Danska, ‘ladno, al’ standard
Autor
Jedan od osnivača i direktor Južnih vesti. U slobodno vreme posvećen detoksikaciji i inspiraciji.
Brutalno iskren, mrzi komplekse i sve što ih prati.
Imao sam priliku da posetim Dansku na 10ak dana, kao deo programa koji je organizovala fondacija Slavko Ćuruvija u saradnji sa Kraljevskom Danskom ambasadom u Srbiji, sa ciljem da ljudi koji vode medije u Srbiji pokušaju da implementiraju pozitivna iskustva i dobre prakse iz danskih medija.
Među medijima koje smo obišli našao se i Jyllands-Posten, jedna od vodećih medijskih kuća u Danskoj poznata i po incidentima u vezi sa stripovima Muhameda 2005-2006. godine zbog kojih i dan danas njihove prostorije podsećaju više na utvrđenje nego na poslovni objekat.
Bez obzira na primetne razlike u kulturološkim, ekonomskim i društvenim percepcijama postoje određene disproporcije kada je u pitanju naše poimanje slobode i odgovornosti, koje zapravo predstavljaju osnovne temelje zdravog društva, društvene svesti i posvećenosti jasnim vrednostima.
Danska spada u zemlje sa relativno visokim poreskim nametima na plate građana, pa ako uzmemo da je prosečna plata oko 3.500 evra, postoji „izazov“ za koruptivne radnje. Ipak, Danska u isto vreme spada u zemlje sa veoma niskom stopom korupcije, i prilično su alergični na nju, odnosno postoji ogroman javni interes i pritisak da se o tom problemu govori.
Ako u Danskoj ne postoji problem korupcije, čime se onda novinari bave, i gde je tu istraživačko novinarstvo, možda se pitate?
Svako istraživanje koje se temelji na zaštiti interesa građana se može svrstati u ovu kategoriju, a tema ima na pretek, kako lokalnih, tako i globalnih, ali iz perspektive njihovog uticaja na građane. Zato oni imaju dopisnike istraživače po celom svetu.
Verovatno se pitate koja je njihova finansijska konstrukcija, odnosno ko sve to i kako plaća.
Odgovor je jednostavan: građani.
Preko 70% profita medija u ovoj medijskoj kući dolazi od pretplate u različitim oblicima i modelima u zavisnosti od procene menadžmenta u svakom od medija, bilo lokalnih, regionalnih ili nacionalnih, koja uglavnom nije ni malo jeftina.
Meni je posebno interesantan model u jednom od nacionalnih medija gde je „informativa“ potpuno besplatna i dostupna online kanalima. Ono što zapravo plaćate jesu novinarski tekstovi, istraživački, pozadinske priče, pogled iz druge perspektive i sl.
Dežurni nevernici će reći: „lako je njma, sa platom od 3.500 evra, i ja bih plaćao“.
Da li bi zaista plaćali? Iskreno misilm da ne bi, jer se ne radi toliko o novcu koliko o svesti i značaju koji sloboda medija ima za društvo i njegov razvoj. O svesti koju mi (još uvek) nemamo.
Kao primer navodim detalj iz naše svakodnevnice, gde na pitanje zašto se kupuje Informer dobijate odgovor: pa zato što je najjeftiniji. Ne radi se o novcu.
Većinu stvari u životu je već neko pre nas prošao, preživeo, verovatno nešto naučio i to podelio sa svetom, pa nema potrebe da uvek izmišljamo „toplu vodu“ i da živimo u iluziji da smo mi najpametniji, da ćemo to bolje, brže i kvalitetnije da izmislimo, umesto da samo „prepišemo“.
Ponekad mi se čini da mi ne razumemo značenje sloboda i da ih uglavnom poistovećujemo sa određenim hedonističkim aktivnostima umesto da razmišljamo u kontekstu slobode izbora u najširem smislu.
Niko njima nije dao te slobode i svest, jer se to ne daje, već su se kao nacija za to izborili i svesni su neophodnosti da ih neguju i strastveno čuvaju.
Komentari
Poslednji komentari
Edmund
18:22 // 17. 6. 2015.
"Ono što zapravo plaćate jesu novinarski tekstovi, istraživački, pozadinske priče, pogled iz druge perspektive i sl."
http://www.advance.hr/ ima uravo takav model finansiranja. Odlican portal!
Max Vespertine
15:06 // 17. 6. 2015.
Svaka cast za tekst, svi Ognjanovicevi tekstovi treba da se ponavljaju iz dana u svim mogucim medijima dok se narod ne osvesti iz samoindukovane kome u koju je bacio sopstvena gradjanska prava.
Jelkin periskop
11:30 // 17. 6. 2015.
Mi smo mogli da podjemo putem kojim je davno krenula kraljevina Danska.Sacuvali bismo dostojanstvo i imali bazicni identitet "umrezen"sa inim identitetima.To je prvi standard.Iz njega idu sve slobode.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.