Narodni poslanik "Dosta je bilo" iz Niša 2016-2018.Diplomirani inženjer računarstva.Na Tviteru aktivan kao @misaizdaleka
Da li se sećate dvojice niških studenata, Davida i Mihajla, koji su prošlog proleća rešili da zarađuju džeparac tako što će svojim biciklima razvoziti pakete po Nišu? Sve je počelo jako skromno, a polako prerasta u nešto poprilično ozbiljno.
Nekoliko nedelja su David i Mihajlo radili kao kuriri u Nišu. Kako je vreme prolazilo, posla je bilo sve više, toliko da su bili primorani da angažuju još nekoliko prijatelja za ispomoć. Kada su videli da ni to više nije dovoljno, odlučili su se na prvi ozbiljan korak – da pokrenu sopstvenu firmu.
Ubrzo nakon što su završili sve formalnosti oko firme i obezbedili lokal za rad, u posetu im je došao predstavnik Poreske uprave. On im se zahvalio što su se odlučili na tako hrabar korak ka privatnom preduzetništvu. Objasnio im je sve osnovne zakone oko oporezivanja, dao im svoj lični kontakt i rekao da im stoji na raspolaganju ukoliko imaju bilo kakvih dodatnih pitanja oko poreza i ostale administracije. Takođe im je saopštio da zahvaljujući politici Republike Srbije prema start-up firmama, David i Mihajlo nisu dužni da plaćaju porez dokle god im je godišnji obrt manji od 40.000 evra. To je način da se naša zemlja zahvali svima koji imaju dovoljno hrabrosti da pokrenu sopstveni posao od nule, objasnio je on.
Posao je nastavio da napreduje, a to nije promaklo određenim domaćim investitorima, koji traže dobru priliku da ulože svoj novac. Zahvaljujući dobro osmišljenom biznis planu za naredne 2 godine, David i Mihajlo su prodali 20% vlasništva svoje firme za sjajnih 100.000 evra!
Naravno, ovo nije njihov lični novac, već novac koji su oni iskoristili za dalji rast i razvoj. Zaposlili su 5 programera i krenuli u razvoj sopstvene veb platforme za naručivanje kurira na biciklu. Trenutno otvaraju kancelarije u Beogradu, Novom Sadu i Gračanici (ciljaju Prištinu zapravo), a u narednih 6 meseci planiraju da napadnu i tržište Sofije (Bugarska), kao i Banja Luke i Sarajeva! Svaka čast, momci!
Nego, čitam šta sam do sada napisao i vidim da sam se malo zaneo. Izvinjavam se – ponela me mašta i to već posle prve rečenice, jer je zapravo samo ona istinita.
Ono što se zaista desilo nakon prve rečenice je to da je inspekcija došla u posetu našim kuririma i zatvorila ih jer “nemaju dozvolu za rad”. Kraj priče.
Doduše, nisam baš sve izmislio – recimo, poreske olakšice koje sam spominjao postoje, ali ne u Srbiji, već kod našeg “nerazvijenog” suseda – u Albaniji.
Investitori takođe postoje, ali ne u Nišu, već u Sofiji, odakle merkaju kvalitetne timove iz Niša i dovode ih u Sofiju, da tamo razvijaju svoje ideje i biznis, ali i da plaćaju porez. Dva dobra primera su sjajni start-up-ovi LegalTrek i VetCloud koje su pokrenule Nišlije, ali radeći iz glavnog grada Bugarske.
Inače, sve se ovo događa u takozvanoj “Godini preduzetništva”. Tako se zove inicijativa naše Vlade da “podstakne” građane da uđu u preduzetničke vode. Prošetajte malo našim gradom i videćete mnogo bilborda na kojima se ovaj program reklamira. Čini se kao da su više potrošili na reklamu, nego na sâm program.
Ono što najviše bode oči u vezi sa načinom na koji naša Vlada želi da poboljša poslovni ambijent je da ništa ne može da prođe bez “podsticaja” (što je druga reč za subvenciju). Kao da država kaže narodu: “mnogo ste nesposobni za bilo kakav ozbiljan posao, te mi moramo da vas podstaknemo da se pokrenete”. A svi znamo da je istina nešto sasvim drugo: zemlja nam je u tako lošem stanju, da je pravi izazov uspeti u privatnom sektoru.
Dakle, da vidimo kakva je situacija: imamo nerazumno visoke poreze na rad, firmarine, takse na sve i svašta koje je država razrezala, imamo tromu i tehnički zaostalu administraciju, koja vas na svakom šalteru podseća kako vam “fali jedan papir”, ili “nemate fotokopiju” ili “nema pečata”. Dodajmo tome i gomilu partijski zapošljenog kadra koji savesnim radnicima samo otežava rad i dobijamo poslovno okruženje koje je za sve dobro, sem za pošten posao.
Umesto da smanji porez na rad, ukine nepotrebne propise, pojednostavi procedure, otpusti partijski višak u administraciji koji guta novac svih građana, naša Vlada pokreće novu inicijativu, plaćenu našim novcem, kako bi nas “podstakla” da u postojećem sistemu derikoža, korupcije i mita pokrećemo posao!
Sa ovako lošim odnosom prema privatnom sektoru, ni hiljadu “godina preduzetništva” ne bi bilo dovoljno da poboljša poslovnu klimu u Srbiji. Ovakva inicijativa za “podsticanje” poslovanja svetlosnim godinama je daleko od prave reforme koja je potrebna kako bi u Srbiji konačno normalno moglo da se radi. A i šta očekivati od Vlade na čijem čelu je čovek koji svom narodu zamera “nedostatak preduzetničkog duha”, dok sa druge strane, on sâm nema nijedan jedini dan radnog staža u privatnom sektoru?
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sjajan tekst. Boskovicev ubedljivo najbolji do sada, sto je samo jos jedna ilustracija valjanosti glavne poente samog teksta: dajte sposobnom coveku priliku da se iskaze i on ce to i uciniti!
Ne znam koliko je široj javnosti poznato, ali preduzetnici koji porez plaćaju paušalno nisu dobili poresko rešenje već dve godine!!! U poreskoj kažu, čekaju „aplikaciju“ za obračun iz Beograda.
Zato kada jednog dana stigne rešenje, koje se svake godine uvećava bez obzira što promet firme pada, ima da nam skinu kožu sa ledja. Treba nahraniti gladna usta u javnom sektoru.
Dobrodošli u preduzetnike!
Ivane, na sednici Skupštine početkom avgusta, bilo je reči i o tome, ali mandatar nije ništa hteo da prokomentariše na tu temu.
Nažalost istinito.Svaka čast
Da li Vi, M.B. živite u nekom nestvarnom svetu, ili zemlji Abordžijana, ili možda u Prekonoškoj pećini /davnašnji eksperiment na godinu dana/, te se sada jadate ? Ili u zemlji, u kojoj ODGOVORNI i NAJPOZVANIJI /iz moje vizure- svaka mu čast/, za saradnike ima bulumentu jebivetara, kojima dan počinje u neznanju, da su TU, gde su, zarad svog NARODA, a ne sujeta ličnih i rodbinskih.
G-dine Boškoviću, apropo teme i komentara. Je li moguće da u Vladi, za ministre, svako u svom fahu, imate JAPANCE ? Ili možda ŠVEĐANE. Ili fifti, fifti. Da odgovaraju ne Srbiji, već savesti svojoj. Pa, mi bi smo, što bi rek’o pok. Momo Kapor postali „mala Švajcarska“. Ili je ovo razmišljanje jednog „običnog srpskog“ lika, iz Domanovićeve satire.
pa bez problema možeš da ljopneš bilo kakvu reklamu.Činjenica je da ono što privatni sektor ima u našoj južnoj pokrajini,KIM,možemo samo da sanjamo.Naravno,Albanija i Makedonija su takođe daleko ispred nas.Olakšice za novoosnovane firme im omogućavaju da prežive početne,najteže,godine poslovanja.Nama toliko dobro ide,mladi se postojećim zakonima potstiču na pakovanje kofera u godini preduzetništva
Da je Kosovo i dalje nasa juzna pokrajina ne bi moglo da napreduje, a stvarnost pokazuje da kao nezavisna drzava napreduju brze od Srbije. Kao i svi ostali.
Bilo bi interesantno sastati se sa premijerom ujutru,kad ima slobodnog vremena za gradjanje i preneti njegov komentar na tekst u nekom sledećem članku.
Аутор каже да су порези на рад код нас високи. Може ли да нам да поређења са неким другим земљама?
Stefane, glavni problem oko oporezivanja plata u Srbiji je što porez nije progresivan. Na manje plate bi porez trebalo da bude niži, a na veće viši (ali naravno, ne sme biti nerazumno visok – neka granica je 40-45% bruto iznosa).
Primeri u EU: https://goo.gl/r2WpQp
Analiza postojećeg poreskog sistems u Srbiji: http://goo.gl/zLBnwf
Za Australiju do $18.200 se ne placa porez. Od $18.200 do $37.000 placa se oko 20%. Ukucaj australian tax rates i videces progresivne rate.
Problem je što se kod nas mladi ljudi ne uče preduzetništvu i upravljanju, pa tako biti preduzetnik u Srbiji znači znati kako premuntati (eufemizam za jednu drugu reč) državu, poreznike i najviše – radnike. Tu čovek najviše izgubi energije, pa nema nešto mnogo elana za neke inovacije. Inače, svaka olakšica, smanjenje poreza i nameta bi samo bila zloupotrebljena od strane postojećih poslodavaca….
Још једна фирма Нишлија коју је покупио инкубатор из Софије је и EuroPatc https://www.crunchbase.com/organization/europatc#/entity
Autor teksta je propustio da napomene da su osim zatvaranja, revnosni poreski inspektori podneli nadleznom sudu i prijavu protiv ovih mladica zbog nedozvoljenog obavljanaja delatnosti….pa u zavisnosti od predloga ima jos i da plate kaznu od 50.000 do 500.000 rsd ili zatvor. Pa ko sme nek krene u preduzetnike?…
Posao kojim su se bavilizahteva posedovanje licence. Kao sto taxi ne moze da pocne bez saobracajnog inspektora.
Mozete biti kivni ali se momci nisu raspitalista treba. Inace licenca je 200 evra i zahateva pravljenje pravilnika poslovanja o postupanju sa robom. Sa ostalim mogu samo delimicno da se slozim i to ne znog nemara drzave vec zbog neupucenisti lokalnih investitora. Eleven ima 22M+ Eur.
Sa interneta:
„U nekom trenutku su mi bili interesantni i fondovi i krediti države tokom ove „godine preduzetništva“. Sa više strana sam dobio jasne naznake da pare mogu da dobijem vrlo lako ako sam spreman da vratim 10% od ukupne cifre nekome u džep. Kažu, to je su najjeftinije pare.
Ivica je dotaknuta, zaokret je počeo.“
Iskreno, spasio sam se, kas sam zatvorio firmu…Mnogo me koštalo zatvaranje…Plati još ovo, još ovo i dan danas mi dolaze razno razne obaveze koje se pojavljuju niotkuda…
Pa ima li kraja… Sve proveriš i taman misliš da si konačno završuio, a ono, opet neka stavka… Živim od socijale na račun države… Sad ja njih koštam…
Nikome ne savetujem privatni biznis…
Može,na zaradu 10:1
I sad ja ako dobro kapiram, trebalo bi da zaključim da svi koji zaradjuju dobro od privatnog biznisa ili su deo ‘partijske bratije’ ili su statistička greška. Malo više vere, malo više upornosti. Znate li koji je procenat biznisa koji propada u prvoj godini poslovanja u uredjenim drustvima koja neguju preduzetnički duh?
Sistem nije dobar, i to je tačno, ali uspeh je moguć i u takvim uslovima.