Dom, bezdomnost
Autor
Filosof
Ja sam od onih koji misle da je sve(t) iz knjiga (a mislim na literaturu), da se sve u knjigama rađa, a onda dolazi na svet i živi kao predskazanje i predviđanje, pa živi svoj – i naš – stvarni život.
Videvši naslov „Dom – ideja konzervativizma“ Branka Sarkanjca, uznemirih se: „Zar sam konzervativan?“
Ipak, setih se parole „No mo’ PoMo“ (Nema više PostModernizma) pa se smirih.
Da li je dom – zavičaj, fiksirano mesto rođenja ili, možda, mladosti, a to bi mogao reći Andrić, ili je „zavičaj ono što izabereš“, kako ležerno konstatuje Crnjanski?
Ili su tvoji ljudi tvoj dom?
Heleni – Homer i Heraklit kažu da je ethos /izvorna etika – udomaćenost, boravište, sklonište. Zato se i pitamo šta je vrednost, šta je vredno – za mene, za nas. Tako nas etika upućuje čemu da težimo, kakvi želimo da budemo i kakav svet stvaramo.
Ali, ako vam se učini da su ove tvrdnje apstraktne i ako izbegavamo i samu reč etika (kao Amerikanci), potražićemo drugačiji odgovor.
Treći milenijum planete Zemlje je počeo seobama, migracijama... možda je najpreciznije reći: masovnim progonima; svet je preplavljen mnoštvom begunaca, izbeglica.
„Mi smo videli kako naša zemlja emigrira i odlazi od nas. Nismo emigrirali mi, nego naša zemlja“, citira Elizabeta Šeleva, u svojoj knjizi Dom/identitet, svedočanstvo jedne žene iz negdašnje Jugoslavije.
Sada dolazimo do pitanja: „da li je dom mesto?“
Šeleva navodi palestinsku feministkinju Samiru Kavaš i njenu koncepciju takozvane „bezmesnosti“; to nije utopija već „nenaseljivo stanje neposedovanja nikakvog mesta...“ a da to ne znači i gubitak identiteta.
Takvo iskustvo progonstva imaju, recimo, Palestinci i Jevreji.
Evo argumenta i sa stanovišta roda ili da odmah kažemo – sa feminističkog gledišta. Naime, žene su u okvirima patrijarhalnog doma – podređene, uključujući i manje ili više skrivenu represiju (E.Š.). To, dakako, ne znači nemanje (odnosno, gubljenje) identiteta.
Ali, pitanje (ili pitanja) koje mi ne da mira je i pitanje (našeg) opstanka i ostanka – sada i ovde.
Naime – da li oni koji nas proteruju, proganjaju, proglašavaju (vrlo lako i olako) za izdajnike, neprijatelje, strane plaćenike (domaći plaćenici se ne uzimaju u obzir), dakle, da li nas oni lišavaju identiteta... pa smo već na čistini... i nemamo kud?!
(Dolaze mi odnekud reči Gorana Stefanovskog (autora MME, na srpskom jeziku, MMJ):
„Teško je kada je čovek stranac u inostranstvu. Ali je još teže kada je čovek stranac u svom domu“.
Kontekst možda i nije isti, ali odražava moje raspoloženje)
Da li nam (branitelji) naroda i države...
Ne otimaju identitet već samo (samo?!) posed, mesto, zemlju?!
Da li smo sistematski popravljani, disciplinovani, dresirani... od... njih.
I – postali manjina, margina.
Simboličke izbeglice.
Ostaje (nam) još jedan korak.
I, nije uobičajeno, ali, evo citata Elizabete Šeleve za taj korak, jer je inspirisala ovaj zapis, a, bogami i učestvovala u pisanju:
„I, sasvim na kraju (samo jednom od inače bezbrojnih krajeva)“ – Čuvajmo (i pazimo) Dom, Domovinu.
Komentari
Poslednji komentari
Don Kihot
08:50 // 28. 1. 2022.
Hvala vam na divnom textu. Uživao sam čitajući ga.
Пси Лају
14:51 // 26. 1. 2022.
Поменути наводи све неке стране мислиоце,никако да се сети цитата из неке народне јуначке песме,или можда његоша.
Profesor
16:10 // 26. 1. 2022.
Ti, dečko, da pogledaš Ešerove grafike ne bi ko sav normalan svet vido gole žene, nego ćirilicu i njegušku pršutu. Živ mi bio i vazda ti se junačke pesme priviđale.
AntiPA
12:14 // 25. 1. 2022.
Stalno dajem ovom čoveku šansu i čitam tekstove ovde jer računam da ako ga objavljuju JV onda verovatno ima neki kvalitet. Ali, nikako da se bilo šta desi.
Tekstovi su nabacani, prazni, neretko puni predrasuda (primer: Amerikanci izbegavaju reč etiku, a kod njih čak 53 Univerziteta ima cele akademske programe i diplome koji su samo posvećeni etici). Kada neko malo zna o svetu...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.