Diplomirani menadžer u turizmu. Master Produkcije dramskih umetnosti i medija završio na beogradskom FDU. Doktorand na novosadskom PMF-u iz oblasti kulturnog turizma.
Produkcija: Narodno pozorište Niš, Narodno pozorište Beograd
Tekst: Dejan Stojiljković
Režija: Jug Radivojević
Uloge: Miodrag Krivokapić, Petar Benčina / Miodrag Radonjić, Luka Grubišić, Miloš Cvetković, Suzana Lukić, Snežana Petrović, Tamara Dragičević, Aleksandar Mihailović, Dejan Cicmilović, Aleksandar Marinković, Dejan Tončić, Miroslav Jović, …
Predstava KONSTANTIN rađena je namenski za proslavu 1700 godina Milanskog edikta. Često smo u istoriji viđali resitale rađene „jer treba obeležiti to i to“, ali ovo je ozbiljna predstava i ta ozbiljnost i punoća vidljiva je sve vreme. Sat i po pozorišnih iluzija sa mnogo dužim efektom.
Dejan Stojiljković vešto je napisao intimnu ispovest čoveka koji je promenio svet te verujem da smo na tragu novog dramskog pisca. Kao iskusan reditelj (98. režija) Jug Radivojević imao je zadatak da isprati period od šezedesetak godina i da gotovo filmski predstavi sagu o jednom od najvećih vladara sveta. U tome je uspeo. Veoma efektna, jednostavna režija sa likovima obojenim snažnim emocijama. Na momenat stripovski pričana, kolorično iako imamo samo dve boje!
Tekst prati tri paralelne priče: prva je posvećena dečaku Konstantinu (veoma nežna i suptilna scena dečaka Luke Grubušića i Snežane Petrović koja igra njegovu majku Jelenu, i koja mu objašnjava zašto ne može da dotakne Sunce). Druga priča je o vojskovođi Konstantinu koji je rušio, palio i žario i koji nikada nije bitku izgubio – mladi Miodrag Radonjić ima dobre prelaze od neveštog i nesigurnog dečaka do hrabrog vojskovođe. Konačno poslednja priča je o Konstantinu kao starom, iznemoglom vladaru koji skoro sve zna (ali ipak nije dotakao Sunce!); priča je o čoveku od krvi i mesa koji sumnja, pati i koji umire baš kao i svi mi. Igra ga sjajan Midorag Krivokapić. Nema glorifikacije (podsetimo se – samo je pravoslavna crkva proglasila Konstantina za sveca) – Konstantin je i ubica! Krivokapić igra lucidno, hrabro, piktoreskno. Glasom, mimikom i pokretom on je Konstantin dete, vojskovođa i starac: sve odjednom i kroz njegovu rafiniranu igru vidimo sve boje Konstantina. Velika je ovo rola velikog glumca: filmski urađena sa puno krupnih planova a emocionalno jaka – pozorišna!
Efektna je scenografija Aleksandra Denića – stepenice visine šest metara zapravo predstavljaju put kojim svako od nas prođe: teži se večnom pa neko stigne kao pravednik a neko ide drugim putem. Ovo je predstava o preobraženju, pa i o praštanju i snovima. I scenografija i savršeni crveno – beli kostimi Bojane Nikitović (mogu biti simbol onih koji greše i onih koji su prošli sve krugove pakla i izvukli se – kao kod Dantea) pomažu svemu tome.
Odmerena a tako jaka i sugestivna Suzana Lukić pojavljuje se u ulozi Lidije – hrišćanske robinje. Skoro je magična njena i scena Konstantina kada ona izlazi iz bordela i na rukama umire svom gospodaru. Odlična uloga mlade Lukićeve: istinita, bolna, emocionalno tačna.
Tamara Dragičević igra drugu Konstantinovu suprugu Faustu. Ona je besna, zločesta, ironična i obesna (koliko može). Koketa je (kad treba) koja oslikava razvrat Rima.
Aleksandar Mihailović kao Konstantinov pisar je već konstantno dobar. Tu je i veliki dvojac: Dejan Cicmilović kao Galerije i Aleksandar Marinković kao (Sveti) Dimitrije. Gošća iz Banjaluke Aleksandra Ćosić prikazala je prvu Konstantinovu suprugu – uloga mala ali efektno urađena!
I konačno suštinske scene uradili su maestralno Miodrag Krivokapić i Miloš Cvetković kao glasonoša a možda i ispovednik njegov a možda i Bog. Njegov umirujući glas bio je dobra provokacija Krivokapiću da da svoj maksimum. Cvetković je sve vreme na sceni – miran, ubitačnog pogleda, željan istine. Iz publike se apsolutno vidi njegova rešenost da Konstantina “muči” do kraja.
Ovo je priča o preobražaju koja bi trebalo da nas dotakne. Priča je i o praštanju i valjalo bi da naučimo kroz nju i o sebi ponešto!
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Da oprostimo autorima predstave što su opelješili blokiranu gradsku kasu i napravili „slikovnicu o velikom caru“. Katastrofalna predstava i šlihtarski prikaz. Evo šta kažu kritičari koji nisu autorovi drugari:
„To što je pozorišno uprizorenje „Konstantin“, Dejana Stojiljkovića, u režiji Juga Radivojevića, dozlaboga anahrono u izrazu i zaglupljujuće u sadržaju, nije tek posledica nestručnosti, neznanja i rđavog ukusa, nego neumoljive logike perverzno nekritičkog duha nacionalne proslave 1700 godina od donošenja Milanskog edikta, čiji je ono uspešni podanički izraz. Njegova kičerska estetika konsekvencija je političke laži o hrišćanstvu Konstantina Velikog i državotvornosti Isusovog učenja, za koju je plaćeno da propagira iz ubeđenja.“ (Zlatko Paković, „Danas“)
„I tako skoro dva debela sata – neke nezanimljive priče, o nekom nepoznatom i ni za koga danas bitnom, starorimskom caru, starinski prikazanom, dosadno i nepotrebno, pompezno i nadmeno, nerazumljivo i usporeno, kao lokomotiva kojoj je ponestalo pare, a nema ko da naloži kotao i nema se od čega, a ne umeju baš ni da otvore peć, pa da ubace makar neko dobro drvo, ili kakav jak ugalj – od emocija, od istine, od talenta i znanja. NIŠTA!“
(Goran Cvetković, Radio Beograd 2)
Šta,postoji i novorimski car?
Pa da, u tome je poenta. Bravo, Ozimiću!
„Jedna od posledica tog mnoštva isporučenih kratkih scena je da se zapravo nijedna začeta tema ne obrađuje dublje ni složenije. Likovi su ostali na nivou skica, neuverljivih figura koje pokušavaju da se održe putem fraza, pseudofilozofskih reči i misli, lažnih zato što iza njih nema dubine ni autentičnosti. U vezi sa tim, gledaoci ostaju uskraćeni za puni doživljaj drame, emotivnu identifikaciju i katarzu koji se očekuju od ove vrste dramskog teatra.“
(Ana Tasić, „Politika“)
Nisam ja Pikse, pa da sada kacim izvode iz onih pozitivnih kritika… Glupo je.
Premijera i tri reprize u Nisu su bile krcate, a karata nije bilo 5 dana pre poslednje reprize. U Beogradu vec danas nema karata za reprizu 20. marta.
Daj boze da nam sve predstave budu tako lose! 🙂
Posle predstava koje su vecina od gore navedenih „kriticara“ proglasili genijalnim, ne samo da je publika pobegla od pozorista, nego im ni trece koleno nece uci u teatar.
@Centrisi
Pa nije glupo, nego nemoguće. Sve kritike osim ove u Južnim vestima, bile su izrazito negativne. I nemojmo se zavravati sa rasprodatom predstavom. Ne znam nikoga iz Niša ko je zaista kupio kartu za nju – karte su podeljene zaslužnim građanima, prijateljima i porodicama. Hvaliti se time što je premijera bila krcata, kad znamo da su na niškoj premijeri bili pre svega ljudi koji su stajali iza samog projekta, najblaže je rečeno neukusno.
Ogromne pare su potrošene na predstavu lišenu bilo kakvih umetničkih kvaliteta.
A jeste gledali predstavu? Gde je Vas sud? Ja gledala i platila kartu i to za balkon!
„Videli smo izvanredno likovno dizajniranu predstavu na velikoj sceni Narodnog pozorišta. Tema je vrlo teška, pogotovo kad se namenski radi. Urađeno je čestito i profesionalno, ali ne kompleksno“, rece Jovan Cirilov, neznalica, kao i nekoliko selektora koji uvrstise Konstantina u programe festivala…
Bezobrazno je porediti Konstantina sa estradom, jer ova predstava to nikako nije, sto se i iz ovih pljuvajucih kritika moze zakljuciti. I znam da je poslednji cin razapinjanja ove predstave trebao da bude prazan parter, ali gle cuda! Predstava ide na kartu vise! U odabiru izmedju recimo Bure, sa sjajnim kritikama Ane Tasic, ali praznim parterom i prepunog Konstantina sa katastrofalnom ocenom te iste persone, ja biram da Ana vise ne napise ista pozitivno za ma koju predstavu u Srbiji.
A sada skupite sve te kritike, pa demonstrirajte ispred pozorista protiv neposlusne i slobodnomislece publike!
@Pikse,u vezi komentara “ Ne znam nikoga iz Niša ko je zaista kupio kartu za nju – karte su podeljene zaslužnim građanima, prijateljima i porodicama“ znam da niste u pravu. Samo iz Narodnog muzeja je otišlo petnaestak mojih koleginica (što ja znam)koje su iznele prilično afirmativnu kritiku komada. Naravno, bilo je tu stvari na koje su imale i primedbe ali je opšti utisak da je predstava sjajna.
Pa Ćirilov je zapravo rekao isto što i Ana Tasić, samo malo diplomatskijim rečnikom. „Predstava je izvanredno dizajnirana, ali ne i kompleksna“. Drugima rečima – slikovnica.
@Pikse,to što su A.Tasić i J.Ćirilov kao pozorišni kritičari rekli o predstavi je njihov sud koji ne komentarišem.U pitanju je Vaša tvrdnja “ Ne znam nikoga iz Niša ko je zaista kupio kartu za nju – karte su podeljene zaslužnim građanima, prijateljima i porodicama“.Možda Vi ne znate – ja,rekoh Vam znam najmanje 15 u Muzeju.
@Pikse,to što su A.Tasić i J.Ćirilov kao pozorišni kritičari rekli o predstavi je njihov sud koji ne komentarišem.U pitanju je Vaša tvrdnja “ Ne znam nikoga iz Niša ko je zaista kupio kartu za nju – karte su podeljene zaslužnim građanima, prijateljima i porodicama“.Možda Vi ne znate – ja,rekoh Vam znam najmanje 15 u Muzeju.A inače, nemojte da zaboravite da su veeeeelike predstave kao Radovan III ili Korešpodencija dočekane od kritike na nož da bi kasnije,vremenom, postale istorija srpskog i jugoslovenskog teatra.
Pa nisam vama ni odgovarao, nego Centrisitu.
To što su ljudi išli da gledaju predstavu ne pokazuje da je predstava dobra, nego da je reklamirana na velika zvona, a svakako je i skandal sa finansijama ljude zaintrirgirao da vide o čemu se tu radi.
Porediti Konstantina sa Radovanom je pretenciozno i neukusno. Da, neke predstave su duboke, ali neshvaćene od kritike, i treba da prođe vreme da bi se njihov kvalitet prepoznao i uvažio, ali one su retki izuzeci. U ubedljivo najvećem broju slučajeva, predstave koje kritika jednoglasni oceni kao loše, prazne i šuplje uistinu i jesu prosto loše, šuplje i prazne, bez ikakvih iskupljujućih kvaliteta. Šta mislite u kojoj je kategoriji Konstantin, predstava u kojoj se izgovaraju rečenice poput ove: „Mama, sunce je danas tako dobro prema meni. Da li me sunce voli, mama?“
Možda stvarno postoji neki promil šanse da je u pitanju genijalna predstava koja je toliko duboka i ispred svog vremena da je niko ne razume. Ali najirkrenije sumnjam.
Pikse@ Losa ti je namera prijatelju i tu je problem u tvojim komentarima. Taj isti Cirilov rece i „Uradjeno je cestito i profesionalno…“, ali ti se to ne uklapa u sliku koju bi da naslikas.
Sto se ostalog tice citiracu se, jer mi se moze 🙂 „A sada skupite sve te kritike, pa demonstrirajte ispred pozorista protiv neposlusne i slobodnomislece publike!“
Protiv publike? Pa nemam ja ništa protiv publike, nego autora predstave koji su od te iste publike, odnosno građana Niša i Srbije, uzeli ogromne pare za „čestito urađenu“ slikovnicu.
Nemojte vi od mene braniti građane, niste vi na njihovoj strani. Vi ste na strani njihovih izrabljivača.
„Izrabljivaca“ 🙂
A gde si bio kada su skoro identicno bili placani i neki raniji reditelji? A posle cijih predstava je publika bezala od pozorista k’o djavo od krsta.
Ili, zasto niko sada ne digne buku oko 10 000 000 koje je od drzave dobio Lecic za predstavu u kojoj igra desetak studenata? Koliko je kostala opera o Milevi Ajnstajn izvedena samo 4 puta? Ili koliko je bio placen Urban u Nisu za predstave koje su igrale tek nekoliko puta i to pred polupraznom salom? Da li je stvarno film „Sveti Giorgije ubiva azdahu“ vredan 6 000 000 evra? (!) …
„Ako je prije premijere bilo neumjesno komentirati projekt oko kojeg se okupio cijeli državni vrh, na čelu s predsjednikom i patrijarhom, onda se nakon premijere predstave Konstantin – znamenje anđele može zaključiti da se radi o anakronom, prevaziđenom konceptu scenske postavke koji ne služi na ponos nacionalnom teatru, već na sramotu uslijed nestručnosti, površnosti i udvorništva kojima se predstavio. Teatar više nije školski sat, mjesto gdje će se gledatelju prepričavati ‘utvrđena’ državna kvazideologija patriotske kulture već mjesto gdje se prevazilaze konflikti i strogo definirane granice, a problemi uvijek iznova kritički razmatraju.“
(Nenad Obradović, e-novine)
Zanimljivo i dobronamerno otkrice postovanog gorepotpisanog Pikse!I inteligentno!Nesumnjivo dobro upucen u prestave N.P…..verovatno ce mu lako biti za objasniti fenomen da,recimo 50 000eura potrosenih na prestavu Bura pre neku sezonu iz iste blokirane i osiromasene kase ,sjajne kritike za istu upravo od gorepomenutih kriticara a svega par repriza iste i to pred tridesetak zbunjenih gledalaca svaki put!!!!A gle cuda,Konstantin sa tako losim kritikama uvazenih vedeta srpske kritike i sa sve dobronamernim Piksetom na forumuma prodat istog dana do poslednje karte i u nisu i u bgdu,trasprodat unapred za ceo sledeci mesec,petominutni aplauzi na reprizama,gostovanja po inostranstvu…Cudo!Ko bi rekao!A Pikse i Ana Tasic rekli ne valja!Da se vrati Bura,Biljana Vujovic a Pikse i Ana da budu Umetnicki direktori.Ma .ebes publiku!!!
Zanimljivo je da je gledaliste puno… Kriticarka Ana Tasic je pisala hvalospeve o nekim predstava iz Nisa a domaca publika ih nikada nije prihvatila iako su nili hvalospevi… Nesto tu nije u redu!
Pa da, sigurno Ana Tasić nije u redu. Dugogodišnja pozorišna kritičarka „Politike“ nema pojma, niška publika valjda zna bolje. Okej, složili smo se, Ana Tasić nema pojma. A šta je sa dugogodišnjim pozorišnim kritičarom Radio Beograda 2, Goranom Cvetkovićem? Šta sa istim takvim kritičarom iz „Danasa“, Zlatkom Pakovićem? Sve same neznalice?
Ma da, kvalitet se meri brojem prodatih karata. Naravno,i u tom slučaju, Konstantin se nije proslavio, odigrano je tek par predstava i pitanje je da li bi uopšte preživeo na repertoaru. Ali ako prihvatimo vaše merilo kvaliteta, onda je najveći umetnik u zemlji Srbiji – Svetlana Ražnatović, jer je najpopularnija i narod je voli. A bogami ne zaostaje ni Dženan Lončarević – kralj splavova.
Nije broj prodatih karata merilo kvaliteta naravno! Ali objasnite mi kako su predstave koje je hvalila Ana Tasic bile prazne ?!? Kako? Dzabe pozorisni kriticar nesto hvali ako to nema ko da gleda. Ovaj momak nije previse nahvalio predstavu i nije rekao da je to nesto najgenijalnije vec da je dobra i korektna predstava! Meni je muka od tih predstava koja sam gledala (Bura, Istina – posebno Istina, Ozaloscena porodica – skandal) koje je hvalila kritika a publika bezala sa istih!
Ma jasno, bitno da je šareno i da ima video bim. Da se vidi raskoš. Ko te pita za smisao.
Predstava je sasvim prosecna. Gledanodt nije merilo kvaliteta, narocito kad je umetnost u pitanju. Oko Konstantina se podigla prasina pa mnogi iz puke radoznalosti odu da pogledaju predstavu. Skandal zbog tako velike kradje novca koji uopste nije ulozen u predstavu joj je doneo dobru reklamu. To je poenta. Inace, plebs nikad nije bio poklonik prave umetnosti. Tako imate situaciju da su u bibliotekama najcitanije knjige tzv. voditeljske knjizevnosti, a Pekiceva dela retko ko cita…
Evo šta je glavni problem predstave Konstantin. Režiser-Vranjanac. Pisac-Nišlija. Dramaturg-Kragujevčanin. Od 20 glumaca koji igraju – 9 su iz Niša. Samo 5 Beograđana, ako se računa Krivokapić koji je izvorno Zagrepčanin. Još je sve spremljeno i urađeno u Nišu. I vi se posle čudite što beogradski kritičari listom pljuju po ovom komadu? Paković sumnja da je Konstantin rođen u Nišu, Cvetković otvoreno vređa nebeogradske glumce. Ujdurma prestoničkih poluintelektualaca. I to im je malo nego poput ovog Pikseta dolaze na naše južnjačke sajtove da nas dodatno pljuju i ponižavaju. Dragi Pikse, imaš ti svoje prestoničke portale pa se tamo širi sa svojim Beograđanima. Nas ste ovde dovoljno opljačkali i ponizili. Piši tamo malo o BG operama koje imaju po 2-3 izvođenja a koštaju preko 20 miliona ili o pilonima, mostovima i sličnom… ako smeš.
Hahaha, kakve besmislice! Pa najveće pare su opet pokupili Beograđani! Darijan Kolundžija (1.7 miliona) i Jug Radivojević (isto 1.7 miliona) koji je Vranjanac taman koliko je i Konstantin Nišlija – dakle samo po rođenju, a zapravo je beogradski režiser. Ova predstava je još jedan tipičan slučaj izvlačenja para za Beograđane.
Krivokapic je iz Peci a u ZG je studirao!
Ne budi lakomislen brate.
Dojam umetnika|proizvodjaca i gledoca|konzumenta se cesto drasticno razlikuju. Nesto se primi ili ne primi, prosto receno. Da li umetnik treba kruto da se drzi svoje estetike i ideje ili da podilazi ukusu mase, koji je diskutabilan u ovo vreme. Postoji knjizevnik cija dela rado citam , ali kada sam odgledala predstavu ciji je on bio scenarista bila sam sokirana nebulozom. Prosto me uvredio. Zapravo , mozda nije najbitnije da predsatava bude vrhunsko umetnicko delo, koliko je,u ovom slucaju,bitno da edukuje one koji odluce da je pogledaju.
Ok predstava… Moglo je mozda bolje ali je zaista korektna kako i rece autor teksta. Kriticari su mnoge predstave hvalili a one jednostavno nisu imale publiku. Super je kada se publika i kritika poklope, ali kada se to ne desi ja uvek vise verujem publici!
Nije lepo da ovde kritikujete predstavu bez mene.
Predstava je sasvim korektno urađena, glumci su dobri, tekst je jednostavan, ali je tema potpuno promašena.
Predstava je OK… Nije nesto najbolje sto sam gledao, ali vredi je videti… Ima boljih i losijih scena, ali je prica pozorisno napisana, edukativna i zanimljiva…