Narodni poslanik "Dosta je bilo" iz Niša 2016-2018.Diplomirani inženjer računarstva.Na Tviteru aktivan kao @misaizdaleka
Početkom oktobra krenulo je redovno, jesenje zasedanje Skupstine Republike Srbije. Još poslanici nisu ni zagrejali svoje stolice a jedna tema naglo je podigla temperaturu u sali. Naime, Vlada je predložila narodnim predstavnicima na usvajanje “Izmenu Zakona o lokalnoj samoupravi”.
Iza ovako lakonski formulisanog naslova krila se tema raspodele novca između lokalnih samouprava i Republike. Ovim predlogom načinjen je „težak ali mudar potez“ da se opštinama i gradovima praktično oduzme deo sopstvenih prihoda i prebaci na Republiku. Dakle, i ovako mršavi transferi lokalu će od sada biti još tanji.
Ovakav predlog, koji dodatno osiromašuje devastiranu unutrašnjost Srbije, gura vladajuća koalicija, koja se pritom iz petnih žila trudi da nas ubedi da je proevropski orijentisana.
Međutim, ako je u ujedinjenoj Evropi, u mnogim zemljama, odnos pri raspodeli para između lokala i centra otprilike pola-pola ili povoljniji za lokalnu sredinu, pitanje je kuda nas stvarno vode naši mudri “Evropejci“ iz SNS-a. Jer, učlanjenje u EU nije samo po sebi cilj, već faktor koji bi trebalo da od Srbije napravi uređenu zemlju. Međutim, ovakvim zakonima SNS pokazuje da voli EU samo na rečima, ali ne i delima.
S druge strane, zašto je uopšte potreban ovakav zakon kada živimo u zemlji koja je, zahvaljujući našem vođi, stabilizovala svoje javne finansije i ima suficite na sve strane? Ako para ima, čemu onda dodatna zahvatanja sa lokala? A možda je ovo pitanje bespredmetno budući da je formulisano na bazi informacija sa državne i pink televizije, na kojima je uvek sve u Srbiji sjajno i bajno.
Treće, opet retoričko pitanje, jeste kako to da gradonačelnici iz vladajuce koalicije gromoglasno, horski pozdravljaju to što se njihovim samoupravama uzimaju pare? Verovatno su već razradili planove kako da nadomeste taj novac. To će se sigurno na ovaj ili onaj način preliti na obične građane – povećavanjem firmarina, lokalnih taksi i sličnih nameta, što će na kraju poskupeti proizvode i usluge.
U vezi s tim, pravdajući ovakva otimanja jedan poslanik vladajuće većine je nedavno rekao da će se “tako stati na put neradnicima iz javnih službi” čime je javno priznao da nikako nisu zadovoljni svojim kadrovima koje su dobro udomili. To se rešava sistematizacijom radnih mesta, uvođenjem reda i ocenjivanjem učinka ljudi, a ne smanjenjem para za njihovo finansiranje.
“MMF nam je naredio. Šta ćemo, ni nama se ne sviđa, ali moramo to da ispoštujemo, a sve to zbog onih pre nas, koji su se zaduživali!” – verovatno najomiljeniji argument sadašnje vlasti kada je u pitanju uzimanje novca građanima. Jeste tačno da je MMF tražio da se smanji deficit republičkog budžeta, ali ne i kako.
Ono što većina građana ne zna je da je na Vladi Srbije da sama odluči kako će nadomestiti minus u državnoj kasi. A mogućnosti su ogromne, jer nema gde sve opasno ne curi. Državna preduzeća u dugovima, opstaju samo subvencijama, ogroman višak radnika, sa jako visokim platama. Sjajni primeri – Železnice Srbije, EPS i naravno, toplane. Dalje, subvencije stranim investitorima širom Srbije, dok radnici u tim fabrikama rade za minimalac i jedva dobijaju pauzu za toalet.
Sve je to moglo da se reši, smanji, subvencije ukinu i to bi moglo da bude rešenje za deficit. Ali zašto ukidati glavne načine tajnog finansiranja stranaka, kad može da se otme od lokala, a na taj način i od građana?
Centralizacija, tako dobro ustrojena u vladajućoj stranci, preslikava se sve brže na funkcionisanje države. Lokalne samouprave su u sve većim problemima. Ako je za ikakvu utehu, valja se prisetiti kraja Miloševića: sve je upravo počelo na lokalu!
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Još jedan odličan tekst mladog Boškovića, sa kojim se neću uvek složiti, ali koji pobuđuje moje sve veće poštovanje. Da bi ovakvi, kvalitetni ljudi u Srbiji mogli da postanu uticajni nužno je da ojačaju klonule građanske stranke: oslabljeni DS i jedva postojeći DJB. Pojedinačno, uskoro će otkriti da su usamljeni i nemoćni i povući će se u svoje profesije. Jake stranke daće im prostor za delovanje.
Hvala na lepim rečima 🙂
Voleo bih da čujem i vaše kontraargumente, ukoliko mislite da su bitni.
Što se tiče mog političkog angažmana u budućnosti, ja to doživljavam kao privremenu profesiju u kojoj ne planiram da se zadržavam predugo. Ja sam pre svega programer i to je ono što me čini srećnim i čime želim i nadalje da se bavim. A posao u skupštini je iznuđen zbog jako loše političke scene.
Nemam kontraargumenata na članak, s njim se slažem 100%. Naše neslaganje odnosi se na funkcionisanje DJB – nedavno smo diskutovali. Mislim da Radulović nema budućnost u politici i da organizuje DJB kao sektu sledbenika, a ne kao stranku. DJB okuplja mnogo sjajnih ljudi, punih energije i volje da društvo menjaju. Bez ozbiljne STRANKE, bez diskusija i udela u organima odlučivanja – razići će se.
Mislim da mogu da kažem u ime DJB poslanika, kao i u svoje ime da mi ne sledimo nikakvog vođu, nego ideju. Ne interesuje nas toliko Radulović, koliko nas interesuje program stranke. Dok je taj program zdrav i sledi se, mi ćemo biti tu.
Inače, među nama ima dosta različitih mišljenja, kao i neslaganja. Ponekad nismo saglasni ni sa Radulovićem, ali to je u redu i tako bi i trebalo da bude.
Dobar odgovor. 🙂
Nadam se da ćete, uz profesionalni angažman, naći načina da i na duže staze bar delimično ostanete u politici. Politika je najvećma veština upravljanja sistemima, za šta ste svojim obrazovanjem i inteligencijom već dobro pripremljeni. Iskustvo ćete steći uz put. A što se tiče našeg (sasvim zdravog i normalnog) neslaganja – pa, verujem da ćete mi jednom reći da sam bio u pravu…
Život je suviše kratak da bih se posvetio poslu koji ne volim 🙂 Ja sam programer i to želim da ostanem.
Što se tiče neslaganja, moj stav je da ključ ličnog napretka to da čovek stavi na stranu ego i sujetu i prizna da greši kada je zaista tako. Ja se trudim da se držim tog principa koliko god je to moguće.
Milose,bravo!Nije mene iznenadilo sto nam prenosite na kakve je sve apsurde spremna vladajuca vecina jer joj je dostupna glasacka masina,vec oportunost ostalih poslanika iz Nisa koji cuvaju svoje stecene pozicije i privilegije,kao da ne zive i predstavljaju Nis!
Milose da li ste upuceni kada nasi cenjeni poslanici planiraju usvajanje GUP-a za palilulu 3.Mislim da je to bitnije za dobrobit grada jer zbog toga ne mogu da podnesem zahtev za gradjevinsku dozvolu a time i grad gubi.
Dušane, ja koliko znam, lokalni GUP je u nadležnosti Grada Niša, a ne Republike. Drugim rečima, time se ne bavi državni parlament, već gradska skupština. Ja sam poslanik u parlamentu.
Znao sam da će skupo da nas košta onaj autobus.