Prvi pevač kultnog jugoslovenskog benda Bijelo dugme Željko Bebek, koji je 10 godina karijere proveo u ovom sastavu, rekao je u emisiji „15 minuta“ da bi slavni bend i dalje bio na pozornici i da mu nikad ne bi bilo kraja, da članovi benda nisu „stali na stranu“ Gorana Bregovića.
Bebek je juče održao koncert u Nišu posle 25 godina pauze, a zbog kiše je prekinut i ponovo će pevati i sutra u Banovini. U emisiji Južnih vesti stakao je da je bend Bijelo dugme koji ga je proslavio postavio neke potpuno nove standarde kada se pojavio i da ga je to razlikovalo od svih tadašnjih.
Pristup odevanju, izbor pesama, ponašanje pred publikom, to je zaista bio esencijalni rokenrol. Podosta slično mogu se povući paralele sa svetskim atrakcijama iz tog vremena – kaže Bebek.
Nakon samo godinu dana postojanja, priseća se, shvatio je koliko su zapravo bili popularni. Jedan od presudnih trenutaka koga se seća je ponuda od Jugotona da izaberu sudio u svetu u kome će snimati album, jer su oni u Jugoslaviji u to vreme bili „mizerni“.
Mi smo izabrali London i tad smo smatrali da kad jedna diskografija prizna da u zemlji u kojoj živiš ne postoje uslovi za tvoj razvoj i pošalje te u London, već smo tad shvatili, nakon godinu dana, da smo napravili veliku stvar. A onda, nakon drugog albuma, bilo je sasvim jasno 1976. godine da je velika zvezda ostvarena u vidu Bijelog dugmeta, da su svi članovi benda pojedinačno zvezde, da publika u to vreme zna ko šta svira, ko šta peva i to je bio jedan trenutak ispunjenja snova, ispunjenje nečega što si video samo u mašti – ističe Bebek.
Ipak, kultni bend je napustio 1984. godine, a više puta je govorio o tome da su neki od razloga bili politika, novac, izvođenje pesme na albanskom u pogrešnom trenutku, ali i Goran Bregović. Da je u tom trenutku prevagnuo Bebek, a ne Brega, kaže, bilo bi sve potpuno drugačije.
Mislim da bi i dalje postojalo veliko Bijelo dugme kao što je bilo sedamdesetih godina, da nikad ne bi bilo kraja Bijelom dugmetu i da bi i danas na pozornici imali formulu u onom sastavu u kome smo i bili – dodaje Bebek.
Da li ih je konkurencija tada smatrala rokerima, pastirskim rokerima ili je bila ljubomorna na njihov uspeh, ko je najzaslužniji što muzika Bijelog dugmeta i dalje živi – jugonostalgija, žal za mladošću ili to što su bili veći i od Jugoslavije, da li je inat proradio da napravi još jaču samostalnu karijeru, da li sme da održi koncert, a da ne otpeva nijednu pesmu iz opusa kultnog benda, pogledajte u intervjuu „15 minuta“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
У преводу – да није било највећег музичког плагијатора…