
Kako je istekao mandat Sonji Šuković, koja je na čelu niške Narodne biblioteke „Stevan Sremac“ od 2015. godine, biće raspisan javni konkurs za izbor direktora ove ustanove kulture, a saglasnost o tome potrebno je da daju odbornici Skupštine Grada na današnjoj sednici. Iako u Statutu stoji da je uslov za izbor 3 godine iskustva u rukovođenju u ustanovi kulture, tog uslova nema u tekstu konkursa koji je među skupštinskom dokumentacijom. Nema ni uslova o položenom ispitu u bibliotečko-informacionoj struci.
Tačka kojom je proširen dnevni red današnje sednice, jeste i Predlog rešenja o javnom konkursu za izbor direktora Narodne biblioteke u Nišu na mandat od 4 godine.
Šukovićeva je na mestu direktorke već dva mandata, a prema Statutu Biblioteke ograničenja za mandate nema, što znači da će moći da opet bude imenovana ukoliko se prijavi na konkurs.
Kandidati koji žele da se jave na konkurs za direktora Biblioteke, kako piše u uslovima, treba da imaju visoku stručnu spremu i najmanje 5 godina radnog iskustva u kulturi.
I dok je u Statutu Narodne biblioteke „Stevan Sremac“ iz 2016. godine navedno da je jedan od uslova za izbor direktora najmanje 3 godine iskustva u rukovođenju u ustanovi kulture, ovog uslova u predloženom tekstu konkursu nema.
Nema ni uslova u predloženom tekstu konkursa, koji pak takođe stoji u Statutu, a to je da kandidat mora imati položen stručni ispit u bibliotečko-informacionoj struci.
Podsetimo, poslednji konkurs za direktora bio je 2019. godine, ali nije bilo izbora, dok je izbor pre toga bio 2015. godine i bio je sporan, pa se tražila i smena.
Naime, Sonja Šuković je imenovana za direktorku kada je sa fakultetskom diplomom imala tek godinu i po dana iskustva u struci, a tražilo se da ima 3 godine da bi mogla da bude direktor.
Iako je Vrhovni kasacioni sud presudio da se u „radno iskustvo u struci“ računa samo period koji je neko proveo radeći sa traženom školskom spremom, zbog čega je LAF tražio smenu Šukovićeve, Ministarstvo kulture je „presudilo“ da ona ispunjava uslove da rukovodi Bibliotekom, te nije smenjena i odradila je ceo mandat.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Banda razbojnicka u pohodu na fotelje.
A šta je sa Narodnim pozorištem? Direktor može da bude ko hoće?
Može.., kad pogledate hronologiju ko je sve bio upravnik pozorišta od 2004.., sve kuso i repato al sa podrškom stranke.
2019. godine je raspisan konkurs za direktora Narodne biblioteke na kome niko nije postavljen ni timenovan. Sonja Šuković je po isteku prvog mandata, dakle od te 2019. godine u vazduhu, niti je vršilac dužnosti niti je direktor. Ko će snositi odgovornost za tih šest godina kada je na čelu ove ustanove bila osoba bez ikakvog statusa? I da li će ona moći ponovo da konkuriše i pored ovolikih nepravilnosti?
Библиотека је један од најгорих примера избегавања процедуре и закона, те додатно појачан циркус и култури Града Ниша. Ваљда ће се надлежни призвати памети !
To im ne pada na pamet! Zakoni i propisi ne znace nista,jer intetesna grupacija ima vecinu. Da bi se neko prizvao pameti,treba da je ima. Kultura u Nisu, sluzi za podsmeh i potkusurivanje i moze dundjer da bude direktor,ako mu se zgrada svdi i „aktivan“ je.
Kako bi inače neki profesor fizičkog iz SNS postao direktor neke ustanove kulture?
Da li se to Sukovicki smesi kraj? Po slicnom scenariju po kom je ona zasela u fotelju, bez validnog iskustva i skolske spreme? Karma je cudo!
Vrhovni kasacioni sud je 2016.god. doneo odluku da Šuković nije ispunjavala jedan uslov za postavljenje na mesto, a to je radno iskustvo sa 7. stepenom, traženo je od Ministarstva kulture da je smeni, ali to nije učinjeno. 2019.raspisuje se konkurs i ona opet konkuriše, ali nikada nijedan ministar nije potpisao njeno imenovanje niti je konkurs ponovljen. Od 2019. žena vodi ustanovu bez statusa, nije ni v. d. Treba je goniti!
Meni je ta žena sasvim ok
Divna kulturna dama. Ne bih imala nista protiv da takva osoba bude na mestu direktora biblioteke.
Hahaha…
Pa,vodi je kući, uplati joj letovanje na Kritu…
Sonja Sukovic je bila na mestu direktora, a da nije zvanicno ni postavljena na tu funkciju. Pitanje: svi njeni potpisi na brojnim resenjima i odlukama – da li su važeći? Ona se igrala direktora i zloupotrebljavala je svoj položaj. Kao “diplomirani pravnik” pravila je katastrofalne pravnicke greske za koje nikome nikada nije odgovarala. I ovaj Konkurs je dokaz o njenoj pravnickoj potkovanosti .
Neću da živim u zemlji u kojoj osoba na čelu Narodne biblioteke nema status godinama i svesna je toga. Kakva je to savest i pravnička čast Šukovićeve kad godinama nelegitimno uzurpira mesto direktora i lažno se predstavlja? Ukoliko ova vlast ostavi ovu osobu, još jednom će pokazati korumpiranost i besčašće. Smatram da ovde ima elemenata i za krivično gonjenje.
Grad je plaćao iz svog budzeta Sonjine pravničke greske i izivljavanja nad zaposlenima. Njeni potezi bili su veoma često vodjeni licnim i osvetoljubivim motivima. Delovala je licno, ali nikada licno nije odgovarala. Sve tuzbe, a bilo ih je dosta, upucene prema Biblioteci, zaobisle su njenu licnu odgovornost. Njene ćefove i greske platio je Grad.
Sonja Sukovic je za vreme svoje vladavine biblioteku svela na nivo rijalitija. Sva njena angazovanja bila su u cilju njenog odrzanja na polozaj direktora dok je odnos prema zaposlenima bio krajnje degradirajuci. Takodje su sve aktivnosti u biblioteci bile ispod svakog nivoa a zarad njenih politickih poena, a njih su pod prinudom posecivali samo zaposleni.
Uslovi, koji su na prošlom konkursu Sukovicevoj odgovarali, sada su nestal. Verovatno direktorica u vidu ima plan B, pa je konkurisala za zvanje bibliotekar savetnik, koji ako postane ( a postace na isti nacin na koji je postala i direktorka) omogucava najvisu platu u bibliotekarstvu. A ona sa direktorskog mesta samo lako i nekaznjeno da se izmigolji.
Неупућенима на знање. У време мандата Соње Шуковић Библиотека је награђена наградом 11. јануар. Директорка Соња Шуковић је 2025. награђена највећом наградом у култури Вуковом наградом. Понос Нишу, Нишлијама, српској култури.
Bolje da ne objašnjavam Kako je to dobila….
Da li je iko video obrazlozenje – zasto je dobila te nagrade? Vestacko cvece u obnovljenom toaletu? To je vrhunac doprinosa. Ko ne veruje, neka pogleda zvanične portale Biblioteke.
Tako je, Vukova nagrada se dobija za doprinose u prosveti i kulturi, dobijaju je stvaraoci, umetnici i naučnici. Ova žena Koliko čitam jedva je završila fakultet, a kamoli da je stvarala nešto. Tek je ta Vukova nagrada velika sramota za biblioteku.
Te nagrade se dobijaju po „ključu“,zna to ovaj „Znalac“,al mu naredjeno da botuje!
Pa ovo je za verovali ili ne! Kako jedna pravnica, mada očigledno da je u 50-im završila prava, može da bude postavljena bez ispunjenog uslova na prvom konkursu? A drugi konkurs da ostavi da visi, bez bez poništenja. Bilo bi suludo ako je gradska vlast ponovo postavi na ovo mesto i nagradi za ovoliko bahaćenje. Kao da nemamo obrazovane ljude iz te struke!
Опште је позната вулгарност, захваљујући којој је то успела – СРАМОТА !
Завист. Злоба. Пакост. Чињенице потврђују колико је Соња Шуковић допринела да Библиотека буде на гласу. Књижевне вечери, гости библиотеке, штампане књиге и бројне манифестације о чему се може опширније писати.
Stvarno mislite da su zloba, ljubomora i pakost u osnovi ovakvih komentara?
Mentalitet – naša kar. crta. Dr. M. Stojković je svojevremeno izjavio da je „najteže među svojima“. Vratio se u svet. Da je Sonja Šuković najuspešnija direktorka ostaće zapisano u analima biblioteke. Nečasno je „bacati drvlje“ na nedužne. I bolje od nas. Setimo se Isusove poruke o bacanju kamena…
Ovde se uopšte ne radi o zlobi i zavisti već o ukazivanju na ogromne nepravilnosti u radu Sonje Šuković. Niko nije ljubomoran na osobu koja godinama krši zakon i za sebe smatra da je najbolji direktor u istoriji Biblioteke. Vidim da su svi komentari ozbiljni i potkovani činjenicama tako da se ovde radi o mnogo ozbiljnijem stanovištu od puke zavisti.
Niska biblioteka je jedna od najvecih u nasoj zemlji i ima status maticnosti. Trebalo bi da je uzor i vodilja ostalim biblotekama, centar Kulture Nisa i Srbija. Ona je sve, ali to nikako nije, cak jedva kaska za mnogo manjim bibliotekama, u svemu. Savremeno, napredno, inovativno, kreativno … sadasnja direktorica nepravedno i na silu pod korito gura. Niko na to ne moze biti ljubomoran. Niš je zasluzio bolje.
Mi iz selo Gajtan se ponosimo sa nju. Ona je jedna od retkih nasijeh zena u gradu.
Nekada je niska biblioteka imala bogatu mrezu ogranaka po teritoriji citavog grada , plus bibliobus. Sada-po viziji Šukovićeve, ne radi ni jedan ogranak, a savremeni bibliobus, dobijen projektom, sluzi samo kao dekoracija za slikanje vec vise od dve godine. Prostorije Ogranka Ledena stena Samo sto se ne uruse, kisa slobodno lije kroz njih, a bogat fond skupih knjiga ostavljen je tamo na milost i nemilost…