Narodni poslanik "Dosta je bilo" iz Niša 2016-2018.Diplomirani inženjer računarstva.Na Tviteru aktivan kao @misaizdaleka
Koliko vodite računa o svojoj životnoj sredini? Da li sortirate otpad na bilo koji način? Da li flaše bacate u poseban kontejner namenjen za to?
Da li u prodavnicu nosite ceger i odbijate plastične kese koje vam bez pitanja stavljaju u ruke? Da li ujutru, kada krećete na posao, svoje smeće iz stana bacate u uličnu kantu, ili ipak odnesete do kontejnera, gde mu je i mesto? Da li ste ikada probali da zatvorite kontejner za sobom?
Srbija je lepa zemlja, ali to ne vredi mnogo kada je i prljava. U poređenju sa ostalim gradovima u našoj zemlji, Niš ne može da se pohvali da odudara od ove slike. Štaviše, kod nas je situacija verovatno i gora nego u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu.
U Narodnoj Skupštini Republike Srbija postoji zaseban odbor koji se bavi životnom sredinom čiji sam i ja član, ispred poslaničke grupe “Dosta je bilo”. Naš zadatak je da svaki predlog zakona koji se tiče te oblasti, pre nego što ode na glavnu raspravu, izanaliziramo, prodiskutujemo i eventualno ispravimo ukoliko za tim postoji potreba.
Broj predloga zakona koji je naš odbor do sada razmatrao je – nula. Koliko primećujem, mi zapravo nemamo šta da radimo – po pitanju životne sredine se ama baš ništa ne događa. Stojimo. Tapkamo u mestu. Naša Vlada, po svemu sudeći, smatra da to nije bitna tema. Za to vreme zjape otvoreni kontejneri, izliva se kanalizacija u reke, a na obalama Nišave i drugih reka svakog proleća niču tone i tone plastike.
Pošto je predsednik odbora shvatio da nemamo čime da se bavimo, rešio je da mora da nam izmisli neka zaduženja. “Svi zakoni do sada su loši,” rekao je on, “moramo ispočetka. Zato, predlažem niz javnih slušanja, gde ćemo pričati o svim problemima, pa pisati nove zakone”.
I tako mi krenusmo u čavrljanje o problemima u životnoj sredini ispočetka. Kao da se niko nikada time nije bavio. Kao da predsedavajući odborom, Branislav Blažić (SNS), nije i u prethodnom sazivu takođe bio predsednik istog odbora. Pravimo se ludi maltene.
Stav poslaničke grupe “Dosta je bilo” je jasan: glavni problem je nedostatak političke volje. Šta god mi na odboru rešili, to suštinski ništa neće promeniti, jer glavne donosioce odluka u ovoj zemlji životna sredina jednostavno ne interesuje. Na celo moje izlaganje, gde sam ovo jasno predočio, predsednik Blažić je samo imao da kaže: “ja ništa od problema nisam čuo, idemo dalje”. Dakle, rešio je da se za odbranu od mojih argumenata osloni na iskustvo noja – stavio je glavu u pesak.
Jedan od bitnijih problema u zaštiti životne sredine je i nedostatak edukacije od malih nogu. Zbog toga, građani ne shvataju značaj reciklaže. Štaviše, nakon što su dobili reciklažne kante, mnoge Nišlije su se zapitale zašto oni nisu plaćeni za to što recikliraju. Nivo neznanja ide čak i dotle.
Dokaz da se država ovim pitanjem ne bavi ozbiljno je privatna inicijativa čiji je glavni cilj upravo to – edukacija. Naime, jedan kablovski operater u Srbiji je rešio da se pozabavi tim pitanjem kroz promotivne klipove i akcije na terenu. Zahvaljujući njima, na Fejsbuku nam se u sponzorisanim postovima obraćaju naše poznate ličnosti i pozivaju da ne prljamo životnu sredinu. Dakle, ova oblast je toliko zapostavljena, da se privatnici samoinicijativno time bave.
Kako rešiti problem konstantnog zanemarivanja životne sredine? Za početak, trebalo bi da u vrhu izvršne vlasti imamo ljude koji su svesni važnosti ovog pitanja. Životna sredina bi u udarnom Dnevniku 2 trebalo da ima barem istu pokrivenost kao i pitanja Kosmeta, Beograda na vodi, (lažne) dileme istok-zapad, itd. Treba da prihvatimo činjenicu da je ovo izuzetno bitno pitanje i da ako ga uspešno rešimo, ne samo da doprinosimo razvoju privrede i turizma, već ostavljamo i bolju zemlju svojim naslednicima.
Nažalost, sa ovakvom vlašću, nerealno je očekivati da će se išta u skorije vreme promeniti na bolje. Životna sredina zahteva sistemski pristup, mora postojati plan koji može biti i po nekoliko decenija dugačak. Znajući da naši političari na vlasti često samo na osnovu dnevnih rejtinga kreiraju politike, ne preostaje nam ništa drugo nego da čekamo neke bolje i mudrije ljude na čelu naše zemlje. Zato, na proleće, svi na glasanje!
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ne moramo Beograd stalno da vučemo za rukav, tražeći pomoć u rešavanju problema. Kao što ne mora, gotovo svaki komentar, da bude intoniran krivicom Beograda/Vlasti/, te da će predstojeće Proleće rešiti, iz naslova priče, probleme i zablude pojedinaca. Čuvanje životne sredine, u krajnjem su, verovatno i ponajviše, problemi Lokala, a i pojedinaca, nas samih, slike potvrđuju, naše svesti i savesti
Da bi se rešio problem na nivou pojedinca, potrebna je šira akcija koja bi uticala na te pojedince.Da li mi iz Niša možemo u obrazovni plan i program da uvedemo novi predmet, ekologiju? Ili da izmenimo postojeći?Ne.
Isto pitanje važi i za aktuelizovanje ekologije kao teme – da, to mogu Južne vesti da probaju,ali mnogo veću težinu će pitanje dobiti ako ministar priča o tome na državnoj televiziji.
Ne možete od gladne, raspamećene i raspolućene Srbije, tražiti u ponašanju njenom, lepotu civilizovanog sveta. Barem, ne sada. Ima vremena za ekologiju, koja je mnogo,mnogo više od razbacanih kesa i prevrnutih kontejnera, koji su, treba li uopšte reći, mnogima, ne krivicom njihovom sadržaj života.
Ako postoje odvojeni kontejneri, separacija otpada zaista ne košta ništa, bilo da vam je plata 25000 ili 55000 dinara. Nošenje cegera u prodavnicu je isto besplatna. Bacanje kućnog smeća u kontejner (a ne u uličnu kantu) je takođe džabe.
Eto, vidite kolega, tipičan primerak Balkanca koji ne želi da menja svoje navike. On nalazi opravdanje za svoje postupke čak i ako to ne zahteva mnogo napora i energije. On čeka da mu neko drugi obično reši neki problem, i kako sa takvima da menjamo Srbiju ako oni nemaju svest da je potrebno i sebe da promene? Pozdrav.
Covek koji jedva prezivljava i hrani svoju porodicu ne razmislja o ekologiji i plasticnim kesama. Te iste kese mu sluze a djubre(da ne kupuje kese za djubre jer je svaki dinar vazan) ili ako ima nesto da ostavi u zamrzivac.
Treba poceti od menjanja svesti gradjana ali dok se ovako tesko zivi na jugu to je gubljenje vremena. Kazne jesu resenje ali znamo kako to ovde funkcionise…
Dečko, ne gubi vreme. Kažem ti kao otac, po godinama koje imam a i radio sam zajedno sa tvojim ocem,ako si na njega treba da si pametan.Onda se sklanjaj odavLe, oma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nisam takve prirode. Ne odustajem toliko lako.
Odbijam da se pomirim sa trenutnim stanjem, a posebno kada su nas do tog stanja doveli najgori od nas.
Kolega, vilenićeš neko vreme kao poslanik, trošiti pare nas poreskih obveznika i nećeš uraditi ništa kao i niko pre tebe. Ako si inženjer, osmisli nešto, pokreni neki posao, zaposli ljude i tako ćeš najbolje pomoći sebi, drugima i državi. Tako su se menjala moderna društva na bolje: radom, inovacijama i proizvodnjom, a ne praznim pričama u mahagonija skupštini i besmislenom politikom. Skloni se!
Kolega, vidim da je tvoja premisa da poslanik, ko god bio, ništa ne može da uradi. Vodeći se tom mišlju, možda i parlament da ukinemo, šta misliš???
Stav „neću da pokušam, jer nema šanse da uspem“ nikada neću da podržim. Samo da kukamo i da ništa ne pokušamo zaista ne vodi ničemu.
Inače, već sam zaposlio više ljudi, tako da na tom polju delam već godinama i delaću i dalje.
Vidiš kolega, premisa je da se nešto može i mora promeniti samo politikom. Greška neviđena. Svaka zemlja u kojoj je politika menjala stvar „na bolje“ veoma loše je prošla. Uspešne i moderne su one koje je menjao ljudskih ruku rad! U svakoj zemlji „građani“ prljaju, samo se ne biju po uši kao kod nas, nego po džep.
Za pocetak da se uvedu kazne za bacanje papirica, opusaka, a takodje i za pljuvanje po ulicama. Sadasnje komsije makedonci, uveli su pre nekoliko godina kazne 50 eura za takve prekrsaje, pretpostavljam u zelji da primene vrednosti EU. Tako nesto mogu samo da podrzim. Pa da krene komunalna policija ili ko vec, da pise kazne i eto cistiji grad, a i puniji budzet. Pa te pare uloziti u reciklazu.
Zdrava životna sredina, ne treba se pominjati samo u izbornim kampanjama. Stičem utisak, da od 2000-e god., životnom sredinom se bave svi, a rezultati nikako da budu vidljivi. Za početak predlažem svima, ko nije do sada, da pogledaju film „Tužna Morava“. Iz dana u dan, situacija je sve alarmatnija. Zdrava životna sredina treba da bude strateški cilj, a ne samo „tačka“ u programu kampanje partija.
Milane, na jednoj od sednica sam čak pustio na laptopu upravo taj klip i tražio da pozovemo ljude koji su ga snimili da dođu u Skupštinu. Nažalost, predsedavajući nije bio za to zainteresovan. Evo klipa (na samom kraju pričam ja, a kamerman je namerno isekao laptop, tako da se klip na monitoru skoro i ne vidi):
https://youtu.be/dvlGbZksiIY?t=54m34s