Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

00:51, 29. 7. 2013.

Kolektivno pamćenje Niša

Autor

Vlasnik prvog niškog hostela - Hostel Niš

Kolektivno sećanje jednog grada je onaj integrišući faktor koji određuje njegov identitet, a podrazumeva povezanost građana sa njegovom materijalnom i nematerijalnom prošlošću.

Ta povezanost ima brojne manifestacije, od kulturno-umetničkog stvaralaštva do razvoja grada kao turističkog mesta. Šta dovodi do jače povezanosti građana i grada i do stvaranja prepoznatljivog gradskog duha kao rezultata?

U poslednjih nekoliko godina, svedoci smo jednog, reklo bi se neprirodnog pokušaja, koji je rezultat višedecenijskog odsustva bilo kakve manifestacije kolektivnog pamćenja Niša, da se antičko nasleđe integriše u gradsko sećanje. Dešavalo se ovom gradu, da prirodno sveže veze, pod čudnim naletima stihije migracija, nemara i ideologije, ustupe mesto nejasnoj sklonosti ka zaboravljanju.

Tako je lokalno groblje, korišćeno preko 60 godina dvadesetog veka, postalo primer kolektivnog zaborava još uvek živih potomaka. Daleko je tragičnija sudbina Jevrejskog groblja, a još strašnija, čini mi se, sudbina Srpskog vojničkog groblja na Deliskom Visu. Zaboravljeni, zapušteni i poharani grobovi, to bi u najkraćem mogao biti opis našeg kolektivnog sećanja. Sada već, neće biti dovoljno samo pospremiti lom i haos iza sebe. Taj čin zakasnele provincijske uljudnosti, ukoliko dođe do njega, neće vratiti prekinutu vezu između onih koji su bili i onih koji su sada.

Zanimljiva je i prekinuta nit između nas i dela našeg kolektivnog nasleđa, koji bi po prirodi stvari trebalo da bude integrišuća veza našeg sa evropskim sećanjem. Niš tako ni na koji način ne podseća na nekoliko važnih događaja iz Prvog svetskog rata.

28. jula 1914. u 13 časova u bašti hotela "Orijent", Nikola Pašić je dobio depešu kojom je Austrougarska objavila rat Srbiji. Ivo Ćipiko je o ovom događaju zapisao:

Po ručku diže se Pašić, miran, naoko bezbrižan. Ali, ipak učinilo mi se, kad sam ga pogledao, da njegove povučene oči izražavaju nešto neobično, što se tog časa dogodilo. Na ulici, ispred hotela, Pašić izvadi iz džepa jednu depešu i pokaza je francuskom ministru. To je bila depeša objave rata.

Kasnije tog dana, Pašić je ovu depešu pročitao i okupljenim Nišlijama, veruje se sa balkona Banovine.

Ta kafana, tačnije bašta hotela "Orijent", u kojoj je pre bezmalo 100 godina Srbima i Evropi obznanjen početak Velikog rata, ni na koji način nije obeležen toponim gradske istorije i gradskog sećanja. Ne bih se začudio poražavajućim rezultatima eventualne ankete o tome šta današnje Nišlije znaju o ovom događaju ili Niškoj deklaraciji.

Do besmisla me začuđuje da niko u ovih 100 godina nije povezao grad i njegovu bogatu povest sa istorijom sveta i njegovim sećanjem na Prvi svetski rat.

Ne samo da bi Niš bio prepoznatljiv na mapi evropskih gradova, verujem da bi i sami građani razvili onu vrstu lokalnog ponosa koji Nišlijama tako uporno nedostaje.

Bojim se da danas, osim malih zatvorenih grupa koje baštine sećanje na borce i žrtve ratova, malo ko može da se bilo kako identifikuje sa ovim aspektom slavnog, istorijski važnog, dela gradskog života. Izgleda da naša sećanja na Prvi svetski rat ostaju podvojena od lokalnog nasleđa i rezervisana za nauku i oficijalne spomene.

Već sledećeg jula je stogodišnjica od kako je Nikola Pašić, u bašti hotela "Orijent", primio telegram objave rata. Poslednja je to, za mnogo godina, prilika, da se prikladnim znamenjem poveže velika prošlost grada sa njegovim svakodnevnim životom.

Podeli sa prijateljima
Slični tekstovi
Komentari
Poslednji komentari
  • ZAINTERESOVAN

    17:16 // 3. 8. 2013.

    Vrlo edukativan tekst,za polupismene gradjane Nisa. Mozda bi bilo dobro da ga procitaju po pritvorima i raznorazni novopridosli lokalni korupcionaski , za sada nedokazano, lopovi.

  • došljak

    16:00 // 2. 8. 2013.

    Đole odličan tekst!
    Već duže vreme politika vezana za "brendiranje" grada u savremenim okvirima pokazuje jasno odsustvo ideje i pravac delovanja.
    Ovakve inicijative ih mogu vratiti na pravi put...

  • Mladen Jovanovic

    08:14 // 2. 8. 2013.

    Odlican tekst Djole! Usao si u sustinu pitanja nasledja i identiteta Grada. Mozda i nije tako slucajno sto Nis bezi od svog gradskog i gradjanskog nasledja.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

Naši autori

Pronađite nas na: