LESKOVAC – Dan Narodnog muzeja obeležen je svečanom sednicom i izložbom “Hladno oružje”, koja obuhvata više od 160 predmeta od neolita do 20. veka.
O značaju najznačajnije kulturne institucije u gradu za očuvanje kulturno-istorijskog blaga Leskovca i juga Srbije, govorili su načelnica Uprave društvenih delatnosti Suzana Stanković-Ilić i direktor Srđan Stojanović, koji je podneo izveštaj o radu Narodnog muzeja u proteklom jednogodišnjem periodu.
Povodom Dana muzeja i 63. rođendana ove ustanove kulture, predstavljeno je i 51. izdanje Leskovačkog zbornika, najznačajnijeg časopisa koji već pola veka izlazi u Leskovcu.
Narodni muzej osnovan je 2. maja 1948. godine sa ciljem da prikuplja, obrađuje, čuva i izlaže muzejsku građu vezanu za prošlost leskovačkog kraja. Muzej se najpre nalazio u adaptiranoj kući Bore Dimitrijevića Piksle sve do 10. maja 1974, kada je svečano predata na korišćenje nova zgrada, čijim su se puštanjem u rad stekli pravi uslovi za dalji razvoj muzejske delatnosti.
Muzej je ustanova kompleksnog tipa koja u svom sastavu ima više odeljenja: za arheologiju, istoriju, istoriju umetnosti, etnologiju, konzervaciju.
U sklopu muzejske zgrade nalaze se stalna postavka, galerija, sala za naučne skupove i stručna biblioteka sa više 14.000 naslova. U sastav muzeja ulaze i izdvojeni objekti: Gradska kuća, Muzej tekstilne industrije u selu Strojkovcu, Spomen-kuća Koste Stamenkovića i Arheološki lokalitet Caričin grad.
Narodni muzej je ustanova koja se bavi prikupljanjem, zaštitom i prezentacijom kulturno-istorijskih dobara u cilju potpunog svestranog i naučnog izučavanja kulturno-istorijskog nasleđa leskovačkog kraja, a povremeno organizuju stručne i naučne skupove, predavanja i tribine.
U muzeju se godišnje održi više izložbi različitog karaktera, kao i promocija knjiga, književnih večeri i koncerata klasične muzike.
Stručna biblioteka otvorena je za sve istraživače prošlosti leskovačkog kraja, a nije zanemarena ni obrazovna funkcija, koja je izražena kroz saradnju sa školama u gradu i okolini.
Od 1988. godine, u bijenalnom kontinuitetu, Narodni muzej je organizator naučnog skupa “Kulturno-istorijska baština jugoistočne Srbije”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0