Svake vedre noći, ako odete negde daleko od svetla grada i ako ste dovoljno strpljivi možete da vidite nekoliko meteora svakog sata.
Meteori, ili zvezde padalice, kako su u narodu poznate su najčešće sitne čestice (meteoroidi), veličine zrna peska koje uleću u atmosferu naše planete. Tokom prolaska kroz atmosferu ove čestice se zagrevaju, sagorevaju i svetle “plamenom” različitih boja. To svetlo koje nastaje sagorevanjem meteoroida je meteor (zvezda padalica). Nekoliko hiljada tona različitih čestica i prašine uleti u našu atmosferu svake godine, ogromna većina ovih čestica sagori u atmosferi i ne stigne do površine Zemlje, ali neke od njih, one veće, “prežive” i padnu na površinu i tada se nazivaju meteoriti.
Čestice uleću u atmosferu svakog dana i svake noći i najčešće ih i ne primetimo. Tokom nekih noći u godini Sunčev sistem nam priprema posebnu zabavu, sa malim vatrometom. Te posebne noći su vreme kada je na nebu aktivan neki meteorski roj. Neke od tih posebnih noći dolaze ovog vikenda. Svake godine, od 25. jula do 18. avgusta aktivan je meteorski roj Perseida. U ovom periodu može se videti i nešto veći broj meteora koji prividno dolaze iz istog dela neba, iz sazvežđa Persej, ali uvek oko 12. avgusta taj broj postane maksimalan i mnogo veći od uobičajenog. Tokom prethodnih godina vreme maksimuma aktivnosti Perseida videlo se i 80-100 meteora na sat!
Perseidi su verovatno najpoznatiji i jedan od najlepših meteorskih rojeva.
Prvi pisani trag o njima potiče iz daleke 36. godine naše ere, kada je u kini zabeleženo nekoliko stotina meteora u periodu od samo nekoliko sati. U periodu od VIII do XI veka postoje nedvosmisleni pisani tragovi o ovom meteorskim roju iz Kine i Japana. Tokom XVIII i IX veka astronomi su prikupili dosta podataka o ovom roju, ucrtavali su njihove putanje i beležili sjaj i boju pojedinih meteora. „Izvor“ roja Peresida odredio je Vilijam Dening, na osnovu 2.500 tragova meteora zabeleženih između 1869. i 1898. godine. On je izračunao da se „izvor“ roja nalazi u sazvežđu Persej, po čemu je i roj dobio ime.
U približno istom periodu utvrđeno je i da čestice koje stvaraju ovaj roj potiču od komete 109 P/ Swift-Tuttle, koja je otkrivena 1862. godine. Ova kometa, sa periodom od 130 godina, poslednji put je viđena 1992. godine.
Meteori su za posmatranje relativno laka i jedna od najzanimljivijih astronomskih pojava. Za posmatranje je potrebno strpljenje, dobro mesto i ništa drugo. Kako je ovogodišnji maksimum roja prognoziran za 12. avgust, od 14h do 16h, najbolje vreme za posmatranje Perseida su noći između 11/12 i 12/13 avgusta.
Očekivana aktivnost roja u našim krajevima, u toku ovih noći je oko 30 Perseida na sat, ali može da bude i veća (u zavisnosti od doba noći, vremenskih i svetlosnih uslova).
Ako želite da posmatrate ove zvezde padalice potrebno je samo da nađete neko mračno mesto, što dalje od svetla grada, udobno se smestite. Dobro vreme za posmatranje je već posle 22h, ali najbolje je posle 2 sata ujutru.
Meteori će se pojavljivati svuda na nebu ali najbolje je gledati prema zenitu ili negde prama sazvežđu Perseja, tj. u pravcu istoka i jugo-istoka. Ako sačekate da se vaše oči priviknu na mrak i budete strpljivi videćete brojne meteore koji uleću u atmosferu brzinom oko 70km/s i sagorevaju iznad vaših glava na visini od oko 100km.
Nažalost Mesec će u drugom delu noći praviti malo problema, on izlazi u 2:30h i obasjaće nebo sa 25% diska. Mesec će se tad nalaziti između sjajne Venere i Jupitera i ova tri tela će zajedno predstavljati još jedan lep prizor na noćnom nebu.
Ako odlučite da krenete u ovaj (romantičan) lov na meteore, a nosite Android telefon ili iPhone možete da instalirate aplikaciju koja će vam pomoći u brojanju meteora. Ova aplikacija ne samo što pamti koliko ste meteora videli ona će podatke poslati NASA-i i tako će ovo (romantično) poslamtranje dati i doprinos istraživanju meteora i nauci.
Srećan lov 😉
Link do aplikacije:
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.meteorcounter.MeteorCounter
http://itunes.apple.com/us/app/meteor-counter/id466896415?mt=8
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Mala ispravka /S neba, bez apostrofa..
Neki predlog odakle bismo mogli da posmatramo? Konkretno me interesuje nesto ne mnogo daleko od Nisa, a sa lepim pregledom neba.
Osh’ djavola kad je oblacno k’o nikad. Prosle godine je bilo skroz cool, posmatrao sam sa Kamenickog. Videlo se dosta, bar u delu koji nije „zagadjen“ svetlom grada.
Lep tekst, hvala na informacijama 🙂
Od hemtrejlsa se nista ne vidi celoga dana!