Vlast koju plaćaš da štiti tvoje interese te prevari. Ti je tužiš i na sudu dokažeš da su te prevarili. Tražiš da ti vrate novac koji su ti na prevaru uzeli, a na kraju završiš na spisku personae non gratae kao neka vrsta izdajnika, sa realnom šansom da ti oko ruke vežu neku traku.
Tako unajkraćem izgleda niški recept za prikrivanje krivaca i izbegavanje odgovornosti u Gradskoj upravi i javnim preduzećima.
A šta bi bilo kada bi neka privatna firma kroz tužbe nekoliko stotina mušterija izgubila milione?
Gazda bi sigurno bio ljut na mušterije koje su tužile, ali siguran sam da bi posle nekog vremena zastao i rekao: „Čekaj, ako mušterije stalno tuže moju firmu i dobijaju me na sudu, daj da vidim ko to u mojoj firmi pravi gluposti!“.
Umesto spiska mušterija koje su ga tužile sakupio bi presude gde je izgubio sporove, pa zatim dao sve od sebe da nađe radnike ili poslovođu koji su za to bili krivi, koji ne radi svoj posao kako treba i kaznio ih ili čak i otpustio. Tako, ne bi samo rešio problem loših radnika, već bi i ostalima pokazao šta ih čeka ako ne rade ono za šta su plaćeni.
Rezultat toga bi bio win-win. Ponovo bi imao radnike koji dobro rade i zadovoljne mušterije, a to znači i više para u svom džepu.
Nedavno su „Južne vesti“ tužile gradsku upravu Niša. Sud je presudio da je Grad kriv, da je greškom nekog činovnika napravljena šteta i da „Južnim vestima“ zbog toga moraju da plate odštetu.
Cifra je bila simbolična, ali em građani nisu saznali da su gradske vlasti morale da njihovim novcem privatnoj firmi plate odštetu, em se ne zna da li je nestručni činovnik na bilo koji način kažnjen ili, pak, da li je njemu od plate odbijen iznos štete.
Opet poređenje sa privatnikom: kada gazda dragstora naiđe na kraju dana na minus u kasi, šta se dešava? Teško mi je da poverujem u bilo koji drugi scenario od onog da kasirka iz svog džepa izvadi i nadoknadi razliku.
Ali da se vratimo na državni sektor. Nekažnjivost vlasti nisu smišljali građani, nego političari, ali je ona svakako rezultat gluposti građana.
Na kraju, zašto bi vlast uopšte menjala takav sistem? Mnogo im je lakše da nastave kako su započeli, sastave još jedan spisak i samo krenu po njemu…
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Baš tako. Što vlast da menja gradjane kad su tako glupi pa ih glasaju. I onda imamo sado-mazo… Treba glasati pojedince, a ne liste sastavljene od odredjenih partija.Ali tako ne bi prošli mediokriteti bez ili sa (mega-sega)škole.A najbolji odlaze.Velikodušno ih prepuštamo nekome mlade, pametne, savršene. I nikoga nije briga za to.
Mada je tačno da političari održavaju sistem nekažnjavajući po njih, oni ga nisu smislili, bar ne ovi savremeni. Oni samo održavaju takvu praksu i tradiciju sa dubokim korenima. Takav tzv. patrimonijalni sistem delo je monarhističkih vladara. Oni su osnivali službe sa ciljem da služe caru a ne narodu i zato naši servisi „građana“ još uvek nemaju dovoljnu svest da treba da služe građanima.
Teško je utvrditi ko je osmislio, ali je činjenica da se niko od „novih“ ne trudi da to promeni tako da vrati u normalu, već samo postojeće stanje „usavršava“ prilagođavajući ga svojim potrebama.
Otuda i odabir naslovne fotografije u tekstu.
Mi nemamo obostrano obligaciono pravo jer je pojedinac neravnopravan sa državom kao šut sa rogatim. Obaveza državi se smatra važnijom nego njena obaveza prema pojedincu.
I, naravno, odgovornost je još uvek kolektivna a ne lična kao u primitivnoj zajednici.Mi i nismo (moderno) društvo već zajednica. Tu tradicionalnu praksu su od careva preuzeli i nastavili i komunisti i ona još uvek traje
Tako je.
I u npr. Zakonu o putevima postoje poglavlja „Prava države“ i „Obaveze građana“, ali nema obrnutog – „prava pojedinaca“ i „obaveze države“.
Nazalost,tačno.Surova realnost
ima tu više slojeva, prvo nisma čio da je u Srbiji bilo ko dobio otkaz zbog nestručnog rada, ponajmanje u državnoj službi, što je imajući u vidu po kakvoj su preporuci došli, skandal za sebe, drugo nijedan službenik nema nikavu samostalnost u radi, pa ni stručnu, tako da postoji i druga strana meseca, čak tamnija..
mislim da ni posle Herošime nije bilo ovakve devastacije, i ne izgleda da biti bolje
Pedja,na glupost i zatucanost,treba dodati i samozivost i strah!Dobijajuca kombinacija za politicare i njihovu potpunu relaksaciju!Pivopije u Irskoj protestvuju zbog vece cene piva,Grckom teku potoci krvi,samo za neki zakon u najavi,o Turcima,Spancima i Italijanima,da ne trosimo reci…
Jedino što može da natera vlast na odgovorno ponašanje je pretnja od gubitka vlasti. To znači jaka opozicija. Ne pojedinci, ne grupe zbunjenih i gnevnih građana sa parcijalnim zahtevima nego jake i organizovane opozicione STRANKE. Uprkos odijumu građana prema njima. Povećanje bahatosti naše vlasti rezultat je slabljenja opozicionih stranaka i to se MORA promeniti, inače odosmo svi zajedno u ambis.