O tome šta je obeležilo 1847. godinu u srpskoj književnosti i zbog čega su i dalje važne knjige objavljene pre 170 godina, govoriće profesor Goran Maksimović, na predavanju u maloj sali Niškog kulturnog centra, u četvrtak 9. novembra od 19 sati.
Iako u srpskoj književnosti, jeziku i kulturi postoji mnogo dragocenih datuma, organizatori podsećaju da je 1847. godina “bez premca” kada je u pitanju savremeni identitet srpskog naroda.
Objavljeno je nekoliko reprezentativnih knjiga na narodnom jeziku, dodaju, koji je bio osnova književnog standarda, a koje su po umetničkom značaju i posle 170 godina važne za srpsku književnost.
To su: „Gorski vijenac“ Petra Petrovića Njegoša, „Pesme“ Branka Radičevića, Vukov prevod „Novog zaveta“ na narodni srpski jezik, kao i polemička rasprava Đure Daničića „Rat za srpski jezik i pravopis“ – podsećaju.
Ovo će biti tema predavanja profesora i bivšeg dekana niškog Filozofskog fakulteta Gorana Maksimovića, a osim njega, glumac niškog Narodnog pozorišta Aleksandar Krstić kazivaće stihove Branka Radičevića i odlomke iz “Gorskog vijenca”.
Predavanje organizuje Niški kulturni centar, a urednik programa je Milena Mišić Filipović.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0