca, predstavnici medija i članovi lokalne zajednice koji odslikavaju etnički pa i verski sastav Niša).
Pored toga, za ovo telo je bitno da ga svojom odlukom obrazuje Skupština Grada i da što pre napravi svoj plan praćenja i procene stanja bezbednosti.
Slažem se da su potrebne čistke u niškoj Policiskoj upravi, kamere na najfrekventnijim mestima u gradu, ali pored tehničke opremljenosti i de-kriminalizacije, nužno je mobilisati što širi krug naših sugrađana i institucija.
Analizu stanja mogu započeti i sve gradske uprave za oblasti kojim se bave. I to odmah. Pored ostalih, to svakako jesu i problemi u školi i oko škole, „sumnjivim“ mestima gde se okupljaju mladi, lokacijama gde postoji značajno ugrožavanje životne sredine, bezbednost u saobracaju, kradja poljoprivrednih useva i šahti, vandalizam i slicni ekscesi, fasade sa porukama mržnje i besomučno sečenje državne šume za ogrev...
Ono što može omesti najbolje namera gradske vlasti je svakako novac i „tanak” gradski budžet. Odbornici, sve gradske partije i nevladine organizacije, treba da imaju sluha i odgovornosti da bi se obezbedila finansijska podrška iz gradskog budžeta i donacija za aktivnosti i pomoć Savetu za bezbednost. Finansijska i moralna podrška je neophodna za ovakvu, zaista depolitizovanu inicijativu od javnog i zajedničkog interesa za sve Nišlije i Nišlijke.
A kako gradjani mogu da podrže, novu politiku bezbednosti u gradu?
Saradnja koja bi se uspostavila, da bi se rešili problemi bezbednosti u Nišu, podrazumeva činjenicu da je to zajednički interes svih nas, Nišlija. Čak i kada nije propisana posebnim pravnim aktima, dozvoljava se organizovanje i angažovanje gradjana koji se zasnivaju na dobrovoljnosti i solidarnosti.
A, da bi se bezbednost povratila, dostigla, sačuvala i unapredila, važno je zajednički delovati. Novi načelnik Policije neće moći sam da reši sve probleme. Po svemu sudeći, imaće on dosta posla i u „svojoj kući” i u tome mu, nažalost, ne možemo pomoći. Međutim, uspeh ovog posla zavisi od građana i njihovog aktivizma. U sopstevenoj zgradi, školi, naselju, udruženju potrošača, na stadionu, u mesnoj zajednici,...
Puno smo osiromašili i nismo u mogućnosti da finansisijski pomognemo ovu priču, ali aktivizam svih nas pojedinačno i organizovano bio bi svojevrsni „građanski samodoprinos za ličnu bezbednost”.
Dok svako od nas ne zatekne na pragu svoje đubre koje nije bacio gde treba, i dok ne shvatimo svi, jednom zauvek, da od toga koliko pazimo i čuvamo naš grad najviše zavisi kako će on izgledati i funkcionisati, neće mnogo imati uspeha nikakva saopštenja ni obećanja.
Komentari
Poslednji komentari
Marko
21:07 // 26. 3. 2013.
Retko dobar tekst sa predlozima!
Sufra
11:29 // 26. 3. 2013.
Dobra inicijativa.Gradjani treba da pomogu. Ko koliko moze. Ovako necemo daleko dogurati. Balicu, svaka ti je zlatna. Ali ipak , prijatelju, bio si mnogo bolji kosarkas nego politicar.
Vladimir Ilic
20:24 // 25. 3. 2013.
da, to je kao da je recimo na Vasem primeru sa pocetka price, London napravio neki savet sa najiskompromitovanijim ljudima i jos ako mozemo pare iz budzeta da im damo da se javljaju na telefon i beleze gde su propusti...glupava inicijativ sa jos glupljim resenjima...kad neko ne zna kako da resi problem on obrazuje komisiju...neka hvala, napravice grad komisiju ali gradjana u njoj, barem onih pravih i postenih nece biti...jer ko moze da sedi sa politicarima u istoj sobi taj ili je uvlakac ili i sam politicar...ah da mozda i mafijas ili onaj kome treba neka zastita od organa gonjenja...tako da - pisi propalo!!!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.