Osim Srbije, samo još u Albaniji se promoviše ideja da je železnicu u centru „okov“, „prepreka“ ili „smetnja“, a običan nadvožnjak, podvožnjak „mega-nedostupan nemoguć projekat“.
Manje-više u svim zemljama Evrope izuzev Srbije i Albanije postoji težnja čuvanja i unapređenja železnice u centru, sa rešavanjem pitanja poprečnog drumskog saobraćaja sa dovoljno uređenih prelaza, nadvožnjacima, podvožnjacima, mostovskim konstrukcima u gradskom području ili gradskim železničkim tunelima. Težnja je da sve važnije gradske lokacije i čvorišta budu pokriveni stanicama i stajalištima. Osrednji grad evropske civilizacije veličine i značaja Niša ima prigradske linije sa intervalima 30-120 minuta.
U slučaju Niša, prigradska zone je do Prokuplja, Leskovca, Bele Palanke, Svrljiga i Đunisa. Osim Svrljiga, ovi pravci prate doline reka, a gde je naseljenost najveća. U toj zoni Niškog metropolitena van Niša, samo Leskovac ima veliki izbor srednjih škola i tek nekoliko gradova ima gradske bolnice. Da ne govorimo Klinički centar, Univerzitet, koji se nalazi u Nišu kao makroregionalnom centru. Jedna od posledica nedostatka jasne politike regionalnog prevoza već vek je da su mnoga mesta do 50 kilometara od Niša izgubila čak i preko 50% stanovnika za poslednjih 50 godina.
Niš ima paradoks da mu se baš sve državne srednje škole, fakulteti i bolnice nalaze na do 15 minuta peške od pruge, a da na tri od četri pomenute strateške lokacije nikada nisu postojala železnička stajališta. Takođe je i većina radnih mesta, trgovine i usluga na do 15 minuta peške od pruga.
Konkretno, Niš ima 20 državnih srednjih škola i 11 državnih fakulteta. Kod logičnog Železničkog stajališta Trošarina se nalazi 5 srednjih škola i 1 fakultet. U zoni logičnog Železničkog stajališta Klinički centar se nalazi 1 srednja škola, 1 fakultet, i kompletna makroregionalna zdravstvena infrastruktura. U zoni Palilulske rampe se nalaze 4 srednje škole i 4 fakulteta. U zoni logične železničke stanice Niš Centar se nalazi 4 srednje škole i 2 fakulteta. U zoni sadašnje Železničke stanice Niš se nalaze 4 srednje škole. U zoni Železničke stanice Crveni krst, jedinoj čiji je ostanak najavljen, nalaze se 2 srednje škole i 3 fakulteta. Odnosno, u planu je pokrivenost samo 5 od 31 srednjih i visokoškolskih objekata, i nijedna od državnih bolnica. Za autobus ni toliko.
Za Beogradski metro se planira oko 6.000.000.000 evra, od čega republika pokriva 90% troškova, a grad Beograd samo 10%. Ako ćemo o optimalnom sistemu za Niš, to je rekonstrukcija pruge Trupale – Niš Aerodrom-Crveni krst – Niš centar – Palilula – Klinički centar – Trošarina – Elektronska industrija – Brzi brod – Nikola Tesla – Niška banja – Prosek za dva koloseka, električnu vuču i bezbedan prelaz na svakih maksimum 500 metara kroz naselja.
Od skupljih objekata, treba da se pruga digne na estakadu (nisku mostovsku konstrukciju 6 metara iznad nivoa terena) od Tvrđave do Čaira sa grananjem ka sadašnjoj Železničkoj stanici Niš. Drugi skuplji objekat je Železnička stanica Niš centar iznad same Nišave, u centru gde je i najpotrebnija. Ostatak poprečnih veza preko pruge treba rešavati nadvožnjacima, podvožnjacima i prelazima u nivou tamo gde je očekivan broj prelazaka mali. Negde prelaza sada nema kilometrima!
Zajedno sa nabavkom novih vozova, ceo projekat je manje od 3% troškova planiranih za metro u Beogradu po aktuelnim planovima. U vangradskom delu trebaju remonti pruga ka Dimitrovgradu, Leskovcu, Prokuplju, Svrljigu sa duplim kolosekom do Doljevca. Dalje, potrebno je odustati od ukidanja stajališta u malim mestima ka Đunisu. Sistem treba da omogući da sva naselja sa prugom u krugu oko 50 kilometara imaju vozove direktno minimum za Niš centar Crveni krst i Aerodrom, a većina da ima i sa Trošarinom. Takođe da interval između polozaka čak ni vikendom ne bude ređi od dva sata, a tamo gde su pruge dvokolosečne ne ređe od svakih 30 minuta.
Još od prvih reformi železnica po preporukama Međunarodnog monetarnog fonda 1960-tih. Železnica je sa institucije i javnog dobra svedena na „preduzeće“. Dok se izdvajanja za gradnju i održavanje drumova, drumske raskrsnice i petlje smatrala namenskim ulaganjem, država se odrekla od finansiranja održavanja železničkih prelaza, a za uzvrat železnicama dozvolile da sami određuju kvalitet količinu i strukturu prelaza onako kako im je najjeftinije. Tu vrstu odricanja države od finansijske odgovornosti za prelaze nisu dopustile ni tradicionalno kapitalističke zemlje. A desila se u „socijalističkoj“ zemlji, koja se klela u „rad ne za kapitaliste nego za narod“.
Sa jednim bulevarskim podvožnjakom ukupno, Niš spada među infrastrukturno najzaostalije gradove Evrope veličine između 200.000 i 300.000 stanovnika. Konkretan predlog je svega oko 3 kilometra pruge na estakadi (stubovima), i još dosta novih nadvožnjaka, podvožnjaka i prelaza u nivou. Osim nekoliko baš najgorih godina ratova i sankcija, taj strateški projekat „Niškog regionalnog metroa“ nikada nije bio preveliki ekonomski zalogaj. Uz to, za razliku od metroa, projekat se tiče mnogo većeg područja od jednog grada, i ima stvarnu opravdanost da se finansijski pokrije 90% iz republičkog budžeta.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Напокон неко паметан.Подржавам све речено.Апсолутно!!!
Zar nije bolje da se sadasnja infrastruktura iskoristi za tramvaj (gradski voz), a da na obodima grada budu stanice za vozove.
Autorski komentar. Fakulteti, srednje škole, bolnice i slični glavni sadržaji, a koji su i najvažniji celoj južnoj i iszočnoj Srbiji, nalaze se u kompaktnom centralnom području. Baš zato treba da se omogući direktan prevoz putnika vozom, ne sa presedanjem na periferiji. Jedna varijanta je TRAM-TRAIN koji je u gradskom području kao tramvaj, a do tipa Leskovca ide kao voz. O toj varijanti ću pisati.
Pruga treba da ide koritom reke Nišave na stubovima duž celog grada . Tako pokriva ceo grad po sredini a ne ometa postojeći saobraćaj. Jedino tako bi stvarno ljudi i koristili železnicu i komercijalno i turistički. Van grada teretni saobraćaj koj nije potreban obilaznicom i demontaža svih starih pruga kroz grad.
Tako je. Železnicu imaju gradovi u centru ali ispod zemlje (metro) ili iznad zemlje u vidu nadvožnjaka, gde voz prolazi nesmetano po ostatak saobraćaja, automobila, autobusa itd. To su projekti koji su nemoguća misija za nas i budžet grada za izgradnju toga IKADA, gde dolazimo do zaključka da je jedino rešenje obilaznica pruge izvan grada, kako bi se smanjila već postojeća gužva saobraćaja u gradu
Ni postojeca zeleznicka se ne nalazi u centru, a Crveni Krst je jos blizi centru nego gde je sada glavna zeleznicka stanica,
ко предлаже ово паметно решавање како огромног саобраћајног тако и еколошкиг проблема у Нишу и подржавам га скоро па све. Денивелација делова пруге и пружних прелаза и железнички прстен око Ниша. Смањиле би се гужве у саобраћају и загађење ваздуха, захађење буком… На обичним улицама пројектовати и увести тролејбусе! Јефтинији су од трамваја, а возе их исти возачи као и аутобусе!
Ne postoji železnica u evropskim gradovima u centru grada , to se zove metro i ide pod zemljom. Železnički prelazi ne postoje u gradovima nego van naseljenih mesta i to minimalno. Da je kolega putovao po npr. Nemačkoj , to bi sigurno video pa se ne bi zalagao za vozove po sred Palilulske pijace u 21.veku.
Tacno 100% ! Nas problem je sto se trudimo da izmislimo toplu vodu… Ne bi me iznenadilo da je misljenje ovog „strucnjaka“ naruceno i instruisano… sramota za struku i nauku!
Obrazlozenje:
denivelisanje pruznih prelaza i saobracajnica je najskuplji vid resavanja problema, bez obzira da li pruga ide gore ili dole,
da ne pricamo o zvucnom i aero zagadjenju…
A Cirih jel spada u EU gradove?
Јел се Москва рачуна и европске градове?
Ако да, онда поздрав из Москве са њених 11 станица у ширем центру. Од којих је већина чеоно.
Ovo je nesto novo za grad Nis, nesto najlepse i sto je neko razradio vidi se do detalja, ali ima ali koliko ce Beograd biti viljan da se ovako nesto lepo i korisno Evropski uradi u Nisu?
Где нађосте овога стручњака?До скора смо сви са правом кукали да је железничка станица као и њена инфраструктура проблем за фунционисање града,сада се нашао овај стручњак који нас убеђује у супротно.А зашто нас убеђује,па зато што је држава Србија одлучила да уреди железничку инфраструктуру Ниша што очигедно смета наведеном стручњаку а и овоме порталу који користи латиницу.
Ajde procitaj opet, i opet, i opet, sve dok ne shvatis, covek je za ocuvanje zeleznicke infrastrukture, ali u drugacijem obliku, da se odvoji od drumskog sobracaja…
@Milan
Ajde lepo pređi na Kurir!
Nastavi sa Zadrugom tj. Elitom i TV Pinkom!
Ovde u Nisu niko nezna da napravi obican slivnik ,a kamoli nadvoznjaci i pruga kroz centar grada.Sto se pre izmesti pruga iz grada to bolje za dve nas.
Prebijen dinar nema narod ni za ‘leba a ‘oće da izmeštate prugu ???
„U Nišu ima 2,5% pametni …“
Valjda je svima jasno koliko se država brine o Beogradu a koliko o ostatku Srbije! Briga me za BG metro,nek si ga finansiraju sami,ne treba mi da im ga gradimo…
Teško vrlo teško da je za novi sad ili bgf sigurno bi se uradilo ali nisu teško pa vidite vremenski most od 20 metara ne mogu da urade pa sts mi odemo u nisu kad nemam moćne ljude u novi sad rade treći most bićemo bedan jug
Brate, sve je u redu. Ali – tacka, zarez, velika slova…
Mislim stvarno…
Ma ovo su čista naklapanja. Tranzit svakvih tereta, od toksičnih do nepoželjnih da prolaze kroz centar grada. On će to rešiti sa dizanjem na 6m visine… alo bre dečko. Transport prema Bugarskoj i Aziji nije europski fini voz… to je gomila tereta kojoj nije mesto da prolazi kroz centar grada. šta uraditi sa tim prostorom nakon dizanja pruge, e o tome se može razgovarati…
Kroz grad na stubove sa jednom sinom oni izgledaju kao autobus te velicine.
Sadašnju trasu sa malo korigovanja (obuhvatiti Pantelej) spustiti ispod zemlje i napraviti metro za putnički saobraćaj. Nadzemni deo trasirati bulevarima. Teretni van grada.
Svake egzibicije van ove teze su propsat.
Godinama predlažem da se pruga digne na stubove, kao u svetu, da ne ometa saobraćaj a da se dobije veliki broj parking mesta po obodu centra grada. Takođe da se na prostor Žitoprometa preseli autobuska stanica a železnička vrati u funkciju za putnički saobraćaj. Obilaznica za teretni saobraćaj koji ne bi trebalo da se odvija kroz grad .
Чита ли неко текст пре него крене да пљује аутора?
Otkupljeno je zemljište za novu trasu koja obilazi Palilulu i rešava saobraćajni problem. Zašto tražiti novo rešenje a odbaciti postojeće, u koje su uložene pare? Glavna železnička stanica odavno nema svoju funkciju ali ima (neopravdanu) poziciju – koja ometa razvoj grada. Nije normalno da centar Niša ima 5 rampe, koje mnogo utiču
Treba domaćinsko rešenje sa pogledom na pedesetogodišnji razvoj gr
Da li je onaj korov ispred ulaza glavne stanice isčupan??
Ubeđena sam da svi ovi mudrijaši koji propagiraju železnicu kroz sam centar grada ili nisu iz Niša ili žive u delovima grada koji nisu „blagosloveni“ ovim čudom. Gospodo da živite na Paliluli , Margeru u onim nesretnim delovima grada pored kojih prolazi pruga ne bi tako pričali. Saobraćaj u ovom gadu je u kolapsu i bez pruge. Da ne govorim o kombinaciji. spuštena rampa-semafor. Horor od čekanja.
Dva pitanja:
1. Jel to Beograd uzeo naše pare za izmeštanje pruge…da sebe jos malo izgradi a nas ko j….?
2. Ili je neko iz Nista potrošio pare ,pa nas sad ubeđuju kako nam mnogo lepo sa kolapsom u saobraćaju koji pravi pruga.
O zrtvama gazenja vozom,o ne spustenim rampama dok voz prolazi neću ni da pričam.
Bio sam generacija na fakultetu sa autorom.
Genije za železnicu, samo ću to da kažem.
Ono što mogu da garantujem je to da u ovom tekstu je stav STRUKE!
Potpisujem svaku reč koju je napisao.
I malo me je sramota što ovaj tekst ima toliko negativnih komentara, ali ok, to smo mi. Zato smo i tu gde smo!
Da ovakvi ljudi vode državu – oni koji vole i znaju ono što rade sigurno ne bi bilo ovako.
Ako bi struka da i dalje tera kompletan teretni transport kroz centar grada, gde i najmanji akcident ima izuzetno ozbiljne posledice, onda bi mozda trebalo ta ista struka da se vrati u skolu.
Још мало и ето нама летећи возови.
Šta će nama više u Srbiji železnica, samo da nam pravi buku i kolaps u saobraćaju. Dolaze nam iz bratske i prijateljske Kine leteći autobusi, automobili a i leteći sinobusi i tramvaji. Mi njima krilca i batake a oni nama sve sto poželimo. Blago nama sa samima sobom a i sa njima nasom braćom kinezima. Naš i kineza dve milijarde i pet miliona.
Napokon jedno pametno misljenje. A u ministarstvu svi „eksperti“ vi da sruse komunikacije, ali bi da putuju zeleznicom po become svetu.
Početak radova-što pre,završetak do beskonačno,investicija bunar bez dna tj.dok se svi ne nagradu.
Bre lepota jedna!
21 vek avratiti se natramvaj cista glupost zar se ne zna sta je najbolje za sva vremena za nis a to je metro od jlasnice do mramor zaplanjac sam imali bi i mi koristi od toga
И сада,тренутно,могуће је увођење приградско-градское жел.у систем јавног превоза,и то на две линије:1) Просек-Д.Међурово и2)Просек-Малча,преко ж. станице Ниш-север(Ц.крст) путничких возова,на тим пружном правцима,одавно нема,а теретни саобраћају,махом,ноћу…са добро осмишљеним и уређеним стајалиштима и 2-4 композиције“шинобуса“…довољно за почетак…касније денивелација…
…на свим локацијама садашњих рампи изведе се денивелација,системом подвожњака и надвожњака,уреде стајалишта са високим перонима,клупама,билетарама…и постави још један колосек 100-200м.дужине,ради“укрштања“возова! За брзине од 50 км/час,,возови(шинобуси) би саобраћали на 1/2 сата?!…