Gašenje AKC Fuzz
Autor
U subotu, 28. decembra, biće održana poslednja svirka u Alternativnom kulturnom centru Fuzz. Nakon ovoga Fuzz se zatvara pošto nije pronađen novi prostor u kome bi centar nastavio da postoji. Zatvaranjem Fuzz-a, Niš ostaje bez jedinog alternativnog prostora koji je bio lako dostupan alternativnim umetnicima, muzičarima, skejterima, ljubiteljima filma...
Šta je Fuzz?
Neposredno nakon okončanja pandemije Covid 19, nekolicina mladih entuzijasta sa juga Srbije pokrenula je AKC Fuzz. U prostorijama nekadašnje Mašinske industrije, pokrenut je svojevrsni alternativni kulturni centar, a cilj je bio omogućiti alternativnim umetnicima (pre svega muzičarima), da prikažu svoj rad publici u Nišu.
Već na samom otvranju okupila se čitava alternativna scena Niša i okoline. Uz pomoć drugarskih bendova, organizovana je crowdfunding kampanja u trajanju od dva meseca, a od prikupljenih sredstava sa svirki kupljeno je ozvučenje i druga oprema potrebna za funkcionisanje prostora.
Moj bend Carpinus bio je među prvim bendovima koji su nastupali u ovom prostoru, te sam time i sam učestvovao u pokretanju ovog prostora. Od tog momenta Fuzz postaje mesto u kome sam rado boravio i čije događaje sam isčekivao.
Otvaranjem AKC Fuzz niška alternativna scena dobila je prostor kakav joj je bio preko potreban i kakav grad ove veličine i zaslužuje. Za tri godine postojanja Fuzz je imao više od 150 događaja, a u njemu je nastupilo oko 200 bendova, ne samo iz Srbije već i iz Hrvataske, Grčke, SAD-a i mnogih drugih zemalja. U njemu su pored svirki organizovane i brojne izložbe slika i grafika, vratolomije skejtera, tematske žurke, festivali i Niškobudžetni bioskop za čije projekcije se
redovno tražilo mesto više.
Iz jedne ideje nekoliko entuzijasta, AKC Fuzz je prerastao u svojevrsni društveni centar u kome je alternativna kultura Niša mogla da se razvija nesmetano. Iako pokrenut kao privatni projekat, Fuzz je uvek imao otvorena vrata za mlade koji žele da prikažu svoj rad, nevezano za to o kakvoj vrsti umetnosti se radi.
Ključan momenat za uspeh Fuzz-a bilo je to što je on bio gotovo besplatan. Cene ulaznica na svirkama bile su gotovo simbolične, a prikupljene sredstva su uglavnom trošena na refundacije putnih troškova članova bendova koji su nastupali. Neretko je Fuzz imao potpuno besplatne svirke, a u njemu su organizovani i brojni humanitarni koncerti.
Ukratko rečeno, AKC Fuzz je bio mesto reprodukcije alternativne kulture koja nije vođena profitnom logikom. Važna je bila podrška umetnicima i umetnicama, pružanje prostora za sve one umetnike koji nemaju pristup komercijalnim prostorima kulture, pa makar na njihove događaje došao jednocifren broj ljudi. Važno je bilo pružiti prostor mladim umetnicima koji se grade, koji još uvek istražuju svoje polje rada i predstaviti njihov rad niškoj publici koja je željna ovakvog sadržaja.
Upravo zbog ovoga, Fuzz je bio jedino mesto u kome sam provodio svoje izlaske i u kome sam mogao da zadovoljim svoje kulturološke potrebe. Na tom mestu sam prvi put u Nišu izveo svoju verenicu, tamo sam odvodio prijatelje koji bi mi došli u goste iz drugih gradova i drugih zemalja. To je bila slika Niša koju sam želeo da pokažem svima. To je kultura koju sam smatrao zaista niškom.
Fuzz je bio sve ono što gradske ustanove kulture, poput NKC-a, nikada neće biti: otvoren, inkluzivan i solidaran. Zajednicu koja je izgrađena u njemu karakteriše sposobnost kritičkog razmišljanja, te je zbog toga ona i nepoželjna u gradskim prostorima, koji funkcionišu praktično kao privatni.
Na kraju, Fuzz je kao i drugi prostori slični njemu ispao žrtva džentrifikacije i krupnog kapitala. U našim gradovima je sve podređeno krupnom kapitalu, pa ideje poput Fuzz-a budu istisnute i neodržive. A institucije našeg grada ostaju neme i nezainteresovane. Institucije ne zanimaju potrebe mladih, a kako je Fuzz pokazao, oni su itekako spremni i sposobni da se organizuju, samo ako im se obezbedi prostor.
Za mene grad Niš neće biti isti nakon 28. decembra. Grad kome mladi nisu bitni nema nikakvu budućnost. Ipak, čini se da će mladi imati poslednju reč. Podrška studentima!
Komentari
Poslednji komentari
Mara
09:54 // 23. 12. 2024.
Šteta što Niš nema više ovakvih mesta.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.